Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YILBAŞI

Aslan Torun

Aslan Torun

Bir yılı daha bitirip, yeni bir yılın eşiğindeyiz. Öncelikle yeni yılın ülkemize,  milletimize ve herkese hayırlar getirmesini diliyorum.

Efendim yeni bir yıla merhaba derken yine her zaman olduğu gibi daha günler önceden tartışmaları başladı. Yılbaşı kutlamaları doğru mudur, piyango bileti, hindi almak, eve çam ağacı dikmek, daha başka eğlenceler yapmak doğru mu, değil mi diye tartışır dururuz. Her yılbaşı öncesi bu sıkıntılar maalesef yaşanmaya devam ediyor. Din adamlarımız   bizim dinimizde, kültürümüzde ve tarihimizde yılbaşı kutlamasının yerinin olmadığını savunurken bir taraftan da yılbaşı kutlamalarından vazgeçmeyenler milli piyango bileti alır, evine çam ağacı diker, modernleşme, ilericilik ve Avrupalılık aşkına içkileri su gibi içer, rezilliğin her türlü daniskasını yaparlar. Aslında mesele yılbaşı kutlaması değil bizi son iki yüz yıldan beri Avrupalılık olmak aşkına , kendi değerlerimize, kendi kültürümüze kendi yaşantımıza,  örf ve adetlerimize yabancılaşma meselesidir.

Son iki yüzyıldan beri başta yılbaşı kutlamaları olmak üzere daha bir çok şeylerde Avrupalılar’a benzemeye çalışmamıza rağmen ne tam Avrupalı olabildik ne de bilhassa kendi dini ve milli değerlerimize ters düşerek tuhaf bir  toplum haline geldik. Zaten biz onlara benzemek için elimizden gelen ne varsa yapmaya,  çalışmamıza rağmen onlar bizi hiçbir zaman kendilerinden saymıyorlar.Biz onlara benzemeye çalışmak için can atmaya devam ederken onlar bizim bilhassa dini adetlerimizi ve diğer dini kutlamalarımızın hiç birisini değil yaşamak kabullenmek bile istemiyorlar.Siz hiçbir Avrupalı’nın veya bir yabancının bizim hicri yılbaşımızın olan Peygamber Efendimizin Mekke den  Medine ye hicretini biliyorlar mı veya duysalar inanıp acaba kutlama yoluna gidecekler mi.Şüphesiz ki  bu mümkün değil. Onlar böyle düşünür ve yaşarken biz onları körü körüne niye taklit edelim niye onlara benzemeye çalışalım. Daha çocuklar bile nerden duyuyor nerden öğreniyorlarsa günler önceden yılbaşı kutlamalarına özendiriliyor, şartlandırılıyorlar.Biz hiç yılbaşı kutlaması yapmamıza rağmen, bizim okula yeni başlayan torunum geldi ve nereden duyup veya öğrendiyse “Dede, bizde yılbaşı kutlayıp çam ağacı alacak mıyız?” diye sormaz mı. Şaşırdım ve daha bu yaşta bile çocukların böyle bir şeye  özendirilmesine üzüldüm doğrusu.

Şimdi yine bir yılbaşı kutlaması yapıp, hindisinden piyango biletine, çam ağacından içkisine varana kadar   milyonlar  harcayacak her türlü rezaleti yaşayıp  göreceğiz. Ve bunun adını da yılbaşı kutlaması diyeceğiz. Böyle bir kutlama bize  hiçbir şey kazandırmaz.

Geçen gün bir TV kanalının alt yazısında okudum ve çok üzüldüm, aynen şöyle bir alt yazı geçti: “İstanbul’da  yılbaşı gecesi tamı tamına 39 bin polis görev yapacakmış. Üzülmemek elde değil, olacak şey değil, sanki yılbaşı gecesi bütün İstanbul sokağa dökülecek, sokaklar yaşanacak olmaktan çıkacağı için bu kadar polis görev yapacak ve güvenlik için evlerinden sıcak yuvalarından uzakta görev başında sabahlayacaklar. Yazıktır, günahtır. Biz bu hale  mi gelecektik? Diğer taraftan yılbaşında kutlamalarında onca lüzumsuz harcama yaparken Arakan’da, Suriye’de, Irak’ta Doğu Türkistan’da Suriye de ve Filistin’de savunmasız, suçsuz günahsız çocuklar öldürülürken, Afrika’da ve bilhassa Yemen’de açlıktan binlerce çocuk ölürken hiç vicdanımız sızlamıyor  mu? Onlara biraz daha fazla yardım için bir şeyler yapabiliyor muyuz?

2018’i bitirip 2019’a girerken bir yaş daha yaşlandık diye sevinecek yerde oturup geçen yılı nasıl geçirdik ve yeni yılı nasıl yaşamamız  gerekir diye bunun muhasebesini yapmamız lazım. Ben bir yıl daha yaşlanırken kendim için, ailem için, ülkem ve memleketim için ve hepsinden en önemlisi Allah için ne yaptım ve yeni yılda da nasıl bir hayat yaşayacağım bunun muhasebesini yapmamız lazım diye düşünüyorum.

Herkese yeni yılda sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
HAYATTAN NE ÖĞRENDİM? - 13 Şubat 2021
YİNE ERMENİ MESELESİ - 1 Şubat 2021
MESUT ÖZİL VATANINDA - 30 Ocak 2021
YENİ YILA GİRERKEN - 5 Ocak 2021
ZAMAN VE DEĞERİ - 1 Ocak 2021
DAHA - 19 Aralık 2020
YİNE PANDEMİ - 12 Aralık 2020
İNSAN HAKLARI GÜNÜ - 10 Aralık 2020
OKUMANIN YAŞI YOKTUR - 5 Aralık 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete