Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TEST

Zeki Doğan

Zeki Doğan

Her kafadan bir ses çıksa da gerçek şu. 2020’de futbol topyekûn şalter indirmiştir. Elbette bunun birçok ekonomik ve psikolojik sonuçları yaşanacak. Fakat bardağın dolu kısmına bakarsak, “Bu kaygan zeminde bu kadar yolu nasıl tepmişiz?” diyerek şükretmemiz lâzım.

***

En küçük bir problemde malûm “Kara Kaplı” deftere başvururuz ya hani? Açıyoruz, inceliyoruz, satır satır okuyup didikliyoruz. Fakat bulamıyoruz. Kara kaplı defterde salgın hastalık nedeniyle ara verilen liglerin nasıl devam ettirileceği yazmıyor. Diyelim ki süre uzadı, liglerin nasıl tescil ettirileceği de belirsiz. FMT 34. Madde, “Bu Talimatta hükme bağlanmamış olan hususlar hakkında TFF karar vermeye yetkilidir.” diyor ya hani, al sana can simidi.

Yanında da garnitür olarak “Mücbir Sebep”

“Oh kekâ”

***

Peki, TFF bu kartını oynarsa inandırıcı olur mu? 19 Nisan 2018 tarihinde oynanan ve çıkan olaylar nedeniyle Mete Kalkavan tarafından tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş karşılaşmasını anımsayalım. Ne yaptı TFF? “Futbol Müsabaka Talimatı’nın 20. maddesinin 1. fıkrası uyarınca, müsabakanın yarıda kaldığı andaki şartlarla tedbiren seyircisiz olarak tamamlanmasına oy birliği ile karar verdi.”

Yani, kafası yarılan Şenol Güneş kim vurduya gitti. Hatta tiyatro yaptığı, kafasından kan akmadığı söylendi. Bir an için öyle olduğunu düşünelim. Peki, Beşiktaş’lı futbolcular 2 saat çıkamadıkları sahada mangal yakıp piknik mi yaptı? Zamanın İstanbul Valisi Vasip Şahin dahi protokol tribününden kalkıp sahaya inmedi mi? Devlet erkânı hastaneye kaldırılan ve kafasına dikiş atılan Şenol Güneş’i telefonla arayıp “geçmiş olsun” dileğinde bulunmadı mı?

***

Kural hatası müracaatlarında ne yaptı TFF? Haydi geçmişi boşverelim. Son Göztepe-Beşiktaş karşılaşmasında kural hatası olduğu alenen ortadayken ne karar alındı? Buyurun okuyun. “26.01.2020 tarihindeki Göztepe-Beşiktaş müsabakasıyla ilgili Beşiktaş Kulübü’nün yaptığı başvuru değerlendirdi ve söz konusu maçta kural hatası olmadığına karar verildi.”

Ceza sahası içinde Beşiktaşlı oyuncuların başlatması gereken oyunu Göztepe’liler başlatılmışsa, hemen akabinde Beşiktaş gol yemişse, bu gol maçın sonucuna etki etmişse bu ne hatası? Onu da bir zahmet açıklasaydınız ya!..

***

Peki “Var” sisteminden iyi not aldı mı TFF?  Örneğin Trabzonspor – Göztepe,  Kayserispor – Fenerbahçe karşılaşmalarında adı “VAR” olup da aslında “YOK” olan sistem yüzünden, Trabzonspor ve Fenerbahçe‘nin hakları yenmedi mi? Diğer örneklere girersek sayfalar yetmez. O halde şu bir gerçek ki, yazılı kuralların olmadığı bu durumda TFF‘nin alacağı hiçbir karar kulüpleri memnun etmeyecektir.

***

TFF‘de hal böyle de kulüplerimiz farklı mı? Bakınız BTC Turk Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek ne diyor? “31 Mayıs’ta sözleşmesi bitecek olan oyuncular için FIFA ve UEFA bir karar alacaktır. Sözleşmeler ligin tamamlanmasına kadar uzayabilir. Sürecin ardından kulüpler maddi anlamda zor günler yaşayacak gibi. Oyuncular ücretinde indirime gitmeli fakat bu kararı alacak olan FIFA ve UEFA’dır. Bu süreç sonrasında devlet kulüplere maddi destek vermezse Süper Lig’deki kulüpler kapanma noktasına gelirler.”

Breh, Breh, Breh… Herşeyi anladım da,  devlet size neden yardım yapmalıymış orasını anlayamadım. Yani siz Corona için aşı mı icat ettiniz? Test kiti mi üreteceksiniz? Köprü, baraj ya da otoyol mu yapacaksınız da devlet size maddi destek verecek? Sayın Gevrek siz TFF‘yi Devlet Kurumu mu zannediyorsunuz? O halde kıt aklımızla sizi biraz bilgilendirelim. “Türkiye Futbol Federasyonu, özel hukuka tabi, tüzel kişiliği bulunan özerk bir yapı olarak tanımlanmıştır(TFFKGHK m.1).”

***

Sorunlar o kadar büyük ki, 2019/2020 sezonunun tamamlanamaması, 2020/2021 sezonun başlatılamayacak olması ihtimaller dâhilinde. Ara verilen liglerin hiç oynanmamış kabul edilerek aynen muhafaza edilmesi, alttan gelecek üç takımla liglerin 21 takımla oynanması öneriler arasında. Bu durumda Avrupa Kupalarına gidecek takımların son 5 yıllık Avrupa başarısına göre belirlenmesi gündemde. Bir diğer öneri de şampiyonluk ve küme düşmenin play-off maçlarıyla ilân edilmesi. Kısacası ortalık toz duman.  Yazılı bir metin olmadığı için alınacak her kararın hukuksuzluk temeliyle adliye koridorlarına taşınması ise en kötü senaryo. İnşallah futbolumuz bu zor günlerde böyle bir olayla karşı karşıya kalmaz.

***

Seyircisiz oynanan Beşiktaş karşılaşmasından sonra Fatih Terim ne demişti? “Sağlığımız ve hayatımız söz konusu. Böyle de bir illet var. Bizim hayatımız, oyuncuların hayatı önemli değil mi? Hepimizin hayatı tehlikede. Bir tanemizde bir şey çıkarsa hepimiz karantinaya gideceğiz. Buradaki top toplayıcı çocuklar da.”

Haklı çıktı? Abdürrahim Albayrak‘tan sonra Fatih Terim‘in de Covıd-19 testi pozitif çıktı. Aynı sorun Fenerbahçe Beko Basketbol takımında da yaşandı. İnşallah seyircisiz oynatılan maçların bedelini acı tecrübeler yaşayarak çekmeyiz.

Ülke olarak bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum da, TFF ne olacak? Corona bitse “VAR” var. O bitse “Kural Hatası, MHK, FFP Talimatnamesi, Tahkim Kurulu….” 

Velhâsıl liste uzayıp gidiyor.

Bu sağlıksız ve kuralsız ortamda TFF’ye bir test yapsak tüm değerleri negatif çıkar.

Üzülsek mi, sevinsek mi anlayamadım.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
HAYVANLAR ÂLEMİ - 22 Mayıs 2020
DUYAN VAR MI? - 21 Mayıs 2020
GİUNTİ’NİN KÜPESİ - 20 Mayıs 2020
BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN - 19 Mayıs 2020
BİLİM KURULU - 18 Mayıs 2020
YORUMSUZ! - 14 Mayıs 2020
ÇÖPTEN HABER! - 13 Mayıs 2020
AŞI VE SONRASI… - 12 Mayıs 2020
COVİD-19 BİZİ EVERSENE - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ