AŞIRI TUZ TÜKETMEK

Bizim millet yemeğe oturduğu zaman önüne gelen yemeğin tadına bakmadan içine tuz döker. Maalesef Türk Toplumu aşırı tuz tüketiyor. Tuz tüketimi kişi başına günde 18 gram. Aşırı tüketilen bu tuzun azaltılması gerekiyor.

Aslında yemek yerken yemeğe tuz atılması küçükken kazanılan bir davranış.  Bu nedenle tuz ihtiyacımız olmadığını düşünerek aşırı tuz tüketiminden kaçınmamız gerekir.  Aksi halde aşırı tuz tüketiminin sebep olduğu son derece ciddi hastalıklar olduğunu unutmayalım. Bu hastalıkların başında yüksek kan basıncı (hipertansiyon) geliyor. Ayrıca, sodyum, vücudun su tutmasına (dehidrasyon) sebep olarak, kalp yetmezliğine, böbrek hastalıkları, akciğer hastalığı ve eklem yangısına sebep oluyor.

Tuz tüketimini nasıl azaltabiliriz?

Sofranıza tuzluk koymayın. Tuzu, pişirirken değil yemeğin sonunda ekleyin. Bilinçli alışveriş yapın. Bir besini tadarak tuzunu anlamayabilirsiniz. Bunun için etiket üzerinde aşağıda yazan katkıların bulunmamasına dikkat edin: Monosodyum glutamat (MSG), kabartma tozu, Disodyum fosfat, Sodyum alginat, Sodyum nitrat veya nitrit. Limon, baharatlar tuzu çok iyi replike edebilir. Ambalajlı ürünlerin tuz içerikleri  yüksek olduğundan dikkatli tüketin. Turşu, salamura yiyecekler ve şarküteri ürünlerini fazla tüketmeyin.

//////
SOSYAL MEDYADA Kİ YORUMLARIMIZA DİKKAT EDELİM

Dün Youtube’de gezinirken dini konularda konuşma yapan bir kişi denk geldi. Konuşmacının altında da yüzlerce olumlu yorum var. Herkes “Allah Razı Olsun” hocam demiş. Yorumların bir kısmını okuduktan sonra bende izlemeye başladım. Kişi dini içerikli konuşma yaparken Kuran’ı Kerim'den ve hadislerden örnekler veriyor düzgün bir şekilde anlatım yapıyor. Bende yorum yapayım diye düşünürken, bu kişi kimdir diye araştırayım da yanlış bir şey yapmayayım dedim.

İyi ki; öyle demişim. Kişi DEAŞ mensubu ve lideri imiş. Şubat 2022 tarihinde örgüt üyesi olmaktan 12 yıl ceza almış. İşte bu yüzden sosyal medyada yapacağımız yorumlarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bilmeden bir terör örgütü mensubuna olumlu bir yorum yapmak yanlış ve bu durumu anlatmak için de uğraşmaya gerek yok.

Yorum yapmak artık sosyal medyanın dayanılmaz hafifliği olsa da yorum yaparken dikkat etmek gerekir. Yorumunuz da her şeyi doğru yazdığınızı zannediyor olsanız bile, mutlaka gözden kaçırdığınız detaylar veya hesaba katmadığınız pek çok durum olabilir. Ben yorum yapmadan duramam diyenleriniz varsa yaptığınız yorumun sonucunun nelere gideceğini düşünmenizde fayda var.

Benden size tavsiye yorum yapmayın. Sadece izleyin.