Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

VATAN-HÜRRİYET VE MAZLUM OLMAK!

Nevzat Özpelitoğlu

Nevzat Özpelitoğlu

Yüzyıllar boyu devamlı olarak mazlum milletlere, mazlum kavimlere ev sahipliği yanı sıra yurt olarak da vatan olarak da hizmet etmiş bir ecdadın ahfadı olmanın gururunu, onurunu dün olduğu gibi bugün de yaşıyoruz. Müslüman Türk insanı olarak yüzyıllar boyu yaşadığımız bu gurur ve onur bu gün de aynı heyecan ve aynı içtenlikle millet olarak yaşadığımız mutlulukların başında gelmektedir.

Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gönül dünyasının tüm mazlumlara din, dil, ırk ayrımı yapmadan yansıması ve açık kapı duyarlılığı ile kucak açması millet olarak 82 Milyon insanımızın karakter yapısının da bir yansımasıdır. Bir kısım vicdan yoksunu ve kardeşlik şuurundan nasiplenmemişlerin hezeyanlarına rağmen.

Ensar-Muhacir penceresinden bakarak Devletimizin ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızın yaptıkları yardımlar ve sardıkları yaralar, Müslüman Türk insanının yüzyıllar boyu yapa geldiği merhamet ve mazlumdan yana olma geleneğinin bu güne yansıyan en güzel nişanelerindendir. Tıpkı Anadolu’yu yurt edinme mücadelemiz yıllarında, gerek Ertuğrul Beyin ve gerekse Osman Beyin dinine inancına ırkına bakmadan mazlum,  zayıf ve fakat haklıdan yana olan tutumları gibi. Adeta zayıftan, mazlumdan ve haklıdan yana olmak sanki Müslüman Türk insanına yaratılışta,  Rabbı tarafından verilmiş özel bir hususiyet diyesi geliyor insanın aklına.

Bilindiği gibi Müslüman Türk insanı, orta Asya’dan Moğol istilası dolayısıyla ayrılmak durumunda kalmış ve muhacir olmuştu. Tıpkı öz vatanları olan Mekke-i mükerremeyi terk edip, Medine-i münevvereye sığınan muhacirler gibi. Selçuklu ve Osmanlı ecdadımız, Anadolu’yu yurt edinme durumunda bırakılmasından dolayı olsa gerek, vatansızlığın, vatanından ayrılma durumunda bırakılmanın ve muhacir olmanın ne olduğunu en iyi bilendir. Bu nedenle bize sığınan kardeşlerimize, dindaşlarımıza ve ayrı ayrı dinlerden ve ırktan olan mazlumlara kucak açmanın mutluluğu, Müslüman Türk insanının elbette onurudur, iftihar vesilesidir

Tarihimize, ‘’Vatan yahut Silistre’’nin yazarı olarak geçen ve bir açıdan da Hürriyet şairi olarak bilinen Namık Kemal tüm eserlerinde vatan, millet ve hürriyet kavramlarını esas almış bir şairimizdi. Bu nedenle; ‘’Hürriyetin tadını bir kere mahpus ol da gör’’ demiştir, Namık Kemâl.  Hani derler ya ‘’Damdan düşenin halini damdan düşen bilir diye.’’ İşte sözün burasında vatansızlığın, hürriyetsizliğin ve göçmen durumuna düşürülmüş olmanın ne kadar zor olduğunu Suriyeli, Filistinli, Iraklı, Afganlı, Sudanlı, Somalili kardeşlerimiz şimdi daha iyi bilmektedirler.

İşin en acı yanı ise; kendileri de göçmen oldukları halde ve dedelerinin yüzyıllar boyu yaşadıkları vatanlarından, topraklarından sürülerek Anadolu’ya gelmiş olmalarını da unutan bir kısım insanın takındığı sevgisiz, acımasız ve merhametsiz tavırlarıdır.   Ensar-Muhacir denkleminin halâ farkına varamamış bu tür yaratıklar, bize sığınmış mazlumları adeta bir kaşık suda boğma gayretiyle hareket ediyorlar. İnsanlık onurunu ve kardeşlik ruhunu hiç utanmadan ve sıkılmadan ayaklar altına alan bu tutum kesinlikle, Müslüman Türk insanının karakter yapısını yansıtmamaktadır. Millet olarak mazlum kardeşlerimize ve zalimin zulmünden kaçan insanlara verdiğimiz bir kâse çorbayı de kesme yoluna tevessül eden bu tür yaratıklara özellikle dikkat edilmeli. Bu ifsat ekibine ve siyasi uzantılarına fırsat verilmemelidir

Kendisininde bir Balkan göçmeni olduğunu öğrendiğimiz CHP’li bir şahsiyetin, hasbelkader getirildiği Belediye Başkanlığı koltuğuna oturur oturmaz ilk icraatının mazlumların bir kâse çorbasını kesmek olması da calibi dikkattir. Bu adam ve siyasi zihniyetinin kesinlikle Ertuğrul Beyin, Osman Beyin ahvadı olması mümkün değildir, demeden edemiyor insan.  Bu adamın temsil ettiği siyasi örgütün geçmişi ve bu günü de bu tür tutarsızlıklarla doludur. Devri saltanatlarında, Rus zulmünden kaçıp ülkemize sığınan 450 Azeri Türkünün Boraltan köprüsünde Ruslara teslim edilerek hemen köprünün başında kurşuna dizilmelerini  sağlayan bu siyasi örgüt, şimdi bize sığınmış olan mazlumların da zalim ve canilere teslim edilerek yeni bir Boraltan köprüsü faciası yaşanmasını arzulamasına millet olarak göz yumulmayacaktır. Devletimiz ve milletimiz mazlumların ve vatanları işgal edilmişlerin yanındadır. Zalimler ve onların yerli uzantılarına rağmen.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ