Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TERÖR ÖGÜTÜ DEAŞ’IN LİDERİ BAĞDADİ

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

DEAŞ’ın lideri Ebubekir El Bağdadi’nin, ABD özel operasyonu ile öldürülmesinin yankıları devam ediyor. Zira DEAŞ lideri Bağdadi’nin öldürülmesinin terörle mücadelede önemli bir kazanım olmuştur. Bizim açımızdan DEAŞ, FETÖ nasıl bir terör örgütüyse PKK’da onların Suriye’de uzantıları YPG’de PYD’de değişik fonksiyonları da birer terör örgütüdür.

Bağdadi’nin saklandığı ev Barış konvoyunun Hay topraklarında olması Bağdadi’nin Suriye’de kendisine barınak ararken neden en emniyetli bölge olarak İdlib’i  gördüğüdür. Evet, DEAŞ’ın üst kademe kadrolarından bazı isimlerin İdlib’e geçtiği, BM raporuna da geçmiştir. Neden İdlib? İdlib’deki durumu özellikle zorlaştıran, silahlı muhalefet kategorisinin de dışında kalan, BM Güvelik konseyi tarafından doğrudan terörist kategorisinde görülen köktendinci grupların hepsinin son kale olarak burada üslenmiştir.

ABD basınının haberlerine göre, Bağdadi’nin bir süredir barışa da ailesiyle birlikte yaşadığı evin sahibi El Kaide çizgisindeki Huras El Din’in üst düzey yöneticilerinden biridir. Bağdadi’yi hedef alan baskının en önemli sonuçlarından biri, İdlib’in bir terör barınağı haline geldiği algısını dünyanın gözünde perçinleyecek olmasıdır. Bu algı Türkiye’yi çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü, Rusya ve Esad rejiminin 3 milyon insanın yaşadığı İdlib’e dönük topyekün bir askeri harekatına bunun büyük bir göç dalgası ve insani bir felaket yaşatacağı gerekçesiyle kuvvetle karşı çıkan, Türkiye’den başkası değil. Rusya’dan YPG’nin çekilmeye devam ettiği yönünde haberler ile vardığımız mutabakata göre 120 saat bittiğinde, ABD dışişleri Bakanlığı yazılı olarak çekilmenin tamamlandığını bildirmişti. O nedenle Rusya ile girilen geri çekilme süreci dikkatli bir şekilde takip ediyor. Ama genel perspektif  hem ABD ile hem de Rusya ile anlaşarak terör koridorunun ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanan kazanımları koruma yönünde. Zaten DEAŞ Amerika’nın ürünüdür ve FETÖ ile de irtibat içerisindedir. Evet, DEAŞ Türkiye’de kaybettiği gücü yüzünden, Amerika’nın desteği ile geri çekilmiş obada, Amerika onların her türlü giyim, yiyecek ve harp silah ihtiyaçlarını giderme durumunda olduğu açıktır. Bunlar öyle hanidir ki, Cumhurbaşkanımız Erdoğan, Kürt düşmanı diye propaganda yapacak kadar haindirler. Evet, DEAŞ ve diğer hainler ki, Müslümanlığı orta payda olmaktan çıkarmak, dolayısıyla Kürtlerin dün duygularını zayıflatma gayreti içinde olmuşlar ve olmaktadırlar.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ