Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın isminin okuldan kaldırılması için açılan davaya tepkiler çığ gibi büyüyor

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 10 yıl önce ismi Edremit Körfez Anadolu Lisesi olarak değiştirilen ve 24 Kasım’da şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın ismi verilen okul ile ilgili tartışmalar ve tepkiler büyüyerek devam ediyor.
Batman’da hain terör saldırısında hayatını kaybeden ve Edremit Körfez Anadolu Lisesi mezunu olan şehit Şenay Aybüke Yalçın’ın isminin 24 Kasım’da okuduğu okula verilmesinin ardından aylar sonra yaşanan isim tartışması ve konunun mahkemeye taşınması ilçede büyük tepkiye yol açtı. Edremit Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat Tuna, “Konu aslında Körfez Anadolu Lisesi iken daha önce Edremit Lisesiydi. Sonra Körfez Anadolu Lisesi oldu. 10 yıl önce bu isim zaten verilmişti. Daha sonra hain terör örgütünün şehit öğretmenimiz Aybüke’yi katlettikten sonra Körfez Anadolu Lisesine Şehit Aybüke Yalçın isminin verilmesi bazı insanları rahatsız etmiş galiba. Bu rahatsız olan şahıslar da o liseden mezun olmuş, yaşını başını almış öğrencilerinin kurduğu bir derneğin temsilcileri. Edremit mahkemelerine şehit Aybüke Yalçın öğretmenimizin isminin kaldırılması için dava açılmış” dedi.
Tuna, yapılan olayın ilçe halkı için bir zul olduğunu ifade ederek, “Bu Edremit için züldür. Edremit halkı bu konuyla ilgili infial içindedir. Bu konuyu gündeme getirip de dava açanların bu memlekete olan sorumluluklarından uzak olduklarını düşünüyorum. Şehit Aybüke öğretmenimiz bizim onurumuzdur. Şehit Aybüke’nin isminin okula verilmesi hem okulumuz hem de Edremit için bir kazançtır. Şehit isminden rahatsız olan, o okulun derneğinin mahkeme açması bakış açımızı tamamen değiştirmiştir” dedi.
Sosyal medya üzerinde ilgili dernek yöneticilerinin yorumlarına değinen Murat Tuna, “Çok vahim bir cümle var konuyla ilgili paylaşımlarda. Bu derneğin yönetimi bir cümle kurmuş. Beni ve Edremit’imizi de en çok yaralayan cümle budur. Bunu onların kayıtlarından almış bulunmaktayım, ‘Bedavadan nam sahibi olunmaz’ diye böylesine akıl tutulması yaşayan bir cümlenin kurulması hakikaten bu memleket için canını vermiş, bu devletin ve milletin bekası için hala canını veren aslan gibi öğretmenlerimize, aslan gibi yiğitlerimizin adına da, şehit mertebesine de leke sürülmüştür. Bedavadan nam sahibi olunmaz cümlesi büyük bir hakarettir. Bu cümleyi söyleyenlere aynen iade ediyorum. Çünkü şehit Aybüke öğretmenimiz bedavadan nam sahibi olmamıştır” dedi.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete