Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YEREL YÖNETİMLERİN MESELESİ: IŞIK KİRLİLİĞİ

Nilüfer Kuzu

Nilüfer Kuzu

Küresel ısınma, küresellik, küreselleşme gibi kavramlardan 1990’lı yıllarda çokça bahsediliyordu. Ama uzmanlar televizyonda birbirleriyle dertleşir gibi anlatıp geçiyor, gerekli önlemler alınmıyor. Aslında sözde aklı ile ünlü insanın birtakım sorunlara çözüm üretemeyişi, yaptıklarını doğanın doğal akışını bozmadan yapmayı beceremeyişi sorunları da beraberinde getiriyor. Yani, kaş yapayım derken göz çıkarmak deyimi bu durumu en iyi açıklıyor. Bu sorunlardan biri de ışık kirliliği.
Basındaki haberlere bakınca, Türkiye’de bu sorunu ilk kez gündeme getiren Prof. Dr. Zeki Aslan olduğu görülüyor. Bu haberlerin 2018 tarihli oluşu ne yazık ki önemli soruna daha yeni yer verildiğini gösteriyor. Yani pek çok sorun gibi, sorun eski, gündeme gelişi yeni! Şöyle diyor Zeki Aslan:
-“Atmosfer temizleniyor. Boşa harcanan ışık, boşa harcanan enerji, boşa harcanan para. Işık kirliliğiyle ilgili Eskişehir’de yaptığımız ölçümlerde, yılda 200 milyon TL’nin gittiğini belirledik. En son Nilüfer Belediyesi’nde yaptığımız ölçümlerde ise 1.77 milyon lira boşa gidiyor.”
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Bülent Aslan araştırmasında “Eskişehir’de 2 milyon TL’nin gökyüzüne saçıldığını ve bu rakamın 2500 hanenin elektriğini karşılayabileceği sonucuna ulaşıyor.
Sabahattin Ali’nin şu tespitinde, elle tutulur eserlere bakıp, hüküm veren kıt akıllı insanlarız” haklılığı burada da görülüyor. Hepimiz ya da pek çoğumuz, Eskişehir’in değişimine, örneğin Porsuk çayının gondollarla süslenmesini ‘Türkiye’nin Venedik’i diye değerlendirdik, hayranlıkla baktık. Bir de geceleyin, yoğun renkli ışıklar yandı mı manzaranın keyfine doyum olmaz ki! Gece sokak ışıkları ne kadar parlak, renkli ve yoğun olursa o kadar güzel görünüyor ya! Bir de kafamızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda, “aa bugün yıldız yok!”
Uzmanlara göre, geceleyin yanlış aydınlatma gökyüzünde yıldızları görmemizi engelliyor. Şehirden uzaklaşıp, köylere, tatil beldelerine gittiğimizde geceleyin gökyüzünde yıldızlar görülecektir.
Her güzel görünümün maliyeti olacağından Eskişehir’in bu güzel görünümünün de bir maliyeti var ve bir de zararı var: Işık kirliliği! Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Bülent Aslan ışık kirliğinin önlenmesi için Eskişehir’in pilot bölge seçildiğini, aydınlanma sorunları tespiti için pilot bölgeler oluşturduklarını söylüyor…
“Eskişehir kent merkezi olarak, yıllık yaklaşık 2 milyon lira gibi bir rakamı gökyüzüne saçıyoruz. Bu büyük bir rakam! Bu ne demek? Bu rakamla 2 bin 500 hanenin elektrik değerlerini karşılayabilirsiniz demek. Bu kent merkezinde Eskişehir’de yaptığımız çalışmayı Türkiye’ye vurduğunuz zaman, bu rakama biraz varsayımsal olacak ama yaklaşık yıllık 200 milyon lira gibi bir rakamı biz hiç kullanmadan sadece harcıyoruz demek oluyor” (Bülent Aslan, Anadolu Üniversitesi)
Uzmanlar, “Çözümü Yerel Olan Küresel Sorun” diyor bu ışık kirliği için.

DİKKAT! GECELEYİN IŞIĞIN YANLIŞ KULLANIMI, YILDIZLARIN GÖKYÜZÜNDEN KAYBOLMASINA SEBEP OLUR.
Konuyla İlgili Bazı Linkler:
* Işık kirliliği’ uyarısı https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/profesorden-isik-kirliligi-uyarisi-2166216/
* http://www.aydinlatma.org/turkiyede-isik-kirliliginin-onlenmesi-icin-pilot-bolge-eskisehir-oldu.html
*https://www.allintheloop.net/media/1618/1542872735_Ref118MeralUurluOdtG.V.zelLisesiNdeYaplanrnekalmalarlaIkKirliliiODTGelitirmeVakfzelLisesi1.pdf
* Işık Kirliliğinin Nedenleri https://e-okul.org/isik-kirliliginin-nedenleri.html

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KÜRT SORUNU (2) - 25 Aralık 2019
KÜRT SORUNU - 18 Aralık 2019
KAPİTALİZM - 10 Aralık 2019
FAŞİZM - 28 Kasım 2019
KISIR ŞEHİR! - 20 Kasım 2019
HEP LAF - 15 Kasım 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ