Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YILMAK YOK YOLA DEVAM

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Müzik tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Beethoven’ın keman tutuşunu gören müzik öğretmeni onun için “Müzisyen olamaz!” demişti.

Margaret Mitchell’in “Rüzgar Gibi Geçti” adlı romanı tam 38 defa reddedildikten sonra basıldı.

75 yaşında öldüğünde geride 240 bin tablo, resim ve çizim bırakan Pablo Picasso dedi ki: “Çalıştığımda rahatlıyor ve dinleniyorum. Beni asıl yoran şey hiçbir şey yapmamak ya da gelen anlayışsız misafirleri ağırlamaktır.”

Bill Gates mikro bilgisayarları çalıştıran ilk tasarımı 20 yaşında iken yaptı. Bir arkadaşı ile birlikte Microsoft Şirketi’ni kuran Gates bugün dünyanın en zengin işadamı.

Bu öykülerin hepsi gerçek yapamam, edemem, bilemem yok. Çalışacaksın, öğreneceksin, gayret edeceksin ve hedefine ulaşacaksın. Tabii, bir hedefin varsa. Önce bir hedefi olmalı insanın. Sonra o hedefe doğru koşmalı ve başarılı olmalı. Hayalleri olmalı insanın. Gerçekçi hayalleri. Yerine getirebileceği.

Evet! Yılmak yok, yola devam. Hayal kırıklığı da başarı da bizim için.

/////

ŞEYH EDEBALİ

Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e söylediği sözler günümüzde de geçerli. İnsan var olduğu sürece bu cümleler geçerli bence. Hangi yılda ve ne zaman söylendiği önemli değil.

Şeyh Edebali, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey’e der ki ; Eğer kendini başkalarıyla kıyaslar durursan ya mutsuz olursun ya da kendini beğenmiş olursun. Çünkü her zaman senden daha iyi ya da daha kötü durumda birileri olacaktır.

Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördün, söyleme; bildin deme!
Sevildiğin yere sık gidip gelme; muhabbet ve itibarın zedelenir…
Şu üç kişiye; yani cahiller arasındaki alime, zengin iken fakir düşene ve hatırlı iken, itibarını kaybedene acı!
Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.
Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözü pek) derler. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın…
Şeyh Edebali, 13. Yüzyıl, Söğüt-Bilecik-Türkiye

/////

Einstein’ın Görelilik Kuramı (İzafiyet)

Bu kuramı ortaya atan 20. Yüzyılın en dahi bilim adamı Albert Einstein’in tanımına bakalım: “Elinizi bir dakikalığına kızgın bir sobaya değdirdiğinizde, o bir dakikalık süre size bir saat gibi gelecektir. Hoş ve çekici bir kadınla(sarışınla) geçirdiğiniz bir saat ise, size bir dakika gibi gelir. İşte görelilik(izafiyet) budur.” 

Bazen öğretmenlerin konuyu daha iyi anlatabilmeleri için bu tip örneklere ihtiyaç duyduğu kesin. Einstein ise, verdiği bu örnekle konuyu tüm dünyaya unutulmamak üzere anlatıvermiş.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
MAYMUN TUZAKLARI - 1 Ekim 2020
ATLETLİ ÖĞRETMEN - 26 Eylül 2020
DOKTORULU MARANGOZ - 24 Eylül 2020
YILMAK YOK YOLA DEVAM - 23 Eylül 2020
İSLAM ve CORONA - 22 Eylül 2020
ESNAFIN DURUMU - 17 Eylül 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ