Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SURİYE KONUSUNDA ABD’YE GÜVENİLMEZ

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Suriye konusunda ABD’ye güvenilmez. Bilhassa bu Trump var iken. Çünkü adamın bir söyledikleri birbirini tutmuyor. Akşam söylediğini sabah unutuyor. Böyle bir kişinin ABD’nin başında olması bütün ülkeler için bir talihsizliktir. Nerede ne zaman nerede ne yapacağı hiç belli olmuyor.

Devlet adamı ay gibi, güneş gibi kararlı olacak. Söğüt ağacı gibi her rüzgâra eğilmeyecek. Menfaat düşkünü, küstah, kendini beğenmiş, bencil kişiden devlet adamı olmaz. Ayrıca paragöz Suudi Arabistan’a silah sattığı için Kaşıkçı cinayetini unuttu. Suudi Arabistan kralı ile samimi davranışlarda bulundu.

Son gelinen noktada; ABD ile anlaşılarak Barış Pınarı operasyonuna ara verildi. PYD ve YPG güvenli bölgeden çekilecek. ABD’de verdiği silah ve cephaneleri geri toplayacak. YPG, Esad ile anlaşmadı mı? Esad güçlerine katılmadı mı? ABD BOP’dan vazgeçmez. ABD bu terör örgütlerinin Suriye’den çıkmasını asla kabul etmez. Zafer kazandık diye havaya girilmemelidir. Salı güne kadar süre var.  Verilen süre içerisinde sınırlarımıza halen taciz atışı yapılıyor. ABD terör örgütleri ile anlaştı ise, neden hala taciz atışı yapılıyor? Silah ve mühimmat geri alınacak deniliyor. Bu geri alınma işlemi bir heyet huzurunda yapılmalıdır. Süre sonunda “ben verdiklerimi geri aldım” diyecek. Bunun garantisi ne olacak?

Suriye’nin geleceğini tayin edecek olan Rusya’dır. Salı günü Cumhurbaşkanımız Rusya’da Putin ile bir toplantı yapacak. Buradan çıkacak karar Suriye’yi şekillendirecektir. Esad “Suriye’de yabancı ülke istemiyorum” diyor. Bu söylemi Rusya ve İran destekliyor. Rusya destekli rejim güçleri kuzeye doğru geliyor. Yani bizim sınırımıza doğru geliyorlar.  Ayrıca; Putin Suriye’deki terör örgütlerine de sıcak bakıyor. Putin’in Suriye’de istemediği tek ülke ABD’dir. Türkiye içinde bunu şöyle ima ediyor: “Türkiye kendi güvenliğini sağlamalıdır. Fakat Suriye’nin toprak bütünlüğüne de saygı göstermelidir.”  Bunun anlamı da Türkiye de Suriye’den çekilsin demektir. Bunu İran da istiyor. İran operasyonun başlamasının ardından Suriye’ye asker gönderdi.  Salı günü Putin ile yapılacak görüşmede Putin, “Esad ile masaya oturun. Bu toprak bütünlüğü konusunda anlaşın” derse ne olacak? Türkiye eski adı özgür Suriye ordusu, yeni adı Suriye milli ordusu olan bu guruba “bizim terörden temizlediğimiz yerlerin yönetimini bunlara verin” diyecek. Türkiye’nin bu teklifini Suriye’nin kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü bu eski adı özgür Suriye ordusu denen gurup Esad rejimine kaşı ayaklananlardır. Bu durumda masada anlaşmanın olması mümkün olur mu? Masada Rusya’nın da olmama olasılığı da var. Şu anda Suriye’de ipler Rusya’nın elinde. Bu konuda ABD Başkanı Trump’ın sözü geçmez. Ayrıca Esad güvenli bölge denen yeri de istemiyor. Hattızatında Putin Esad’ı kendi isteklerine göre yönlendiriyor. Esad “ülkemde yabancı ülke istemiyorum” diyor. Kastettiği ülkeler ABD ve Türkiye’dir. Putin’in de isteği budur. Esas Suriye meselesi şimdi başlıyor. Eski adı ÖSO olan bu gurup ne olacak? Bunları Esad’ın Suriye’de istemesi mümkün değil. Rejim güçleri eskisi gibi güçsüz değil. Çünkü Esad “önce YPG’ye gelin bize katılın” diye çağrı yaptı. Türkiye Barış Pınarı operasyonunu başlatınca işin vahametini anlayan YPG, Esad ile anlaştı. Ortada bir PYD kaldı. Şimdi ABD onları bir yerlere yerleştirmenin çabasında.

ABD’nin elinde PYD’den başka kurduğu bazı örgütler de var. Onları bir yerlere yerleştirecek ki? Amacına ulaşabilsin. Amaç o bölgede bir Kürt devleti kurdurup İsrail’in jandarmalığını yaptırmaktır. Bunu gerçekleştirmek için de Barzani ile anlaşabilirler. Hali hazırda kazanılmış bir şey yok. Havaya girmeyelim. Olaylar inşallah iktidarımızın düşündüğü gibi gerçekleşir. 10- 15 gün içerisinde gerçekleşecek olaylar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Olayların Türkiye lehine gerçekleşmesini cani gönülden temenni ediyorum. Allah ülkemiz için en hayırlısını verir inşallah. Saygılarımla.

Türkiye laiktir laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu laikim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KADININ ADI YOKTU - 30 Haziran 2020
RAKAMLARLA NEDEN OYNANIYOR? - 13 Haziran 2020
SURİYE DE NELER OLUYOR? - 10 Haziran 2020
65 YAŞ ÜZERİ OLANLAR - 9 Haziran 2020
UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ - 3 Haziran 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ