Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SUSURLUK AYRANI

SUSURLUK AYRANI
Reklam

Balıkesir’in Susurluk ilçesine özgü yapımı ve tadıyla klasik ayrana göre farklılık gösteren Susurluk Ayranı, yağının ayran üzerinde köpük oluşturmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca tuz miktarının az olduğu bu ayran türünde herhangi bir katkı maddesi de kullanılmıyor. Sadece yoğurt ile mayalanan doğal yoğurt, tuz ve suyun uygun oranlarda karışımı ayrana tadını veriyor. Yoğurdun kendi yağı ve kaymağı alınmadan yapılması köpüğünün oluşmasındaki temel etkeni meydana getiriyor. Susurluk Ayranım bu kadar meşhur eden başka bir detay ise ilçeden karayolunun geçmesiyle başlıyor. 0 dönemde dinlenme tesislerinde ve seyyar tezgahlarda satılan ayran, bugün itibarıyla yurt geneline nam saldı.

“Üşütmenizi istemedim”

Öte yandan, yörede kulaktan kulağa anlatılan, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bir hikayesi bulunuyor. Roma uygarlığı döneminde de yerleşim yeri olan Susurluk, Karesi Beyliği Osmanlı Dönemi’nde (Susırlığı) olarak biliniyordu. Bölgenin sulak ve bataklık olması ve mandanın çok olması, yörede hayvanların doğada beslenmesi ve dağlarda kekiğin bol olması burada üretilen hayvanların sütünü kaliteli duruma getiriyordu.

Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptığı gezilerde güzergah olarak kullandığı Fıt-ma şamı bölgesi olan Fırt (Susığırlığı)’dan geçişi sırasında, o zaman sulak olan bölgeyi Zağanos Paşa’ya göstererek, “Burada su sığırı yetiştir. Burada yetişen hayvanın Sütü kaliteli ve lezzetli olur. Sütünden yoğurt, yoğurttan ayran yapar, bana da bir tas ayran ikram edersiniz” diyerek susığırı yetişti, ciciliği için Zağnos Paşaya emir verir. Yine aynı hikayede Zağnos Paşa, Ayşebacı’ya Hünkar’a yoğurttan ayran yapıp ikram etmesini emreder. Fatih Sultan Mehmet bundan sonraki ilk seferinde Susurluk’tan geçerken, kendisine bir tasta üzerine saman serpiştirilmiş ayranı süzerek içmeye çalışırken Ayşebacı’ya sorar, “Ayran soğuk ve güzel olmuş lakin, üzerindeki bu saman neyin nesi?

Ayşebacı utanarak cevap verir, “Devleti hünkarım size verdiğim ayranı hızlı içip üşütüp hasta olmayasınız diye!”

Yaşanan ve dilden dile anlatılan bu olaydan sonra bölgede “Ayran Susurluk’ta içilir” sözü ile her yerde söylenir oldu.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ