Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Tuzlu kahvenin anlamı ve hikayesi

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Şimdiye kadar hep bir tuzlu kahve hikayesi duyduk ve öylesine kanıksadık ki tuzlu kahve geleneğini, neden yaptığımızı düşünmedik bile. Bazı kızlarımız ise, damat adayının kahvesine kendini tutamayıp  karabiber, pul biber bile koydu.

Eski zamanlarda, gelin ve damat adayı görücü usulü ilk kez kız isteme töreninde bir araya gelirmiş. Gelin tarafı ve erkek tarafı birbirlerini şöyle bir süzer, gelin hemen kahveyi hazırlarmış. Gelinin ilk kez gördüğü damat adayını beğenip beğenmediği de burada ortaya çıkarmış. Çünkü gelin hanım eğer damat kardeşimizi beğenirse kahvesini şekerli yaparmış. Hatta yanına tatlı da getirerek “Seni ailem de ben de istiyoruz.” mesajı verirmiş.

Gelin adayı eğer damadı hiç beğenmediyse kahvesine şeker yerine tuz koyarmış. Tuzlu kahveyi içen damat adayı, kızın kendisini beğenmediğini anlayıp bu işten vazgeçermiş.

Tuzlu kahve konusundaki bir diğer hikâye ise şöyle; gelin adayı kahveyi yapmak için mutfağa geçermiş. Mutfakta kahvesini pişiren gelin adayı damadın gerçekten onu sevip sevmediğini anlamak için kahvesini tuzlu yaparmış.

Eğer damat adayı kahvenin tuzlu olduğunu fark eder ve hiç içmezse bu gelinin isteklerini karşılamayacağı anlamına gelirmiş ve geline yapılan bir ayıp sayılırmış. Damat adayı kahveden bir ya da birden fazla yudum alır ve içerse bu da gelin adayı için her şeyi yapacağı anlamına gelirmiş.

Tuzlu kahvenin damat adayına yapılan ilk şaka niteliği taşıdığını da unutmamak gerekir. İleride damat adayına çok çektireceklerine şimdiden alışsın diye gelinin kız arkadaşları doldurur da doldurur kahve bardaklarını tuzla. Damat da ne yapsın, içmek zorunda kalır.

/////

3600 Ne Oldu ?

“YOKSA, YALAN MI OLDU?”

 24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 4 meslek grubunun ek göstergelerinin 3600’e yükseltileceği sözünü vermiş ve tüm öğretmenlerimiz umutla bu sözün yerine getirilmesi için gün saymaya başlamıştı. Ek gösterge sözünün üzerinden dile kolay tam bir buçuk yıl geçti. Ne yazık ki bu söz hala yerine getirilmediği gibi, devlet yetkilileri konuyla ilgili net bir açıklama da yapmadı.

/////

ONLAR DA ÖĞRETMEN

“Diyanet Kuran Kursu Öğreticileri”

Diyanet Kur’an Kurslarında çalışan kişiler birer öğretmen aslında. Ancak; bu kişiler öğretmen olarak kabul edilmiyor. 24 Kasım öğretmenler günü yaklaştıkça öğreticiler biraz daha hüzünleniyor. Onlar, ne resmi, ne de hukuki olarak öğretmen değiller. Diyanet İşleri Başkanlığı bu kişilere öğretmen değil “öğretici” demektedir.

SİZ ÖĞRETMEN DEĞİLSİNİZ

“Kuran Kursu Öğreticilerini kesinlikle Öğretmen yapacağız, bu konuda talimat verildi. Kur”an Kursu Öğreticilerinin öğretmen statüsüne kavuşturulması için Diyanet”in masasında bir çalışma yürütülüyor.” şeklinde açıklamalar yapılsa bile bugüne kadar hiçbir gelişme olmadı. Diyanet Kuran Kursu Öğreticileri artık öğretmen yapılmalı ve bu konu kapanmalıdır.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DR.FEYYAZ ÇİFTÇİ - 21 Nisan 2021
BU SENE YAZ GELMEDİ - 20 Nisan 2021
ÖNCEKİ HAYATINDA … - 19 Nisan 2021
TURGUT ÖZAL - 17 Nisan 2021
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete