Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TURKUAZ TABLO, KARA TABLOYA DÖNÜŞMÜŞTÜR

TURKUAZ TABLO, KARA TABLOYA DÖNÜŞMÜŞTÜR

Koronavirüsün ülkemize girmesi geç gelmesi sonrasında iyimser hava oluştuğunu ifade eden Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, turkuaz tablonun kara tabloya döndüğünü söyledi.

Geçtiğimiz gün Balıkesir Tabip Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ülkemizde görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden itibaren yaşanan olumsuzlukların göz önünde olduğunu ve virüsün ülkemize daha geç gelmesinin yarattığı iyimser hava, gereken önlemlerin zamanında alınmaması ve gerçek verilerin toplumla paylaşılmaması sonucunda ortadan kalktığını ve turkuaz tablonun kara tabloya dönüştüğünü ifade eden Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan “11 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan eyaletinde görülerek tüm dünyaya yayılan Sars-CoV-2 virüs enfeksiyonu kısa sürede DSÖ tarafından küresel alarm verilerek pandemi ilan edilmişti. Ülkemizde ise ilk vakanın 11 Mart günü görüldüğü açıklanmıştır. Pandeminin başlangıcından bugüne kadar 117,5 milyonu aşkın kişi hastalanmış,2,6 milyonun üzerinde insan ölmüştür. Virüsün ülkemize daha geç gelmesinin yarattığı iyimser hava, rakamlar üzerinde oynama, gerçek verilerin toplumla paylaşılmaması ve gerekli önlemlerin zamanında alınmaması ile bir süre sonra ortadan kalkmış, turkuaz tablo, kara tabloya dönüşmüştür. Bugüne kadar ülkemizde 2,8 milyonu bulan kişi hastalanmış, ölüm sayısı resmi rakamlarla dahi 30 bine ulaşmıştır. Yitirdiğimiz 385 sağlık emekçisi ile dünyadaki en yüksek kayıp rakamlarına ulaştık” dedi.

GÜNLÜK POLİTİKALAR İLE YÖNETİLMEYE ÇALIŞILDI

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan ülkemizde etkisini gösteren koronavirüsünn epidemiyolojik veriler ışığında değerlendirilmediğini ve günlük politikalar ile yönetilmeye çalıştığını ifade etti. Başkan Necdet Uçan: “Pandemi dünyada neoliberal özelleştirmeci sağlık politikalarının sonucu olarak artmış, birçok ülkede sağlık sistemi iflas etmiş, koruyucu ve toplumsal sağlık hizmetlerinden uzaklaşma sonucu salgın önlenemediğinden bugünkü acı tablo ile karşılaşılmıştır. Pek çok ülkeyi çaresizliğe mahkûm eden bu salgın, kamusal sağlık anlayışının yaşamsal önemini bir kez daha hatırlatmıştır. Ülkemizde ise tüm bunlara ek olarak; salgın epidemiyolojik veriler ışığında değerlendirilmemiş, günlük politikalar ile yönetilmeye çalışılmıştır. Ne yazık ki siyaset ve ekonomi insan yaşamının ve bilimin önüne geçmiştir. Oysaki başka bir sağlık sistemi, başka bir dünya mümkündür” şeklinde konuştu.

KORONAVİRÜS EŞİTSİZLİKLERİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Pandeminin ülkemizde ve dünyada eşitsizlikleri gözler önüne serdiğini ve koronavirüste en fazla yoksul, işsiz, işçi, dar gelirli kesimin hastalanmış veya ölmüş olduğunu vurgulayan Başkan Necdet Uçan “Bir yıllık sürede ısrarla sosyal ve ekonomik destek ile toplumsal hareketliliğin kısıtlanması sağlanmamış, aktif sürveyans ve filyasyon bir yana, endikasyonu olan herkese dahi test yapılmamış, hastane tedavisi gerekmeyen hastaların izolasyonunda sorunlar yaşanmış, vaka sayılarının düşük gösterilmesi ile bulaş zinciri Sağlık Bakanlığı eliyle büyütülmüştür.  2020 yılı Kasım-Aralık aylarında ise sağlık sistemi çökme noktasına gelmiş, ancak sağlık emekçilerinin özverili ve canla başla çalışması sonucu tablonun olabildiği kadar kötüleşmesi önlenmeye çalışılmıştır.  Pandeminin sahada karşılanamaması sonucu 2. ve 3. basamak hastanelerde hasta yoğunluğu artınca servisler ve yoğun bakımlarda yer bulma sıkıntısı yaşanması üzerine boş alanlar yataklı servis veya yoğun bakımlara dönüştürülmüştür. Pandemi ülkemizde ve dünyada eşitsizlikleri gözler önüne sermiş ve artırmış, en fazla yoksul, işçi, işsiz, dar gelirli kesim hastalanmış veya ölmüştür” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR PANDEMİYİ FIRSAT BİLDİ

Mecvut iktidarın bir basın açıklamasına dahi izin vermezken, dernek ve baro gibi yerlerin genel kurullarını iptal ederken kongrelerini salonlarda maksimum seviyede gerçekleştirdiğini ve bu durumda pandeminin eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten Başkan Necdet Uçan şu şekilde konuştu: “Pandeminin ancak ortak akılla çözülebileceği bilinmesine rağmen; iktidarın “her şeyi ben bilirim”, “ben yaparım” mantığı hakim olmuştur. Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu yapılanması olumlu karşılanmasına karşın başta Türk Tabipleri Birliği olmak üzere tüm sağlık meslek ve emek örgütlerini sürece dahil etmemesi, bilgi paylaşmaması ve şeffaf olmaması en büyük eksiklik olmuştur. İktidar pandemiyi fırsat bilerek antidemokratik uygulamalarını artırıp, bir basın açıklamasına dahi izin vermezken, tüm Demokratik Kitle Örgütleri, barolar ve derneklerin genel kurullarını iptal ederken, kendisi lebalep dolu salonlarda kongrelerini gerçekleştirip, vatandaşa yasakladığı cenaze törenlerini kalabalıklarla yaparak pandeminin eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.”

150 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI POZİTİF OLDU

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan gazetecilere yaptığı açıklamalarda Sağlık Bakanlığı tarafından yeterince korunamama, salgını yönetmedeki başarısızlıklar sonucunda 150 binden fazla sağlık çalışanının hastalandığını ve 385’inin de vefat ettiğini vurguladı. Başkan Necdet Uçan açıklamalarının devamında şunları söyledi: “Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına karşılık salgının başlangıcından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından yeterince korunamama, salgını yönetmedeki başarısızlıklar sonucunda 150 binden fazla sağlık çalışanı hastalanmış ve 385’si vefat etmiştir.  Ağır çalışma koşulları

hekim ve sağlık çalışanlarında tükenmişlik yaratmıştır. İnsan hakları ve Uluslararası Çalışma Haklarına aykırı olarak emeklilik, izin ve istifa hakları ellerinden alınan sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma koşulları pandemi süresince kötüleşmiştir.”

KONTROLSÜZ NORMALLEŞMEYE GİDİLDİ

Açıklamalarının devamında aşı ve tedbir konularına da değinen Başkan Necdet Uçan “Pandemi döneminde şeffaf olmayan Sağlık Bakanlığı, aşı sürecinde de başarısız olmuş, süreci şeffaflıkla yönetememiş, toplumu tek aşıya mahkûm bırakmıştır. Hala ülkemizde kaç doz aşı alındığı, toplamda ne kadar alınacağı, aşıların ne zaman geleceği, başka bir firmadan aşı alınıp alınmayacağı, aşı firmalarına ne kadar ödeme yapılacağı gibi sorularımıza ne yazık ki bugüne kadar Sağlık Bakanlığı yanıt vermemiştir. Günlük aşı doz uygulaması çok yetersiz olup, bu gidişle ancak 2 yıla yakın bir sürede toplumun aşılaması yapılabilecektir. Aşılamanın eşitsizliklerden uzak, etik ilkeler ışığında, adil koşullarda yapılması esas olmalıdır. Dünyada ve ülkemizde varyant virüs artışı hızla devam etmektedir. Son açıklanan haritada ülkemizin yarısından fazlası çok yüksek risk ve yüksek riskli iken ve yeni tedbirler alınması gerekirken kontrolsüz bir normalleşmeye gidilmiştir. Bunun sonuçları ne yazık ki hepimize tüm toplum olarak yeni bir pandemi artışı olarak yansıyacak, bu durum ise yeni hastalanma ve ölüm oranlarını da beraberinde getirecektir. Buradan Sağlık Bakanlığına çağrımızı yineliyoruz. Bugün yapılması gereken kamusal ve toplumcu bir sağlık sisteminin gerekliliğini akıldan çıkarmadan; işçilerin, işsizlerin, yoksulların, esnafın yaşamlarının ve sağlıklarını olumsuz etkilenmesini engelleyecek kararlar ve destekler alınmasıdır. Toplumsal hareketliliğe ve iller arası geçişlere, illere göre varyant virüs analizi yapılıp yeterli test ile uygun izolasyon önlemleri alınarak epidemiyoloji bilimi ışığında düzenleme getirilmeli, aşı doz ve hız oranı arttırılarak toplumsal bağışıklık hızla sağlanmalıdır” dedi.

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞIDIR

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan yaptığı açıklamaların devamında 14 Mart’tan taleplerini dile getirdi. Başkan Necdet Uçan: “COVID-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilmelidir. Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlanmalıdır. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılsın. Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilmelidir. Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin. Liyakatsiz atamalar, tip sözleşme dayatmaları, tıp eğitimini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması durdurulmalıdır” dedi.

Haber : Umut Sayan

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete