Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÜSKÜP

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Üsküp’ü seviyorum. Bu fotoğraf pandemi den önce ki kış da çekildi. Yani, 2019 yılının Şubat ayında. O günden beri yurt dışına çıkmadım. Corona gerçekten her şeyi etkiledi. Bana soruyorlar. Niçin Üsküp’ü seviyorsun? Ordan mı geldiniz? diye. Hiçbir bağlantımız yok. Biz Balıkesirin (gerçek) yerlisiyiz. Karesi Beyliğinden beri buradayız.

Yıllar önce bir arkadaşımla konuşurken orada(Üsküp’te)  dükkan açtığı söyledi ve kartını verdi. O yaz cüzdanımı düzenlerken o kart elime geçti ve Üsküp’e gitmeye karar verdim. İstanbul Otogarından kalkan Makedonya otobüse bindik ve sabaha karşı Üsküp’e vardık Gidiş-geliş bileti hala aynı. 80 Avro. O arkadaşı bulmamız mümkün olmadı. Ancak; o arkadaş bizim bu güzel yeri görmemize neden olmuştu.İşte o günden beri her sene yılda 2-3 kez bu şehri ziyaret ettik. Pandemi Den sonra da yine gideriz İnşallah. Bu şehrin cafeleri bir harika, dondurması, böreği, köftesi,kuru fasulyesi vb. harika. Türk tarafında Türkiyedesiniz. Makedon tarafında Avrupa’da. İki anı birden yaşamak da çok ilginç.
/////

HABERİ OKUTMAK İÇİN!

Geçenlerde bir gazetenin İnternet sitesinde dikkatimi çeken bir haber gördüm ve okumak istedim. Haber için kısa bir giriş yapılmıştı ve girişin altında da “haberin devamı için ilerletin” diyordu. İlerlet ilerlet, bitmek bilmiyor ve hep yeni bir bölüm açılıyordu. Haberin sonunda ise bu konu ile olarak “Bilim Kurulundan” görüş beklendiği yazıyordu.

BÖYLE HABERLERE GEREK VAR MI?

Haberi okutmak için bilinen bir şeyi süsleyip okurun önüne koymaya gerçekten hiç gerek yok. Bahsettiğim haberde aslından uzaklaşılma sa da sonda verilen bir şey de yoktu. Örneğin: Üniversiteler ne zaman açılacak? Başlıklı bir haberde okuyucu haberi okumaya başlayınca sonunda üniversitelerin ne zaman açılacağını öğrenmek, bilmek ister. Okuyucuya tuzak kurmanın bir anlamı yok ki?

Birde uydurma haberler var. Yetkililerin bildirdiğine göre, yetkililerden alınan bilgiye göre vb. Kim bu yetkili? bir türlü öğrenemedik! Bazen okutmak için öylesine başlıklar atılıyor ki, bu başlıkları bulmak gerçekten zeka işi. Geçenlerde bir gazetede “Kente kar geliyor” diye başlık vardı. Oku, oku hangi kente kar geleceği belli değil. Sonra şöyle düşündüm: Bazı basın-yayın organları için kent denince akla sadece İstanbul geliyor, bizi taşralı gördükleri için de kentli olmuyoruz. Demek ki, kar İstanbul’a yağacak! Diye haberden anlam çıkarmanız gerekiyor.

Yine bir haber vardı ve haberin başlığı şöyle idi: “ Üç dil bilen adam mağarada yaşıyor”. Haberi okuyorsun ve bir türlü adamın hangi dilleri bildiğini öğrenemiyor sun. Çünkü yazmamışlar. Ayrıca; bu adamın Brüksel’den geldiği yazılmış. Daha sonra öğreniyoruz ki; adamın ne Brüksel’den gelmişliği, ne de üç dil bilmişliği var. Önemli olan haber okunsun. Yapmayın arkadaşlar, etik denen bir şey var. Gazeteci-Köşe Yazarı  etik kurallara uymak ve örnek olmak zorundadır.

/////

GELSEN DE BİR GELMESEN DE

Artık olan oldu bize
Gelsen de bir gelmesen de
Gelemeyiz biz yüz yüze
Gelsen de bir gelmesen de

Hep kendini çektin naza
Yok bahara yahut yaza
Bıktım gayrı yaza yaza
Gelsen de bir gelmesen de

Bir candır bu bir andır bu
Giden gelmez bir handır bu
Dağ taş değil insandır bu
Gelsen de bir gelmesen de

Göreceğim bir boş kafes
Ceset kalmış çıkmış nefes
Nerde o can nerde o ses
Gelsen de bir gelmesen de

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
GERÇEKLEŞMİYOR - 8 Nisan 2021
NELERİ YAPMIYORUZ? - 7 Nisan 2021
ÖĞÜT - 5 Nisan 2021
KİMSESİZ ÇOCUKLAR - 3 Nisan 2021
İTHAM ETMEK - 2 Nisan 2021
YORULDUM - 1 Nisan 2021
DEDİKODU - 31 Mart 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete