Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Saatli Camii

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Çok eski zamanlarda Hristiyanların ibadet için açtığı bu kilise, birçok savaş ve olaydan sonra Müslümanların eline geçmiş ve camiye çevrilmiş. Dış mimarisinin hala kiliseyi andırması, içinin ise hat ve çinilerle donatılması ile oldukça fantastik bir hale bürünmüştür bu cami. Ayvalık’a yolunuz düşerse hem içeriden hem de dışarıdan fotoğraflarını çekmek isteyeceğiniz nadir mekanlardan biridir Saatli Cami.

/////

KİTAP OKUMAK

En son ne zaman hevesle aldığınız bir kitabı okudunuz ve bitirdiniz? Yoksa gerçekten okumak için yanıp tutuşarak aldığınız kitabın yirminci sayfasını geçemediniz mi? Kitap hala baş ucunuzda, komodininizin üstünde mi duruyor yoksa çantanızda bulacağınız bir boş zamanda okunmayı mı bekliyor? Ya da arabanızın arka koltuğun da mı?
Okumak için ne bekliyorsun?. Kendine bir hedef koy ve oku.

/////

Türkiyede İlk
Cep Telefonu

Türkiyede ilk cep telefonu görüşmesi 23 şubat 1994 tarihinde gerçekleşti. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakanı Tansu Çiller cep telefonundan ilk görüşmeyi yaptılar. Tabii ki; Cumhurbaşkanı ve Başbakan bu görüşmeyi yapmadan önce teknisyenler tarafından binlerce kez denenmiş olması muhtemeldir. Sembolik diyelim biz buna.
1983 yılında hayatımıza giren başlarda ağırlıkları sebebiyle taşımaya üşendiğimiz cep telefonları hayatımıza giren ilk cep telefonları olmuştur.
Motorola’nın daha sonra cep telefonu olarak tanınacak olan hücresel taşınabilir telsiz telefon için ABD federal iletişim komisyonundan onay alması ve onaylı ilk ünite olan DynaTAC 8000X telefonu için tüketicilerden sipariş kabul etmeye başlamasının üzerinden bir hayli zaman geçti.
Motoralanın cep telefonun evrim öyküsüne yer verdiği çalışmasına göre 1984 yılında bir yıl önce sipariş alınmaya başlanan 794 gram ağırlığındaki Motorola DynaTAC telefonun sevkiyatına başlandı. Tüm ağırlığına rağmen fotoğraf çekmek bir yana doğru düzgün bir ekranı bile yoktu.
Firmanın 1989 yılında satışa sunduğu mikrofonlu kapağa sahip kişisel hücresel telefonu MicroTAC 350 gram ağırlığındaydı ve perakende fiyatı 2 bin 495 ile 3 bin 495 dolar arasında değişiyordu.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ÜSKÜP - 22 Şubat 2021
BALIKESİR LEZZETLERİ - 19 Şubat 2021
ESKİDEN KARTPOSTAL VARDI - 18 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete