Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YURDUMUZDAN İLGİNÇ CEZALAR

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

İNTERNET KAFEYE GİRMEME CEZASI
Babasının arabasını alıp kaza yaptıktan sonra polise yanlış bilgi verdiği belirlenen M.E.A. hakkında ise çocuk koruma kanunu gereğince dava açıldı. Erzurum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonucunda M.E.A’ya, 5 yıl internet kafeye girmeme cezası verildi.

KOMŞUYA GİTMEME CEZASI
Aşkale ilçesinde, resmi nikâhı bulunmayan E.P. isimli kadına verilen 50 gün “evden çıkmama”, enerji hırsızlığı iddiasıyla Erzurum 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan N.E’ye ise 6 ay süreyle verilen “komşuya gitmeme” cezası dikkat çekiyor.

BAKAYA KALAN ÖĞRETMENE
HAFTASONLARI ÖĞRETMENEVİNDE
ÇALIŞMA CEZASI
Horasan ilçesinde bakaya kalan A.T. İsimli öğretmene, Çorum 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından Horasan Öğretmenevi’nde hafta sonları çalışma cezası verilirken; E.B. İSE aynı suçtan 3 ay 10 gün kamu hizmetinden men edildi. E.B’nin cezasının, halen Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde sürdüğü, A.T’nin ise cezasını tamamladığı belirtildi.

KAÇAK ELEKTRİĞE
FİDAN DİKME CEZASI
Bodrum’da, kaçak elektrik kullandıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 1’i Kıbrıs gazisi 3 kişi, Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği karar doğrultusunda toplam 230 fidan dikti.

CEM UZAN’A 5 KİTAP OKUMA CEZASI
Genç Parti lideri Cem Uzan’a Başbakan Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı mahkemece bir rehber eşliğinde öfke kontrol sistemi programına katılma ve 5 yayın okuma cezası verildi. (08 EYLÜL 2008)

EŞİNİN AİLESİNİ TEHDİT EDİNCE
OKUMA YAZMA CEZASI ALDI
Kocaeli’nde ayrıldığı eşinin ailesini tehdit ettiği gerekçesiyle 7 yıldır yargılanan simitçi, okuma-yazma cezasına çarptırıldı.

*****

ENTEL GÖRÜNMEK
İÇİN ANLAŞILMAYAN
YAZILAR YAZMAK

Yıllar önce lise müdürü bir arkadaş vardı. Toplatılarda söz aldığı aldığı zaman konuşmalarını kimse anlamazdı. Sanki biz anlamayalım diye konuşuyordu. Bu arkadaş entel görünmek için anlaşılmayan kelimelerle konuştukça bizim kafamız karışır birbirimize bakardık.
Entel görüneceğim diye konuşanlar olduğu gibi entel görünmek için anlaşılmayan yazılar yazan var. Bu yazar kardeşlerimiz birçok kelimenin Türkçesi yerine İngilizce, Fransızca kelimeler kullanıyorlar. Sanırsın ki, bu kişiler ana dili gibi İngilizce, Fransızca konuşuyor.
Kullandıkları yazı düzeni de Türkçeye aykırı. Bu yüzden de yazdıklarını anlamak imkansızlaşıyor. Bu durum ise onlar için çok önemlidir. Okuyucunun yazdıkları yazıyı anlamaması gerekmektedir. Karşısındakinin kesinlikle anlamayacağı, okumaya başlasa dahi yarıda keseceği yazı onlar için en iyi, en değerli yazıdır.
Anlaşılmaz olmak bile prim yapar bizim bu ülkede.

*****

KAPAK SÖZLER

·Dur hemen gitme! Daha ömrümü yiyecektin.
· Sadece gülüşümü yakala, öfkem sana ağır gelir.
· Karakterim ve tavrımı birbirine karıştırmayınız! Karakterim “kim olduğumla” ilgilidir, tavrım ise “sizin kim olduğunuzla”.
· Bana kalbimdesin deme, bilirsin kalabalıkları sevmem.
· Şerefin kadar konuş desem, ömür boyu susacak insanlar tanıyorum.
· Ben en azından katilimi tanıyorum. Fakat sen bir gün sevilmediğin bir yürekte, kim vurdu ya gideceksin.
·Sana biraz adam ol diyeceğim seni de zor durumda bırakmak istemiyorum.
· Ederinden fazla değer soytarıyı kral eder.
· Etme sırtını duvardan başkasına emanet en kralının bile içinde vardır bir nebze ihanet.
· Aklımdan geçtin gittin, kim bilir yine kime gidiyordun.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete