Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TURKISH FOOTBALL

Çetin Korkmaz

Çetin Korkmaz

Hayatında kaç kez futbol maçına gittin deseniz belki bir belki iki diyeceğim. Ofsaytın çeşitleri var mı deseniz, cevap bile veremem. Maçların uzatmaları oluyormuş, lig ne zaman başlayıp ne zaman bitiyormuş, kaç tane lig varmış.

Bu soruların hiçbirine verebileceğim bir cevabım yok. Futboldan bunca habersiz bir adamın TURKISH FOOTBALL Yazısını yazma nedeni ne acaba?

İşte futbolumuzu yazmak bana kadar gelmiş.

Bu yazımdan futbola düşmanlık beslediğim algısını çıkaranlar olursa, yazımı tekrar, tekrar okumalarını tavsiye ediyorum.

Son dönem gerek haberlerde gerek gazetelerde gerekse etrafımda insanların konuşmalarından duyduklarım vesile oldu bu konuyu ele almama.

Dudak uçuklatan rakamlar duyuyorum yabancı futbolculara verilen. Milyon dolarlar veya milyon eurolar havalarda uçuşuyormuş.

Bu kadar zengin miyiz biz?

Futbol bu kadar önemli bir spor mu?

Dünya sporunda yerimiz hangi sıralarda?

Bunca futbolcuya harcadığımız parayı hangi spora harcıyoruz?

Milyon euroluk bir eğitim kurumumuz var mı?

Onca futbol takımımız var, her birinin alt yapısında küçük yaşlarda eğitilmek üzere çalışan çocuklarımız var. Yıllardır bu çalışmalar devam ediyorken hiç mi iyi futbolcu yetiştirmiyorlar. Onca alt yapıdan yetişen çocuklar Ülkemiz takımlarına yetmiyor mu?

Bana Avrupa’da oynayan birkaç tane Türk futbolcuyu söylemeyin. Bakın birkaç tane diyorum, çünkü bizim yabancı ülkede bu zamana kadar oynamış futbolcumuz şu an sadece bir takımda oynayan yabancı futbolcu sayısına eşittir.

Mademki her takımın alt yapısı var, mademki hemen, hemen her ilde futbol okullarımız var. Buralardan yetişen çocuklarımız ülkemizdeki takımlarda ya da yabancı ülkelerde oynayamıyorlar. Demek ki bir yerlerde eksiklik var, ya çocuklarımız futbola yatkın değil, ya da yetiştirenler bu işten anlamıyorlar.

Çocuklarımız futbola yatkın değilse kapatın bu futbol okullarını.

Yok, çocuklarımız yatkınsa demek ki yetiştirenler iyi eğitemiyor evlatlarımızı, o zaman yetiştirecekler gelsin başlarına.

Yok hem çocuklarımız iyi hem yetiştirenlerimiz iyi diyorsanız demek ki ülkemizin havası futbola elverişli değil. O zaman kapatalım futbol okullarını, bunca yatırımı basketbola, güreşe vb. yapalım.

Açıkçası bir Türk futbol takımının on bir oyuncusundan beş, altı, yedi oyuncusunun yabancı olması beni olumsuz etkiliyor.

Afrika da suyun, beslenmenin bile tam olmadığı Ekvator ülkelerinde futbolu öğrenen ve benim güzel ülkemin takımlarında oynayan futbolcular beni gururlandırmıyor. Ya da Avrupa’nın etini yediği ve suyunu bize gönderdiği futbolcuları beni olumsuz etkiliyor. Ülkemin paralarını bunca har vurup harman savurmaları içimi acıtıyor.

Asgari ücretle bir ay boyunca geçinmeye çalışan halkımız var. Milyon dolarlık futbolcularımızın havasını caka sanıyoruz.

Hangimiz onların bindiği spor arabalara biniyoruz?

Hangimiz onlar gibi tatil yapabiliyoruz?

Hangimiz bir günümüzü onların yaz tatillerini geçirdikleri yatlarda geçirdik?

Hangimiz magazin programlarında gördüğümüz yaşantılarını yaşıyoruz?

Hangimiz boğaz manzaralı yalılarda oturuyoruz?

Hangimiz havuzlu villalarda kalabiliyoruz?

Bizim çocuklar alt yapıda hayatlarını heba etsinler, elin yabancısı gelsin bizim milyonlarımızla hayat yaşasınlar.

Bırakın şu yabancı futbolcu merakını, bırakın şu futbol hayranlığını.

Her ilde bunca futbol sahası var da hangisi durabilmiş doğru düzgün süper ligde. Hangi ilimizin takımı Avrupa’da ses getirebilmiş.

Oluk, oluk milyonları dışarı göndermeyin, bir futbolcuya döktüğünüz milyonları gelin bir ilimizde adam akıllı bir futbol okulu açın. Yetiştirin, yetiştirin yabancı ülkelerin bize yaptığının aynısını siz de onlara yapalım.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BEN HAYVAN SEVMİYORUM - 13 Haziran 2020
RESİM ÇİZEN BALIKESİR - 30 Mayıs 2020
GÜNAYDIN - 1 Mayıs 2020
GÜLÜ VERİN - 25 Nisan 2020
BENCE GÜZEL BİR YAZI - 26 Mart 2020
ÇANAKKALE’M - 19 Mart 2020
SORGULAMA - 14 Mart 2020
HAYAT DÜZENİ - 29 Şubat 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ