Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

SELAHATTİN APARI VEFAT ETTİ

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Selahattin Aparı İhsaniye’de kaymakamdı ve birlikte çalıştık. Uzun yıllar çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı. Adını tüm ülkeye Şırnak Valisi olduğu zaman duyurdu. Yılın Valisi seçildi.

Şırnak ilimize büyük hizmetleri oldu. Erçiş, Bafra gibi ilçeler de yaptığı çalışmalar örnek oldu. Bu kişi geçtiğimiz hafta coronaya yenik düştü ve vefat etti.

Cenazesi Manisa da toprağa verildi. Allah Rahmet Eylesin.

/////

SATLIK

“Satlık Eşek-At”

Satılık değil satlık. Bizim millet havuça avuç, soğana sovan, satılığa satlık yazmaya devam ediyor. Olabilir sonuçta biz satıcının ne dediğini anlıyoruz. Üzerinde çok durmamıza gerek yok.

Geçen gün bir arkadaş grubu ile otururken atım öldü dediğinde bende bu konu üzerinde yazayım dedim. At ve eşek günlük hayatımızda, şehirde yaşayanlar için çok kullanılan ve görülen hayvan çeşidi değil artık.

At ve eşek ilanlarına baktığınızda özellikle eşek ilanları bayağı komik. Dalga geçmek için aramayın, kendinize küfür ettirmek için aramayın, küfür etmek için arıyorsanız baştan söyleyin bayağı küfür ederim gibi. Eşek ilanlarını arayıp satıcı ile kafa bulmak, dalga geçmek inanın aklıma bile gelmez. Böyle şeyler oluyor ki, satıcılar önceden uyarmışlar.

Eşek fiyatlarına gelince herkesin alabileceği düzeyde. 100 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor. Eşeğin özellikleri için ise yazılanlar şunlar: Uysaldır. Bindirir. Sahiplenme içindir. Yola, çekiye, kullanıma gelmez. Çiftlik hayatında evcil hayvan gibi düşünün.  Eşek almak ve bakmak gerçekten zor iş. Köylerde olabilir de bizim buralarda gerçekten zor.

AT

Atlara gelince işte burada rakamlar uçuşa geçiyor. 375 bin liraya, 150 dolara at var. En ucuzu ise 100  lira. Atın cinsine göre fiyatlar değişiyor. Satılık atlar genellikle yarış atı. Balıkesir’de de bir firma at satışı yapıyor. Atlara baktığınızda çok güzelleri var. Midilli atlarının fiyatı ise 70 bin lira. Benim bir asker arkadaşım, bir gün beni ziyarete geldi ve yem sattığını ve at yetiştiricisi olanların bu yemi kendisinden almak zorunda anlatmıştı. Böyle bir iş kolu olduğu o zaman öğrenmiştim. At için yazılanlar: ısırmaz, tepmez, uysaldır, bindirir. Bakamadığımız için satıyoruz. Çocuklarınızı bindirebilirsiniz. Son fiyattır. Pazarlık için aramayın.

Hayvan beslemek bana göre zor bir iş. Özellikle at ve eşek bakmak daha da zor. Onun için bakamayacağımız hayvanı özenip, alıp sonra da verecek yer aramayalım.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete