Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TERMİK SANTRALLER

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Bu termik santrallerin projeleri çizilirken mutlaka filtre konulması proje de vardır. Daha bu termik santraller üretime geçmeden filtrelerin takılması gerekirdi. Kim bu santrallerin filtreleri takılmadan üretime geçmesine imza attı ise O kişi bu işten sorumludur.

Filtreyi takmayan firmanın filtre parası cebinde kalmıştır. Bu aynen Konya’da olan tren kazası gibidir. Sinyal lambaları takılmadan trenler sefere konmuştu.

Dikkat edin, filtresiz çalışması süreye bağlanmış! Demek ki projede varmış. Bu süre içinde takılmadığı için Meclise getirildi ve 3 sene daha süre verildi.

Yapılan hidroelektrik santrallere ne oldu? Bunlar hem doğayı kirletmiyordu hemde masrafsız elektrik üretiliyordu. Benim anlayamadığım bir konu var. Bu termik santraller neden verimli araziler üzerine yapılıyor? Üretim yapılan bir ova neden verimsizleştiriliyor? Vatandaşların tarlaları ellerinden alınıyor, birde geri kalan araziden verim alamıyorlar. En önemlisi de vatandaşlar hayatlarından oluyor. Devamlı dikkat ediyorum, termik santraller zeytin ağaçlarının olduğu yerlere ya da verimli ovalara yapılıyor. İşte tarım böyle yok ediliyor. Osmanlı’dan kalan şehirlere baktığımızda hep tepe ve dağ yamaçlarına kurulmuştur. Amma bizde hep tersi yapılıyor. Düz ovalara imar izni veriliyor. Bu termik santrallere filtre takılması yasasını meclise getiren AKP değil mi? Bundan genel başkanın haberinin olmaması mümkün mü? Ve AKP genel başkanı “bir yanda vatandaşlarımız, bir yanda sermaye” diyor. Sermaye insan hayatının önüne geçiyor. İnsanı yaşat ki millet olasın. Milleti yaşat ki devlet olasın. Böyle şeylerin vebali büyüktür. İki türlü ölüm vardır. Eceli ile ölmek, bir de eceli kaza ile ölmek. Eceli kaza ile ölümler tedbir alınmadığı içindir. Sonuçta iş kazası diye de bir şey yoktur, tedbirsizlik vardır. Maalesef ülkemizde bu eceli kaza ile olan ölümler çok oluyor. Tren kazaları, kömür ocakları, sel baskınları gibi olaylar. Hep tedbir alınmadan yapılan işlerdir.

Hazreti Ömer bir gün Peygamber efendimize “Ya Resul Allah, ben devemi bağlamadan yatsam olur mu?” diyor. Peygamber efendimiz “Tedbirini al ondan sonra Allah tevekkül ol” demiştir.  Bunun bir anlamı vardır? Önce tedbir almaktır. Cumhur başkanı bu termik santrallerine filtre takılmadan 3 sene daha çalıştırılmasını veto ediyor. AKP milletvekillerinin neden “evet” verdiklerini savunurken “Gurup kararı var. Parti disiplini var” diyor. Gurup kararı ve parti disiplini insan hayatının önüne geçiyor. Böyle bir garabet yaşanıyor. Önce insan hayatı gelir. Maalesef sermaye, gurup kararı ve parti disiplini insan hayatının önüne geçiyor. İktidarların görevi vatandaşının sağlıklı yaşamasını sağlamaktır. Ülkenizde insan hayatına zarar veren hastanelerin hastalar ile dolup taşmasının 3 nedeni vardır.

GDO’lu tohumlar, Termik santrallar ve Siyanür ile altın aranmasıdır.

Bunun sebep veren ise ülkemizde insan hayatının çok ucuz olasındandır. Asayişsizlik yüzün den de çok kişi hayatını kaybediyor. Şimdi af yasası geliyor. Çıkacak olan yasaya göre devlet kendisine karşı işlenen suçları af edecek. Kişilere karşı işlenen suçlar af edilmeyecek. İyide devlete karşı suç işleyenler teröristler ve FETÖ’cüler değil mi?  Kimlerin aftan yararlanacağını göreceğiz. Vatandaşların sağlıklı yaşamasının sağlanması için termik santrallerin kapatılması veya acilen filtre takılması GDO’LU tohumdan vazgeçip yerli tohuma dönülmesi, siyanür ile altın aranmasının yasaklanmasıdır. Bunlar bütün canlıların ölümüne ve doğanın harap olmasına yol açıyor. Bu milletin yaşamına zarar veren ne varsa yasaklanmalıdır. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN - 30 Temmuz 2020
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ