Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘SÖZ KONUSU BALIKESİR İSE GERİSİ TEFERRUATTIR’

Recep Aslandur

Recep Aslandur

Bu sözler bir süre önce aramızdan ayrılan kıymetli dostum merhum Faruk Kula tarafından söylenmiştir. Balıkesir Organize Sanayi hakkında yapılan her söyleşide merhum Kula “Söz konusu Balıkesir ise gerisi teferruattır. OSB Balıkesir’in gelecek nesillerinin garantisidir. Gelecek nesillerin geleceği olacaktır” demişti.

Önceki gün sayın Vali Ersin Yazıcı’nın konuşmalarını okuyunca, Kula’nın iki-üç yıl önceki sözleri aklıma geldi:

“Balıkesir’deki tüm işadamları, bürokratlar, sivil toplum örgütleri ve partiler, güç birliği içinde OSB’nin daha çok büyük yatırımların yapıldığı bir yer olması için çalışmalıdır.”

 

Hatırlanacağı üzere; merhum Kula Volkswagen’in Balıkesir bölgesine yatırım yapması için STÖ’ler, Belediye Başkanları ve Milletvekilleriyle Ankara’ya çıkarma yapmıştı. Balıkesirliler birlik ve beraberlik içinde olursa başaramayacağı iş yoktu.

 

BİRLİKTEN HEP GÜÇ DOĞAR

 

Yıllar öncesinde yayınladığım bir fıkrayı yine yazacağım.

“Cehennemde üç kazan varmış. İki baştaki kazanların başında birer zebani (nöbetçi) duruyormuş, bu iki zebani kazandan kafasını çıkaranı ellerinde küreklerle bastırırlarmış. Birisi sormuş; “ortadaki kazanın başında neden kimse yok?” sorusuna “O kazanda Balıkesirliler var, yukarı çıkmak isteyen olursa aşağıdan birisi zaten bacağından asılıyor, yukarı çıkamıyor. Onun için kimse yok!” diye cevap vermişler.

Bu fıkradaki şu söz bile Balıkesir’in geçmişteki halini anlatıyor, gözler önüne seriyor.

İşte bunları duymamak için birlik ve beraberlik içinde Balıkesir’i bir adım ileri taşımak için çalışılması gerekir. Her yatırımcıya destek olmak için hazır bekleyen Ersin Yazıcı gibi bir Vali Balıkesir için şanstır.  Yerli ve yabancı yatırımcıların Balıkesir’e getirilmesi için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

 

OSB’DE YER SORUNU DA YOK

 

Halen irili ufaklı Balıkesir OSB’de 200’e yakın fabrika var. Bir kısım fabrikalar inşaat halinde, bir kısmı da projelendirme çalışmaları devam ediyor. OSB Yönetimi Vali Ersin Yazıcı Başkanlığı’nda yer genişletme çalışmalarını da sürdürüyor. Lojistik Merkezi bitirilmiş ve her an ihracatçının yükünü taşımak için hazır bekliyor. Vali Yazıcı’nın söylediği gibi OSB Balıkesir için tam anlamıyla bir lokomotif görevi yapmaktadır. Yollarıyla, altyapısıyla, enerji yatırımları tamamlanmış mükemmel bir OSB var şimdi Balıkesir’de. Gönlümüzden geçen daha çok yatırımcı, daha çok  girişimcinin gelmesidir.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ