Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TURGUT ÖZAL

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 17 Nisan 1993’te kalp krizi neticesinde rahmetli oldu. Cenâze namazı, Ankara Kocatepe Câmii’nde kılındı. Daha sonra da İstanbul, Fâtih Câmii’nde kılındı. Naaşı, Menderes’in Anıt Mezârı’na konuldu. Cenâzesine 1 milyondan fazla bir kalabalık katıldı. Kabri, 17 Nisan 1998’de Anıtmezar hâline getirildi. 2013 yılında otopsi için açılan kabrinde, cesedinin çürümediği görülmüştür. 1983’de yapılan genel seçimleri ANAP’ın kazanması sonunda, Başbakanlığa getirilmiş bu görevde de 6 yıl kaldıktan sonra, 31 Ekim 1989 tarihinde Cumhurbaşkanlığına seçilmişti.

Özal’dan bir hatıra

“1930’lu yıllar. Ben ilkokuldayım. Bize okulda bambaşka şeyler öğretiyorlar. Rahmetli dedeme de tarih dersi kitabını okuyorum, Sultan Abdülhamid’e ‘Kızıl Sultan’ deniliyor. Dedem de sessizce dinliyor. Sonra bana döndü, “Bunların hepsi yalan!” dedi.

Aradan seneler geçti, yurt dışına gittim. Orada da bu konularda bâzı araştırmalar yaptım, yabancı kitapları okudum. Baktım ki dedem haklı. Şu tarihi anlatmanın tersliğine bakın. Bu zâta ‘Kızıl Sultan’ dediler… Devrine bakarsan, hiçbir toprak parçası vermemiş, büyük hizmetler yapmış. Ondan sonra İttihat Terakki gelmiş, ‘Birlik ve gelişme’ sloganlarıyla. 1909-1918’de koskoca imparatorluk bozuk para gibi harcanmış. Doğru mu, değil mi? Şimdi birisi ‘Kızıl Sultan’, öbürleri “Hürriyet kahramanı!” Şehitlere ne cevap vereceğiz?

/////

ALMAN MI? ÇİN Mİ?

“Aşı”

Almanya’da Çin hangi aşı olursa olsun git aşını ol kardeşim. Devlet sana bir imkan ve fırsat sağlamış hangi aşı diye kamuoyu araştırması yapmana gerek yok. Aşı ol da hangisini olursan ol.

AŞIYA GİTMEZSEN NE  OLUR?

Bazıları aşı sıraları geldiği halde aşıya gitmiyor,bazıları da randevu alıyor aşı olmaktan vazgeçiyor randevusunu iptal ettirmiyor ve gitmiyor. Biontech aşısının -70 derece soğuk dolaplarda saklanıp, randevu sayısına göre özel taşıma aküleriyle soğuk zincir kırılmadan aşı merkezlerine götürülüyor. Biontech aşısı dolaptan çıktıktan 6 saat içinde tüketilmesi gerekiyor. Her hastanede yarım, ortalama 2-3 flakon kaldığını düşünürsek günde beş bin, ayda ise yüzellibin civarında aşı ziyan olmaktadır. İşte bunun için randevu alan kişiler gelmeyecekse kesinlikle randevularını iptal ettirmelidirler.

2. AŞI RANDEVUSUNDA SIKINTI VAR MI?

Çin aşısında randevu sıkıntısı yok. Ancak; Biontech aşının ikinci randevusu henüz oluşturulamıyor. Sistem buna izin vermiyor. Önümüzde ki günlerde bu konunun düzeltileceğini düşünüyorum.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete