Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

TANK FABRİKASI

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunan askeriyeye ait Tank-Palet fabrikası için özelleştirilme kararı alınmış. Fabrika 2019 Aralık ayında özel şirkete 25 seneliğine devredilecek.

Kimin alacağı söylenmiyor!

Muhalefet Katar ordusuna devredileceğini iddia ediyor. Fakat iktidardan bu iddiaya cevap veren çıkmadı. Hatta şöyle bir iddiada da bulundular. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hediye edilen uçağa karşı verileceğini de söylediler.

Bunca milli servetimiz olan fabrikalar satıldı. Bir ülke harp gereçleri üreten bir fabrikayı satmamalıdır. İlgililerden yalnız eski genelkurmay başkanı ve savunma bakanı olarak Hulusi Akar konuştu, “Malzemeler değişmeyecek, işçi çıkarması olmayacak, üretim devam edecek” dedi.

Şimdiye kadar yapılan özelleştirmelerde bu söylemleri çok duyduk! Örneğin Nisan, Mayıs aylarında yaşadık. 15 şeker fabrikası satıldı. “Şeker üretimi devam edecek” dediler. “İşçiler çıkarılmayacak” dediler. Üretim yapılmadığı gibi, işçiler işten çıkarıldı. Söylemler milletin ve işçilerin gazını almak için söylendi. Şimdi savunma bakanı Hulusi Akar’ın söylediklerinin gerçekleşeceğini zannetmiyorum. Şayet Katar ordusuna verileceği doğru ise, doğru gibi gözüküyor, yapılacak bir şey yok. Çünkü muhalefetin iddiasına iktidardan cevap veren olmadı. Anadolu’da bir söylem vardır: “Başka birisi birinin eşeğini ararken şarkı söyleyerek arar.” Katar da bu fabrikada kendi vatandaşlarını çalıştırır. Bizim işçilerimiz işsizliğe mahkum edilir.

Ancak, harp gereçleri üreten bir fabrika stratejik öneme haizdir. Bu fabrika ürettiği tank ve paletleri başka yerlere de satacaktır. Senin tank ve paletlerinin bütün özellikleri başkasının eline de geçmiş olacaktır. Her şey özel şirketlere devredilir. Fakat harp gereçleri üreten fabrikalar kesinlikle özel şirketlere devredilemez. Kırıkkale’de silah üretimi yapılan fabrika var. Onu da isteseler verilecek mi?

Yerli ve millilikten söz ediliyor. Bu yalnız sözde kalıyor. Yerli ve millilik sözle olmaz. İcraat ile olur. Stratejik özelliği olan bir yerin özel şirkete devredilmesi yanlıştır. İşçi sendikaları satılmaması için imza topluyor. Haklı olarak bu satışa karşı çıkıyorlar. 19 Ocak’ta eylem yapacaklarını söylüyorlar. “Şeker fabrikalarının satışını istemiyoruz” diye 1 milyon 600 bin kişi imza verdi. 15 çuvala dolduruldu, başbakanlığa teslim edildi. Dikkate bile alınmadı. Bu tank ve palet üreten fabrikanın ve sendikaya bağlı diğer illerdeki işçilerin de katılımı ile ayın 19’unda eylem yapacaklar. Göreceksiniz oraya polis ve jandarmayı yığacaklardır. Allah verede olay çıkmaması için polis ve jandarma anlayışlı davranır. Polis ve jandarma emir kuludur. Esas amirleri karar vericidir. Onun için iş amirlere düşüyor. Olay olmaması için her iki tarafın da aklıselim davranması gerekir. Artık Türkiye gerginlikten bıktı. Hele olaylı bir gerginliği kaldıracak durumda değildir. Yöneticiler aklıselim davranarak bu özelleştirmeden vazgeçmelidirler. İktidar “biz milletimizin isteklerini yerine getiriyoruz” diyor. Millet şeker fabrikalarının satışını da istemedi. Millete rağmen sattılar. Bu tank ve palet fabrikasının satışını da istemiyorlar. Buların isteklerini olsu bu sefer geri çevirmeyin.

Muhalefet bu fabrikanın Katar’a verileceğini iddia ediyor. Hem de “cumhurbaşkanına verilen uçağa karşılık” diyorlar. Katar Emir’i kendisine ait olan bir uçağı hediye olarak verdi. Şayet bu fabrika uçağa karşılık verilirse, ordunun ve milleti olan bir fabrika verilecek demektir. Onun için iktidar bu işi enine boyuna iyi düşünmelidir. Ben de bu fabrikanın özelleştirilmesini istemeyenlerden birisiyim. Orduya savaş gereci yapacak fabrikaların daha çoğaltılması gerekir. Bu günün yarını da var. Keşke füze yapabilsek, füze sistemleri kurabilsek ne iyi olur. Çocuklarımıza kendilerin savunabilecek tesisler bırakabilsek.. Amma nerde.. Elimizdekileri bile elden çıkarmaya çalışıyoruz. Almanya’da çalışan bir arkadaşım vardı. Maden mühendisi bana bir şey anlattı. “Almanya kendi ocaklarından kömür çıkarmaz, Afrika ülkelerinden kömür ithal eder” dedi. Sebebini de şöyle açıklardı: “İleride kömür yatakları kalamayacak. İşte o zaman çocuklarınız kömürsüz kalamasın diye. Kendi ocaklarındaki kömürleri çocuklarına bırakıyorlar” dedi. Onlardaki düşünceye bakınız, birde bizdeki yaşananlara bakınız! Bu örnek bana çok iyi bir fikir olarak geldi. Saygılarımla.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne Mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere!

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
HELİKOPTER KAZALARI - 9 Mart 2021
TERÖRLE MÜCADELE - 8 Mart 2021
GENÇLERE KIYMAYIN - 22 Şubat 2021
GARA OLAYI - 20 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete