Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

YEREL BASIN TÜRBÜLANSTA

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Büyük kriz sürüyor.. Resmi ilan gelirleri vergi borcuna kesildiği için sadece Balıkesir’de değil, tüm ülke genelindeki yerel basın adeta nefes alamaz halde!

“Vergi borcu yoktur” yazısı yüzünden resmi ilan paralarını alamayan ve resmi ilan gelirlerine (Haziran ayı dahil) Maliye tarafından el konulan Balıkesir’deki vasıflı yerel gazeteler iyiden iyiye türbülansa girdi.

Bir yandan yapılandırılan vergi borçlarını ödemeye çalışan, bir yandan da yapılandırma haricinde makasta biriken vergiler ile ay ay üzerine binen muhtasar, kurumlar, KDV vb. ağır vergi çeşitleriyle boğuşan yerel basın, resmi ilan paralarının tamamından mahrum kalınca ana gelir kalemini kaybetti ve zora düştü.

Basın İlan Kurumu’nun yaptırımlarına harfiyen uyan ve bu ağır yüke dayanmaya çalışan vasıflı gazetelere şehrin dinamiklerinden de nedense yeterli bir destek gelmiyor. Şu an her gazete hatırı sayılır bir borç yükü altında. Bazıları resmi ilan paralarına tekrar kavuşmak için yapılandırmaların üzerine bir miktar peşin para yatırıp bir de bu borçlarını yapılandırdılar. Bazıları da gazetenin üzerindeki borç yükünden kurtulmak için sahip değişikliğine bile gittiler. Bunu resmi ilan gelirini hemen tekrar alabilmek için yaptılar.

Gerçek gazetecilik yapan, başka da bir iş yapmayan yerel basın sahip ve sorumluları bir yandan gündemden kopmamaya çalışırken, bir yandan da gazetelerinin içinde bulunduğu ekonomik krize kafalarının takılı kalması bu ömür törpüsü denen meslekte herkesi canından bezdirip yorarken, hiç istememelerine rağmen kamuoyu yararı adına olan çalışmaları verimden düşmelerine de sebep oluyor. Öyle ya; gerçek gazeteci sahipler, oradan oraya koşturup haber üretip yorum mu yapacak, yoksa ödemelerini nasıl yapacağını mı düşünecek?

İktidardaki yöneticilerin KOBİ’lere ve diğer çeşitli sektörlere (en son eczacılara 500 bin tl’ye kadar) can suyu kredilerini sonuna kadar açarken, yerel basın için böylesine sıkışık kriz ortamında hala bir girişimde bulunmaması büyük üzüntü verici. Bu umursamazlık ve vurdumduymazlık şaşkınlıkla karşılanıyor bilesiniz.

Tehdit-şantajdan uzak, gerçek gazetecilik adına yayın yapanlar, basın ahlak kurallarına harfiyen uyanlar, çizgisini bozmadan saygın mesleği sürdürmeye çalışanlar bu işten en fazla zararı gören kesim. Bu gidişatın da böyle devam etmesi halinde dayanma gücünün kalmayacağını da bildiklerinden yaz aylarında yerel yöneticiler nezdinde bazı girişimlerde bulundularsa da henüz doğru dürüst bir getiriler sağlanabilmiş değil, bu da gelinen noktanın ayrı bir üzüntü verici tarafı.

Bazı vilayetlerin yerel basınları için iyileştirmede daha da fazla olumlu adım attıkları, bunu büyük belediyemizdeki başkan ve yöneticilerin bildikleri ve önümüzdeki günlerde yerel basın için Basın İlan Kurumu’ndan geçen resmi haber desteği hariç, ne gibi bir yeni adım atıp atmayacakları büyük merak konusu.

Vergi borcunu azaltmaya çalışan, özel ilan ve abone gibi gelirleri de ağır piyasa şartlarında tersine çalışan bir mekanizma gibi yeterli meblağa ulaşmayan, basılmak için alınan kağıt parasını bile ödemekte zorlanan ve de bankalardan kredi almakta zorlanan yerel basının sahip ve sorumluları ana ödeme kalemleri olan; biriken SSK primleri, ajans paraları, muhasebe ücretleri, dağıtım giderleri, kağıt, boya ve diğer sarf girdi malzemeleri ve işçilerin aylık ücret ödemeleri nedeniyle kara kara düşünür haldeler. Çünkü bugün her yerel gazete bu benzer krizi yaşıyor.

Basın çalışanlarına sağlanan yılda bir verilen 0 faizli 5 bin liralık ihtiyaç kredisine benzer bir kredi sistemini gazete işletme sahipleri için bugüne kadar gündeme getirilmediğini de hatırlatalım.

Resmi ilanlarının azaldığı ve gelirinin dip yaptığı geçtiğimiz Eylül ayında tüm yerel gazete sahipleri bu yılın en az aylık gelirinin olduğu bölümü yaşadılar. Şunu düşünmeden de edemediler:

“Acaba Balıkesir Valiliğinin genelgesine uyulmuyor mu?”

Vasıflarını yitirmek istemeyen yerel basın gene de umudunu kaybetmiş değiller.

Sonuç itibariyle; tüm bu olumsuzluklara rağmen hükümetin Türkiye’deki yerel basın için bir kurtarma paketi hazırlaması, düşük faizli, uzun vadeli kredi sağlama veya uygulanabilirliği, sürdürebilirliği olan bir başka yöntemle Anadolu gazetelerine acilen bir nefes yolu açması, buhranlı geçen günlere geçte olsa çare olacak gibi görünüyor.

Nasıl hukuk herkese lazımsa, yerel basın da bir gün herkese lazım olur diyoruz, Balıkesir’i ve Balıkesirlileri yerel basınlarını biraz olsun desteklemeye çağırıyoruz.

 

İş işten geçmeden, bayrak yere düşmeden.

Yerel basın sesiniz, kulağınız, gözünüz olmaya devam edecek.

…Yaşarsa, yaşatılırsa!..

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ