Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Zamanını Etkili Yönet

Selma Hayal

Selma Hayal

Zamanı etkili bir şekilde yönetebilmek hayatımız  için elzemdir. Zaman yönetimi yaparken amacımız işimiz kadar hayatımızı yönetmek olmalıdır. Hayatını yönetebilen insanlar spor, kişisel gelişim, sosyalleşme ve hobilerine yeterince vakit ayırabiliyorlar.

Zamanını yönetemeyen insanlarda ise bir takım sendromlar meydana geliyor. Panikleme başlıyor. Bu bir süre sonra kaygı bozukluğuna sebep oluyor. Bir takım rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Zamanını etkili bir şekilde yönetemeyen insanlar yine bir süre sonra yapacakları ama askıya aldıkları işleri hiç yapmamaya başlıyorlar. Öyle bir yapmamaya başlıyorlar ki erteleme hastalığının etkisiyle tükenmişlik sendromuna ilk adımlarını atıyorlar.

Erteleme hastalığının daha ileri boyutu ise Prefrontel Cortex dedigimiz rahatsızlık. Siz bunu basit bir unutkanlık olarak düşünebilirsiniz fakat öyle değil. Örneğin buzdolabının kapısını açıyorsunuz ve buraya niye geldiginizi, içinden ne alacağınızı unuttuğunuzu düşünüp tekrar kapatıyorsunuz. Bu beynin ön tarafında, iradenizi yöneten tarafta bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. Bu kafanın ön tarafına darbe yiyenlerde, bir takım travma yaşayanlarda, tükenmişlik sendromuna benzer bazı psikolojik problemlerde de ortaya çıkabiliyor. Bu tür şikayetleriniz varsa muhakkak bir doktora başvurmalısınız.

Etkili zaman yönetimi denildiğinde akla ilk gelen düzenli yaşam yaklaşımıdır. Kayıplarımızın büyük bir kısmı hayatımızdaki düzensizlikten kaynaklanıyor. Savaşçı yaklaşımlarda bulunmalıyız. Bunun ise kendini korumak, zamanına yeterince sahip çıkmak ve bağımsız çalışabilmek gibi güçlü boyutları vardır. Hedefler belirlemeliyiz. Bu da temelde ne istediğimizi bilmekten geçiyor. Bil ve başarmak için çabala. İstediğini yapabilirsin, yapmalısın fakat her şeyi birden yapamazsın bunu da göz ardı etmemi. İşler gruplara ve sıralara ayrılarak irdelenmeli. Bütün bunlarsa doğru planlamayla, dogru zamanla, doğru araç ve gereçlerle bize güç verecektir.

Özellikle planlama yapmanın önemi tartışılamaz. Olduğumuz noktadan olmak istediğimiz noktaya nasıl varabileceğimiz planlama sayesinde gerçekleşir. Bu planlar ise kısa süreli veya uzun süreli olabilir.

Kötü haber şu ki zaman uçup gidiyor. İyi haberde şu; pilot sizsiniz. (Micheal Alshuler)

Her şey bizim elimizde…

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ