Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

VOLKSWAGEN YATIRIMI BALIKESİR’E GELİR Mİ?

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

Gelir, ama önce yatırımı fazlasıyla istemek lazım. İstemeden bir şey olmaz. Birlik-beraberlik içinde çalışmak, Ankara’da bu işi bitirmek mümkün. Tek vücut olursa Balıkesir bir dünya markasına neden sahip olmasın! Geçmişe de bir sünger çekelim ama, biz niye böyle büyük bir yatırımı uzun yıllar Balıkesir’e getiremediğimizi de hiçbir zaman unutmadan hareket edelim. Ona göre yol haritamızı belirleyip kendimize yön verelim..

 

Özcan Özakbaş

Balıkesir’e otomobil fabrikası kurulması için kollar sıvandı. Bu konuda dün attığımız manşet haber de ses getirdi. Nereye gitsek bize haberi soruyorlardı. Yaklaşık 2 milyar euroluk bir rakama ulaşacaktı yatırım. Bu çok büyük bir rakamdı. Ayrıca yaklaşık 5000 kişi çalıştırılacaktı. Müthiş bir iş gücüydü.

Yine gazeteniz DEMOKRAT Alman devi Volkswagen’in bu otomobil fabrikası kuracağı haberini 6 ay öncesi de gündeme getirmişti.

Peki niye mi Balıkesir’e kurulmalı?

Bugüne kadar sanayimize renk katacak, lokomotif olacak, alıp sürükleyecek ünlü bir firmaya, böylesine bir dünya markasına sahip olamadık da ondan.

Buradan baktığımızda acasa Balıkesir uygun mu?

Bunu Balıkesir Ticret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın FARUK KULA, Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın RAHMİ KULA ve Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Sayın HASAN ALİ EĞİNLİOĞLU önceki gün  ortak imzalı yaptıklarıyazılı açıklamalarının bir bölümünde izah etmişlerdi. İşte cevabı oradaydı.

                                                                    *

Peki o bölümde ne denmiş, nelere dikkat çekilmişti?

Üç başkanın tesbitlerini madde madde sıralayalım:

*Balıkesir’in Türkiye’de ekonomik hareketliliğinin en yüksek olduğu Marmara Bölgesi’nde yer alması,

*İstanbul, Bursa ve İzmir gibi metropollerin ortasında bulunması,

*İstanbul İzmir Otoyolu ile Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolunun İlimizde birleşmesi,

*Her sektörden yatırıma uygun geniş arazi varlığı, buna ilave olarak Endüstriyel limanlara kolay erişim imkânının bulunması,

*Sanayi merkezlerine hızlı ulaşım, BALO (Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar) projesinin kalbinde yer alması,

*Gökköy Lojistik Merkezi ve Bandırma, Aliağa ve İzmir Limanlarına yakınlığı sayesinde ulusal ve uluslararası pazarlara kolay ulaşım imkanı bulunması,

*Çalışkan, genç ve dinamik nüfusu ile ara ve teknik eleman ihtiyacını karşılayan işgücü potansiyeli ve

*Hızla gelişen sanayi yapısı

                                                                   *

Şimdi hangi İl’de var bu özellikler desek, yok haliyle. Özellikleri olan benzer iller de (İzmir-Manisa örneği) zaten yatırıma doymuş durumda.

Yıllardır özlenen yeni otomobil fabrikasının kurulmasına en uygun yerin Balıkesir olduğu niye düşünülmesin?

Un var, yağ var, şeker var. Helvayı niye karmayalım yahu?

Balıkesir tarım ve hayvancılığın başkenti, büyük bir potansiyel güç var ama, bu potansiyel gücün ekonomik güce dönüştürülmesi işte şu an önümüzde, masada duruyor.

Türkiye’ye kurulması kesinleştiği takdirde, fabrika için ne yapılması gerekiyorsa, hangi fedakarlıkta bulunulacaksa, şehrin valisinden belediye başkanlarına, milletvekillerinden parti yöneticilerine, birlik-oda başkanlarından diğer şehir paydaşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, iş dünyasına, biz gazetecilere  kadar hepimize düşen görev “Biz bu yatırımı istiyoruz, sahip çıkarız, her imkanı sağlarız” deyip hemen Ankara’da hemen sıcağı sıcağına lobi faaliyetlerine başlamak gerekir.  

Gerçekten Balıkesir gerek gelişen ekonomisi, gerekse bu ekonomiye entegre bir şekilde gelişen iş ve sosyal yaşamıyla sadece Marmara’nın değil Türkiye’nin parlayan yıldızı olma yolunda hızla ilerliyor.

Daha önce neler kaçırdık neler? Hyundai’si, Toyota’sı vb.

Uzun yıllar sonra Otomotiv sektöründe yapılacak bu denli büyük bir yatırım gündemimize gelmemişti. İşte bu nedenle tüm güçle çalışmak, özveriyle mücadele etmek mecburi istikamet gibi görünüyor.  

Ama önce bu fasrikanın Balıkesir’e kurulması için yürekten inanmak şart değil mi?

Sonra tek adres ANKARA’dır. Neden Ankara? Karar oradan çıkacakta ondan.

Balıkesir kesinlikle bu yatırım için biçilmiş kaftandır.

Haydi Balıkesir, Volkwagen fabrikası bizim olsun.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ