Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Trafik – Dere ıslahı – Koku

admin

admin

Gazi Osman Paşa Mahallesi’nden bahsediyorum.
Geçtiğimiz günlerde ana manşetten bir haber yayınmıştık, “Geçiş değil, biriktirme kavşağı” diye. OSB’den şehir içine mahalle ortasından geçen yoldan söz etmiş, dem vurmuştuk.
Yıllardır çekilen çile vatandaşları dertli etmişti çünkü. Sabah-akşam fazlasıyla yoğunlaşan trafiğe dikkat çekmiş, daha önce de bu konuda pek çok yayın yapmıştık. Gün geçmiyor ki bu trafik keşmekeşinden yakınma olmasın, cep telefonum çalmasın. Yayın yaptık ama hiçbir yetkiliden bu konuda tek ses gelmedi nedense. Herhalde başkanların programları yoğun!..


Üşenmedim, mahalle muhtarı Şinasi Çağlı ile Çimento fabrikası hizasından İzmir yoluna bağlanacağı iddia edilen ve inşaatı başladığından bahisle tarafıma aktarılan söz konusu yolu aramaya başladık. Muhtar Çağlı ile dolaştık şehir hastanesinin arkasına. Yola benzeyen bir patikayı gördük ama burasının trafiği kaldıramayacağı kesin. Burası olamazdı, dardı. Bu arada gözümüz DSİ’nin yaptığı dere ıslahı çalışmasına takıldı. Hastanenin oralarda bir yerde kalmış çalışma. Muhtar “Bağlantıyı yapacaklar herhalde kış gelmeden” diye tahminini söyledi. Daha önce bilindiği gibi mahallenin içini su basıyor, yoğun yağış sonrası gelen çalı-çırpıdan sular köprü üzerinden köpürerek akıyordu, mahalle içi ıslah oldu da mahalle rahat bir nefes aldı. İşte demin sözünü ettiğim bu işin devamı. Tamamlanırsa işlem de tamam olacak.
Bu arada; muhtarla beraber olduğumuz arka kısımda bir yol inşaatı gördüklerini söyleyenlerin ifadeleriyle yol çalışmasının nerede olduğunu görmek istedik. Bir çalışma var ama sol bölümde. Fakat solumuz askeriye. Grayderler askeriyenin içinde, taa yukarılarda bir yerde. Çalışmayan birkaç iş makinesi de yakınlarımızda. Sonradan öğrendik ki, eğer doğruysa bu yol inşaatı geçiş yolu olacakmış. Kesirven köprüsü bağlatılı girecekmiş araçlar OSB’den gelip, Edip Uğur’un fabrika arsasının ortasından geçecek ana yola bağlanacakmış. OSB’ye giderken de tam tersi. Muhtar Çağlı yetkililere sormuş bunu, doğrulamışlar. Herhalde çile devam eder, bu yol inşaatının tamamlanması 2-3 yıl sürer dedik. Tabi Büyükşehir belediyesi işi hızlandırırsa daha çabuk biter.
Trafik, dere ıslahı derken geldik Arabistan’a.
Efendim; halk diliyle çöplük denilen Katı Atık Depolama Tesisi bu mahalleye kuruldu kurulalı, rüzgar kuzeyden estiğinde çevre köyler, güneyden estiğinde ise semt halkı pis çöp gazlarının kokusundan yaka silkti, nefret etti ve de sürekli yakınmalarını dile getirdi. Yine son günlerde bir koku peyda oldu mahallede ve çevre köylerde. Şehir içinde Plevne ve Bahçelievler’e kadar ulaşıyor. Oysa ne demişti yetkililer: “artık koku duyulmayacak!” Üstelik yapılan bir tesisle enerji üretimine de geçilmişti yanılmıyorsam. 6 Üniteli bir sistemmiymiş neymiş. Ama ünitelerin biri arızalanınca işte bu yüzden koku oluşuyormuş!
Tamam da bunu halka nasıl anlatacaksın kardeşim?
İnanın insanın burnunun direği kırılıyor, üstelik de bu Büyükşehir Balıkesir’e yakışmıyor.
Tez zamanda bu da halledile diyoruz.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ