Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ZİNCİRLER KIRILSIN, AYASOFYA AÇILSIN “Nereden Nereye”

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Ey İslâm’ın nuru, Türklüğün gururu Ayasofya!  Şerefelerinde fethin, Fatih’in şerefi, ışıl ışıl yanan muhteşem mabet!..
Neden böyle bomboş, neden böyle bir hoşsun? Hani mina-relerinden göklere yükselen, tâ Mâveradan gelen ezanlar?.. Hani o ilâhi devir, ilâhi nizamlar?…
Ayasofya ses vermiyor,
Ayasofya bir hoş,
Ayasofya bomboş!…
Hani nerede? Şu muhteşem minberde, binlerce erin baş koyduğu şu temiz yerde, şimdi hangi kirli ayaklar dolaşıyor?.. Ayasofya! Ayasofya!…Seni bu hâle koyan kim?
Seni çırılçıplak soyan kim?!..
Hani nerede? Gönüllerden kubbelere, kubbelerden gö-nüllere gürül gürül akan Kur’ân sesleri?.. Kur’ân sesleri din-dirilmiş, müslümanlar sindirilmiş!. Allah-Muhammed-Hülafa-i râşidinin isimleri kubbelerden yerlere indirilmiş!..
Fethin, Fatih’in mâbedinden Kitâb-ı mübini, bu ulu dini kal-dıran kim? Dinimize, imânımıza saldıran kim? Mâbedimin göğ-süne uzanan nâmahrem eli, kimin elidir?!..
Söyle Ayasofya, söyle. Seni puthâne yapan hangi delidir?!.. Elleri kurusun, dilleri kurusun!
Ayasofya! Ayasofya! Seni bu hâle koyan kim? Seni çırılçıplak soyan kim?!…
Ayasofya, ey muhteşem mabet; gel etme, bizi terketme!…
Bizler, Fatih’in torunları, yakında putları devirip, yine seni camiye çevireceğiz.. Dindaş-larımızla, kanlı göz yaşlarımızla, abdest alarak secdelere kapanacağız, tekbir ve tehlil sadaları boş kubbelerini yeniden dolduracak. İkinci bir fetih olacak,ezanlar bu fethin ilânını,  ozanlar destanını yazacaklar…
Putperest Roma’ya yeni bir mezar kazacaklar. Sessiz ve öksüz minarelerinden yükselen ezan sesleri fezaları yeniden inletecek! Şerefelerin yine Allahın ve O’nun sevgili peygamberi Hazret-i Muhammed’in aşkına, şerefine ışıl ışıl yanacak; bütün cihan Fatih Sultan Mehmed Hân dirildi sanacak!…
Bu olacak Ayasofya! Bu muhakkak olacak… İkinci bir fetih, yine bir ba’sü bâ’delmevt…
Bugünler belki yarın, belki yarından da yakındır. Ayasofya, belki yarından da yakın!..
Osman Yüksel Serdengeçti (1952)
(Yazar, bu yazısından dolayı 1953’de idamla yargılanmıştır.)

Şimdi ise zincirler kırıldı ve Ayasofya açıldı. Şükürler olsun.

/////

SEBZE FABRİKASI

“Topraksız ve Güneş Görmeyen”

Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın aktif en büyük bitki fabrikası Antalya’da kurulmuş. Topraksız ve güneş görmeyen kapalı alanda %95 daha az su kullanılan Bitki Fabrikası’nda hiçbir zirai mücadele ilâcına gerek duyulmadan tabiata ve canlılara zarar vermeden yılın her günü üretim yapılabiliyor. %100 Türk sermayesiyle inşa edilen bitki fabrikası, gıda stokçuluğunu bitirip, sabit fiyatlı, sürekli ve sağlıklı gıda teminini sağlayacak.

Bu bitki fabrikasında senenin her günü düzgün ve sabit fiyatlı gıda temini yapılabiliyor.

Günlük marul, roka, tere, ıspanak, fesleğen gibi yeşil yapraklı bitkilerden sonra; çilek, mantar, domates, biber, patlıcan gibi ürünleri de üretilecek. 60dan fazla mühendisin çalıştığı tesise 15 yılda 5 milyon avroluk yatırım yapılmış. Fabrikadaki bütün yazılım ve donanım kendi üretimleri. 2 kilovat saat enerjiyle bir marul üretilebiliyor. Marul Türkiye’de 1,2 liraya, Avrupa’da 50 sente mal oluyor. Avrupa’daki maliyetin yarısı işçilik, yarısı enerji. Bu tesiste günde 3.500 marul üretiliyor. Antalya’nın günlük ihtiyacı  ortalama 100 bin marul.

Fabrikanın hedefi  bütün dünyada bitki fabrikası kurmak ve beş yıl içinde ise toplamda 100 bitki fabrikasına ulaşmak. Şirketin, Afrika’da Fas, Cezayir, Kamerun ve Fildişi gibi 10 ülkede şantiyesi var.

Dikey tarım insanlık hayatında bir dönüm noktası oldu. Güneşten bağımsız şekilde yapılan üretim sabit fiyat garantisi sağlıyor. Örneğin; Çin dikey fabrikalarda pirinç üretiyor.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete