Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SGK, işitme cihazı için katkı payını artırdı

SGK, işitme cihazı için katkı payını artırdı

İşitme cihazları akustik ve Odyoloji derneği(İCAAD) başkan yardımcısı Mahfuz Ağaç,”Döviz dalgalanmaları ve artan kurlardan dolayı Tıbbi cihazlarında kısmi yükselme olmuştu.

İşitme cihazı üreticileri her ne kadar fiyatları sabit tutmaya çalışsalar de reel fiyatlandırma yapmak durumda kaldılar ancak Sosyal güvenlik kurumu katkı payını artırmamıştı.Uzun bir aradan sonra SGK, Tibbi cihaz ve sarf malzemeleri için katkı paylarını yükseltti.İşitme cihazları için de yaklaşık \% 33 oranında katkı payı arttı.”dedi.

Gelişmiş teknolojiye sahip ve vatandaşın işitmesine yardımcı olabilecek bir işitme cihazı fiyatının 2000-5000 TL aralığında olduğunu belirten mahfuz Ağaç ” \%33 luk katkı payı önemli bir katkıdır ancak yeterli değildir, yine de bu zor dönemde fedakarlık yapıp neredeyse tüm Tıbbi malzemeler için katkı payını artıran Sosyal güvenlik kurumuna teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Türkiye’de işitme bilincinin yeterli seviyede olmadığını, Türkiye’de Sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan yaklaşık 1400 işitme cihazı satış ve uygulama merkezinin işitme sorunu yaşayan vatandaşlara yardımcı olmaya hazır olduğunu belirten Mahfuz Ağaç” İşitme testleri her yıl rutin olarak yapılmalı. İşitme kaybı yaşayan bireyler; estetik kaygı,utangaçlık,dışlanma vb nedenlerden ötürü işitme cihazı kullanmayarak hayatını zorlaştırabiliyor oysaki işitme cihazları hem teknolojik hem de estetik açıdan oldukça gelişmiş durumdadır.Zamanında işitme cihazı kullanan birisi işitme cihazı kullanımını ertelemiş birine göre çok daha fazla verim alabiliyor bu nedenle erken tanı ve erken cihazlanma oldukça önemlidir” dedi.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ