Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

”YÜREK TUTULMASI” ”BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN”

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Ramazan Ayı’nın nasıl başlayıp nasıl sonuna geldiğimizi anlıyamadım, göz açıp kapama  gibiydi! Ömrümüz gibi …

Rahmetli babam ”Oruçluyken  önce dilini tutacaksın, bunu yapabilirsen niye aç kaldığına vakıf  olursun” derdi.

“Gözler  kalbin aynasıdır” derler ya, asıl  dil  yüreğin aynasıdır. Takiyye  yapılmıyorsa (!) dil ile  aktarılan  her kelime kişinin fikrini, zikrini ortaya döker.  Peki, kendini tuttun dilini düzelttin, istem dışı çalışan kas olarak yüreğini neyle tutucaksın?

Hikayemizde olduğu gibi ibretlik örnekler görerek diye düşünüyorum .

Hastanelerde barkot sırasına ayrı, ilaç sırasına ayrı.. girildiği dönemdi,  ramazan ayındaydık.  4 kişi tek sıra hastanenin dış kapısına kadar  kuyruk var, oflayan insanların içinde sıramı bekliyorum. Önümdeki  sıradan bir bayan kayınvalidesini getirmiş hastaneye, hastası ayakta duramıyacağı için bir yere oturtmuş, yanındaki genç kıza  ”sıramı tutar mısın ben bi kayınvalideye bakıp geleyim” dedi. Genç kız ”tamam abla git bak” diyerek yolladı.

Bir kadın  hastasını  kaktırarak  boşalan sıraya sokmaya kalkışınca, genç kız kendine emanet edilen yeri  korumak için ”sıranın sahibi var, hastasına bakmaya gitti, gelecek şimdi”

”Ben nerden bileyim sıraya şimdi girmiyeceğini?”

”Dedim ya (!)  burdaydı, hastasına bakmaya gitti, gelicek diye ”

”Bu benim kaynanam, ayakta duramıyo dursun burda”

”Onun da kayınvalidesi ayakta duramıyor, o yüzden karşıya oturtmuş sende öyle yap”

”Sen onun avukatı mısın , kolsuz’un torunusun sen, bildim seni, anan beni iyi bilir, sülalen terbiyesiz, senin büyüğüne saygıyı nerden bilceniz, anan bi kaynanasına  bakamadı ”…

Genç kız ”anneme iftira atma ben oruçluyum sana karşılık vermicem” deyince, kadın küplere bindi, “bende oruçluyum nolmuş!”

Kızın ailesiyle ilgili  bildiğini sandığı mahremiyetlerini  o kadar insan içinde anlattığı gibi edepsizlikte hızını alamayıp annelerine verdiği hizmeti  örnek göstererek aklınca  ne kadar iyi evlat olduğunu anlattı?  ”Ben  anama  birbuçuk yıl baktım  altını temizledim ! Şimdi de kaynanama bakıyom. İşte sor,  buraya gelmeden  üstünü batırdı temizledim. Anana benzemem ben, gelin var, gelincik var !”

Kayınvalidesi hem korku, hem utanç içinde başını kaldırmıyordu !

Genç kız kadına bir daha  karşılık vermedi.

Konuya müdahil olan bargot sırasındakiler  ”aferin kızım sana”, “terbiyeli kızmışsın”, “seni yetiştiren anaya helal olsun”, ” kaşıkla yedirip sapıyla göz çıkartan denir buna” gibi sesler çoğalınca kadın hastasını alıp ordan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Kadın,  bir taşla 5 kötü  kuş vurdu (!) Hak’kı  gasp etme  teşebbüsü , kalp kırma , iftira , kaşıkla  yedirip sapıyla göz çıkarma, edep’e zeval…

Gençkız , oruç’u miğdesine değil,  diline  ve yüreğine tutturduğunu  göstermişti…

Güzel bir örnekti, yürek tutulması böyle bir şeydi…

Kur’an-ı Kerim’in Hazreti Muhammet’e indirilmeye başlandığı kuvvetle tahmin  edilen  en mübarek  gün   bugün. Allah ibadetleriniz ve  dualarınızı kabul etsin .

Kadir geceniz mübarek Bayramınız kutlu olsun.

Anlamını bilerek tutulan oruçtan sonra gelen  bayram ibadeti taçlandırmak içindir. (!)  Günün anlamı  doğrultusunda büyüklerin ellerini öpüp, küçükleri sevindirebilirsek ne mutlu bize…

Mutlu hafta sonları…

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ