TÜRK PARASINA NE OLDU?

Maliye bakanı Nebati Bey daha bir hafta önce “Türk ekonomisini kurtardık” demişti. Şimdi “bayrak inmeyecek, ezan susmayacak. Türk parası düşebileceği yere kadar düştü. Daha gidecek yeri kalmadı” diyor.   TL en zayıf halinde, canınızı sıkmayın diyor. Can sıkılmayacak gibi değil ki? Elbette bir Türk vatandaşı olarak üzülüyoruz. Bakan bey çok rahat gözüküyor. Dünya yansa sanki el kadar hasırı yanmayacak gibi duruyor. Böyle duranlara sorarlar. Şaşkınlıktan mı coşkunluktan mı? Bakan beyin tavrına göre şaşkınlıktan. Söylem her şeyi anlatıyor. “Bizde kesinlikle şu anda akaryakıt çok ucuz. Her alanda Türkiye, en ucuz kalan ülkelerin başında gelir. Zaten Türk lirası şu an en zayıf durumunda gideceği başka yer yok. Vatandaş rahat olsun. Canınızı sıkmayın, ülkede iyi şeyler olacak. Bayrak yere inmeyecek ezan susmayacak” diyor. Bakan beyin anlattığı şu tabloya göre.  En vurdum duymaz kimse dahi isyan eder. Sayın bakan her koyun kendi bacağından asılır. Ülkemizi yabancı ülkelerle mukayese etmeyin.  Çünkü yabancılarla mukayese edilemeyeceğini zaten kendi ağzınızla söylüyorsunuz. Vatandaşın alım gücü kalmadı diye. Yani siz “Türk lirası dibe vurdu. Başka gidecek yeri yok” diyerek. Ülkenin geldiği noktayı en anlamlı şekilde izah etmiş oluyorsunuz. Sayın bakan şu cümlenizi anlamış değilim. “Canınızı sıkmayın, üzülmeyin. Bayrak yere inmeyecek, ezan susmayacak. Bırakın onlar başlarını duvarlara vursunlar. Bu ülkede her zaman iyi şeyler olacak” diyor. Ekonomi ile bayrağın inmesinin, ezanın susmasının ne ilgisi var? Olayı milliyetçilikle izah etmek istiyorsanız? Bunda yanılıyorsunuz bu olayların milliyetçilikle falan bir ilgisi yok. Ayrıca “kafasını onlar duvarlara vursunlar” diyorsun. Bu kafasını duvarlara vuracak olanlar kimlerdir?  Her zaman sıkıştığınız da dış güçler diyorsunuz. Yoksa sizde mi dış güçler diyeceksiniz. 
Sayın bakan Türk ekonomisini kurtardık diye caka sattınız. Ne oldu da kurtarılmış ekonomi birde bu duruma geldi. Türk lirası dibe vurdu. Başka gidecek yeri yok diyorsunuz. Birde cumhur başkanımız olayları fırsata çevirdik diyor. Hangi olaylar fırsata çevrildi. Paramızın dibe vurması ile fırsatta çevrilmiş bir olumlu olay varsa? Bu nedir? Şayet olumsuz bir şeyi fırsata çevirdi iseniz. Takdire şayan bir olaydır.   Türk parası TL ye ne odu? Bakan beyin söylediği gibi TL dibe vurdu. Başka gidecek yeri yok demekle. İşin vahametini ortaya koymuş oluyor. Türk parasını bu duruma kim getirdi? Önce bu olayı sorgulamalıyız.  Ben ekonomistim demekle olmuyor. Bu konuda gösterilen icraat önemlidir. Ekonomide belli bir icraat gösterilememiştir.  Şimdi paramız dibe vurmuş. Başka gidecek yeri kalmamış bunu ben söylemiyorum. Bir maliye bakanımız var ki? Ağlıyor mu, gülüyor mu beli değil? Fakat söylemleri ile sanki milletle dalga geçer gibi bir hali var. Paramızı düştüğü bu kuyudan nasıl çıkarılacak. Sayın bakan her ne kadar millete üzülmeyin diyorsa da biz vatandaş olarak ülkeminiz bu durumun üzülüyoruz. Bu paramıza ne olduğunu ve ne olacağını millete anlatılırsa! Millette ona göre kendi tedbirini almaya çalışır. Bu olay öyle basit değil bakan bey.  Başkasına el avuç açmak kadar zor bir olay yoktur.  Paramız ne zaman düştüğü yere gelir. Saygılarımla. 
Türküm, doğruyum, çalışkanım, ilkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. 
Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!