Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Türkiye’nin enerji fazlasının olduğu iddiası ve HES faciası

Özcan Özakbaş

Özcan Özakbaş

(Bir inşaat mühendisi “Bu projelerin ne yatırımcısına ne kamuya ne de bölge halkına ve çevresine hiçbir faydası yoktur. Bu HES’lere, bu pahalı enerjiye Türkiye’nin ihtiyacı da yoktur” diye konuşmuş!)

Karadeniz’de hükümetin “Dere yatağında bulunan tüm binalar yıkılacak” kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yaylalar tarumar olmasın, onlar da güzelliğini korusun” sözleri geçtiğimiz hafta medyada yayınlanmıştı.
İŞTE ORAYA YAPILAN BİR GEZİ VE KONUNUN
UZMANLARININ İFADELERİNİ İÇEREN HABER:
Karadeniz’e düzenlenen bir gezide vadiler üzerindeki HES’ler ve dere yatakları odanın mensupları, akademisyenler tarafından incelendi; ayrıca etkinliğin tanıkları oldu.
EMO Genel Başkanı Gazi İpek, “Burada HES’lerin yarattığı vahim bir tablo var” dedi. Bu konudaki görüş belirten birçok mühendis ‘olumsuz’lukları sıraladı. Akarsular üzerindeki HES’lerin planlanması, projelendirilmesi, su akarsu ve taşkın debileri ile ilgili hesaplamaların eksik ve yanlış olduğunu savundular. İnşaat mühendisi Ahmet Göksoy, “Dolayısıyla bu projelerin ne yatırımcısına ne kamuya ne de bölge halkına ve çevresine hiçbir faydası yoktur. Bu HES’lere, bu pahalı enerjiye Türkiye’nin ihtiyacı da yoktur” diye konuştu.
Trabzon ve Giresun’daki HES’lerin teknik gezisinde Angutlu HES, Çırakdamı HES ve Dereli HES ziyaret edildi ve çevreye etkileri incelendi. Başkan Gazi İpek buradaki açıklamasında son dönemde bölgede yaşanan sel felaketlerine dikkat çekti. Yaşanan sorunların tamamıyla HES’lerden kaynaklandığının söylenemeyeceğini ancak Türkiye’nin bugün enerji fazlası olduğunun da bir gerçek olarak ortada olduğunu belirten İpek, şu görüşleri dile getirdi:
“Türkiye enerji üretimi için daha fazla HES yapılmasına gerek olmayan bir noktaya geldi. EPDK’nın projeksiyonlarına göre mevcut yatırımlar 2030 yılına kadar tüm ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde. Buna rağmen yatırım aşamasına olan çok fazla proje de var.”
Dağıtımdaki kayıp ve kaçak oranının uygun seviyeye çekilmesi ve enerji verimliliği ile çok ciddi bir kaynak sağlanabileceğine dikkat çeken İpek, bu iki sorun çözüldükten sonra hangi kaynaklardan enerji üretileceğinin gerçekçi biçimde planlanması gerektiğini vurguladı. Siyasal tercihlerle karar verildiğini anlatan İpek “Türkiye abartılı projeksiyonlarla abartılı yatırımlara yönlendiriliyor” dedi.
*
Bu haberi niye sütunlarımıza aldık, çünkü bizi de doğrudan ilgilendiriyor da ondan.
Bizim de Kazdağları’mızda HES’ler var. O HES’ler için az mitingler düzenlenmedi. Bununla ilgili çeşitli yayınlar yaptık. Türkiye’de yapılanların amacına tam uygun hizmet etmediğini, alınan suyun aynen gene yatağına verilmediğini uzmanların bu konudaki bilgilerini inceleyerek verdik, uyardık. Şimdi de Karadeniz’de birkaç yıldır iyiden iyiye artan HES’ler konusunda halkın büyük tepkileri sonrasında duyarlılık oluştu gibi. Cumhurbaşkanı da doğayı koruyalım diyorsa sözün bittiği yerdir. Darısı bizim HES’lerin başına diyelim.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ