Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Yeni rektörü topa tuttu!

Yeni rektörü  topa tuttu!

Bilimsel muvaffakiyetin araştırmayla, özgür düşünceyle geleceğini önemle ifade ederek üniversite misyonunun hatırlattı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar AYTEKİN Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğüne İlter KUŞ’un atanmasına ilişkin ilginç değerlendirmelerde bulundu. Aytekin “Yanına dizdiği AKP vekilleri sanırım rektör beyin yardımcıları. Rektör Bey’e ve yardımcılarına başarılar diliyorum” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir’in yerine İlter Kuş’un atanmasını değerlendirdi. Aytekin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada aynen şu bilgiler paylaşıldı:

“Balıkesir Üniversitesi’nde görevde olduğu 4 yıl boyunca hiçbir iş yapmayarak, hiçbir bilimsel etkinlikte yer almayarak bu alanda çığır açan ve Ankara’ya milletvekillerine hayırlı olsun ziyareti yaparken Balıkesirimiz’in 9 vekili olduğunu unutup sadece AKP’li vekilleri ziyaret eden Kerim Özdemir, saray tarafından yeterli görülmemiş olacak ki yerine İlter Kuş’un ataması yapıldı.

Adı, FETÖ soruşturmaları dahil birçok işe bulaşan ve Turgut Özal’ın öldüğü zaman hastanede nöbetçi doktor olan ve şu an Pensilvanya’da kaçak olan Mustafa Sarsılmaz’la yakın bir geçmişi bulunan İlter Kuş’un atanması maalesef bizleri pek de şaşırtmamıştır. Rektör Bey’in ilk olarak yeni görevinde, sanıyorum kendisine yardımcı olarak tayin ettiği AKP’li vekillerle poz vermesi de bilimsel liyakattan çok akademik sadakati(!)nin bir göstergesidir. Üniversite senatosunun olduğu bir yerde, siyasilerle poz vermeyi tercih etmesi gerçekten bilimsellik adına düşündürücüdür.

Uluslararası yayın sıralamasında selefi Kerim Özdemir’le birlikte yönettiği Balıkesir Üniversitesi’nde büyük bir başarı göstererek hiçbir ilerleme kaydedemeyen İlter Kuş’un verdiği ilk mesajında FETÖ ile kararlı mücadelemiz sürecek olması düşündürücüdür. Sanki rektör değil de İçişleri Bakanlığı’na atanmış gibi konuşan İlter Kuş’un, geçmişi de göz önünde bulundurulduğunda Balıkesir için hiçbir şey yapamayacağı gün gibi ortadadır.

Balıkesir gibi büyük bir coğrafyada yapılan araştırmaların, ortaya konulması gereken bilimsel çalışmaların yerine günü kurtarıcı, siyasi iktidarı övücü tavır içinde yer alması Balıkesir için talihsizliktir.

Bu talihsizliğin, bir liyakattan çok sadakat üzerine geldiği de bizzat rektör bey tarafından verilen fotoğraf karesiyle tescillenmiştir. Koca senato üyeleri dururken, AKP’li milletvekillerini ve belediye başkan adayını fotoğrafta tercih etmesi hocanın akademiye rektör değil, memur olarak atandığının en somut göstergesidir.

Üniversitelerin bilimsel yayın sıralamasında ilk 20’de değil ilk 50’de bile yer bulamayan Balıkesir Üniversitesinin bu ayıbı, üniversiteyi bilimsellikten sıyırıp yüksek liseye çeviren AKP zihniyetine bilim adına itiraz etmeyip, akademisyenlik yerine memurluk yapmayı tercih eden üniversite yönetimindedir. Yapılan son atama ile bu bilimselliğin yine sağlanamayacağı, üniversitenin bilimden uzak kalacağı ön görüsünü yapmak zor değildir. En azından yeni yönetimden, üniversite öğrencilerinin barınma ve sıcak suya erişim konusundaki şikayetlerini çözmesini öğrenciler adına talep ediyoruz.

Bunun dışında da yeni rektöre ve yeni yardımcıları olan AKP’li milletvekillerine yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. Bağlı oldukları yerler için muvaffak olacakları kesindir, ama bilimsel muvaffakiyet araştırmayla özgür düşünceyle gelir. Üniversitenin gerçek misyonu da bilimsel bilgiyi üretip, halkın hizmetine sunmaktır. Dileriz bu misyonu hiç unutmazlar!”

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete