Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Supin PCNL

Supin PCNL

Balıkesir Devlet Hastanesi’nde bir ilke imza atıldı, “Sırt Üstü” Böbrek Taşı Ameliyatı başarıyla uygulandı

 Balıkesir Devlet Hastanesi’nde böbrek taşı, kapalı cerrahide yeni uygulanan “sırt üstü” ameliyat tekniğiyle ortadan kaldırılıyor. Türkiye’de henüz sınırlı sayıda merkezde uygulanan bu teknik, Balıkesir’de ilk defa Balıkesir Devlet Hastanesi (BDH)’ nde uygulanmaya başlandı.

ŞİDDETLİ AĞRIYA SEBEP 5 CM.’LİK TAŞ

Sabri Dönmez isimli hastaya; şiddetli sağ yan ağrısı yakınması ile başvurduğu BDH Üroloji polikliniğinde yapılan tetkikleri sonucunda sağ böbreğinde, idrar akışını tamamen engelleyen 5 cm.lik taş tespit edildi ve ameliyathaneye alınarak Supin PCNL (Sırt üstü kapalı yöntemle Böbrek Taşı çıkartılması) uygulandı. Ameliyat sonrası 3. Gün sorunsuz bir şekilde taburcu edilen Dönmez; “Başta doktorum olmak üzere tüm BDH çalışanlarına öncelikle sağlığıma kavuşturdukları için sonra da ilgi ve alakaları için teşekkür ederim” dedi.

KISA SÜREDE BAŞARILI OPERASYON

Operasyonu gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cenan Burçin ÖZEREN; yaptığı açıklamada dünyada ve ülkemizde sayılı merkezde uygulanan Supin PCNL (Sırt üstü kapalı yöntemle Böbrek Taşı çıkartılması) ameliyatını, BDH’ne başlamasının üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu başarıda hastane yöneticilerinin yakın ilgi ve desteği ile ameliyathane ekibinin özverisinin büyük payı olduğunu söyledi.

ÇEŞİTLİ AVANTAJLAR İÇERİYOR

Daha  önce görev yaptığı Gaziantep’te 8 ay gibi bir sürede 80’e yakın hastayı bu yöntemle taşlarından kurtardıklarını ifade eden Dr. Özeren, genelde yaygın olan uygulamanın Prone (Yüz üstü) teknik olduğunu, ancak ürologların Supin “sırt üstü” tekniğine ilgi duymaları halinde kısa sürede pratik kazanıp ilk tercihleri olabileceğini söyledi. Her iki tekniğin komplikasyonları arasında çok anlamlı bir farklılık olmadığını ancak kendisinin uygulamakta olduğu Supin “sırt üstü” yöntemin; ameliyat süresini kısaltması, kan kaybı ihtimalini  azaltması, kalp-dolaşım sistemi rahatsızlıkları olanlar ile obes hastaların bu ameliyat süresince akciğerlerinin baskı altında kalmaması ve kalbe kan dönüşünün rahat olması gibi avantajlar içerdiğini ifade etti.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ