Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

UNESCO 2021 YILINI HACI BEKTAŞ VELİ YILI OLARAK İLAN ETMİŞTİR

Hüseyin Gündoğdu

Hüseyin Gündoğdu

Canlar, 

UNESCO’nun açılımı ‘’Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim Ve Kültür Kurumu’’ olarak bilinir. Amacı ise Milletlerarası bir işbirliğine dayanarak bilim, kültür ve eğitim ile dünya barışını ve güvenliğini korumak ve katkı vermektir. Bu kurumun 40 yıl önce, yani 1981 yılını ‘’ Ulusal Mücadele Ve Çağdaşlaşma Lideri ’’ olarak evrensel niteliklerini ortaya koymak suretiyle Atatürk’ün doğumunun 100. Yılında, tüm dünyada ‘’ATATÜRK YILI ‘’ olarak kutlanılmıştır. Bu durum Türk Milletini son derece sevindirmiş ve mutlu kılmıştır. Hele 2021 yılının UNESCO tarafından ‘’ HACI BEKTAŞ VELİ YILI ‘’ ilan edilmesi, Türk kültürünün dünyaya tanıtımına vesile olacağı nedeniyle bir kere daha milletimizi sevindirmiştir. 

Canlar, 

Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a yürüyüşünün 750. Yılı sebebiyle tüm dünyada ‘’ Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ‘’ olarak ilan edilmesi, anma logosundaki ‘’ Dili, Dini Rengi Ne Olursa Olsun İyiler İyidir’’ sözüne yer vererek süslemişlerdir. Dayanaklarının temelini Hacı Bektaş Veli’nin evrensel dostluk ve barış felsefesinden yola çıkılarak bu karar alınmıştır. Bu karar aynı zaman da Türk kültürünün dünyaya tanıtımına da katkı oluşturacaktır. 

2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılının teması ‘’ IRKÇILIĞA HAYIR ‘’ sloganı ile Hünkar’ın, hiç bir milleti ve insanı ayıplamayınız, 72 millete bir nazarla bakınız ve Dili, Dini, Irkı ne olursa olsun iyiler iyidir sözleri ile dünyaya mesaj verilmesi planlanmıştır. 

Hacı Bektaş Veli özgür düşünmeyi, eşitliği, adaleti, kardeşliği, birliği, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, olgunluğu, bilimi, kadına saygıyı, karşıdakini incitmemeyi, doğa ve çevreyi korumayı, eline-diline-beline sahip olmayı ‘’ BEKTAŞİLİK Felsefesi ve İnancının ’’ esasını oluşturmaktadır. 

13. yüzyıl Anadolu İNANCI ve felsefesi Bektaşilik , Mevlevilik, Ahilik ve Yunus Emre ile aydınlanır. Hatta Bektaşilik sadece Anadolu da sınırlı kalmaz, Balkanlar’da, Avrupa’da ve diğer birçok ülkede etkili olur ve temsiliyet imkanı bulmuştur. 

Simgesel Hacı Bektaş Resmindeki ceylan ve aslanın anlamı şudur. Ceylan güzelliği, sevginin ve merhametin simgesidir. Aslan ise güç simgesidir. Güç, merhamet ve güzellik bir arada olunca başarı gelir. Hacı Bektaş bilgeliğin simgesidir ve yüzünde olgunluk ve de hüzün vardır. Nasıl ki; insanoğlu tarihler boyunca, çok acı ve hüzünler yaşamıştır. Hacı Bektaş’ın başında ki başlığı (tac-ı ser) bilginin sonsuzluğunu ifade eder.

Hacı Bektaş Veli, sevginin merkezine insanı koymuştur. Hiçbir canlının incitilmesini istememiştir. Karşındakine hoşgörü ile yaklaşılmasını istemiştir. Hakk’a yürüyüşünün 750. Yılında tüm dünyada ‘’ IRKÇILIĞA HAYIR ‘’ teması ile anılması çok anlam ifade etmektedir. Her zaman barışa, sevgiye, hoşgörü ve huzura, ‘’su ve oksijen gibi’’ ihtiyaç duyarız. Ne yazık ki bugün daha bu değerlere ihtiyaç duymaktayız.

2021 yılının tüm insanlığa bu hayırlara vesile olmasının yanında, acıların ve hüzünlerin yaşanmadığı huzurlu ve sağlıklı bir yıl olması ve bir an önce Covid salgınının bitmesini diliyorum…

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sadettin dedi ki:

  Çok değerli bir paylaşım…
  Kaleminize sağlık.
  Sağlıklı günler sayın Hüseyin hocam

 2. GÖNÜL dedi ki:

  Sevgili doktor eline koluna yuregine sağlık ne guzel bizi bilgilendiriyorsun. Gercekte yazdığın her yazida feyz alıyorum .yazıyı okudum ve cok uzaklara gittim . Bu topraklarda ırkçılığa karşı çikan ,haktan yana daima barışı savunan Hacı Bektaşlar , Mevlana ,Pir Sultan ve Mustafa Kemal Atatürk ün yasadigi coğrafyada halen adaletsizligi kol gezdiği Bu degerlerimuzde hiç ders almamişiz insan gercekten üzülüyor
  Iyiki iyiki bu aydınlıķ yolda yuruyen içinde insan sevgisi taşayan vicdanlı insanlar var . Bunlardan biride sizsiniz Doktor kıymetinizi bilmeliyiz sağol varol

BİR YORUM YAZ
gazete