Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

RAMAZANINIZ MÜBAREK OLSUN

Mustafa Koçal

Mustafa Koçal

Ayların sultanı ramazan hoş geldin. Sefalar getirdin. İnşallah İslam alemi ve ülkemiz için hayırlara vesile olur. Eskiden ramazan geldiği zaman şeytanlar zincire vurulur derlerdi. Bunun nedeni de? İnsan bir hata yaptığında şeytana uydum derler. Şimdi şeytan koltuğunda oturuyor. Askerleri dünyayı dolaşıyor. Bu iki ayaklı şeytanlar artık şeytanı aratmıyor. Orucun bir anlamı vardır. Nefsine hâkim olmaktır. Eline, diline ve beline sahip olacaksın. Şimdi çeşitli kişiler şu orucu bozar mı diye sorarlar. Büyüklerimizin söylediği çok güzel bir söz vardır. Vücuda giren her şey orucu bozar. Vücuttan çıkanda abdesti bozar derler. Oruçlusunuz oruçlu olduğunuzu unuttunuz bir şeyler yiyorsunuz. Oruçlu olduğunuzu hatırladınız. Hemen ağzınızı çalkalayıp oruca devam edebilirsiniz. Şayet benim oruç zaten bozuldu diye yemeye devam ederseniz. Bu orucu bozmaya girer. Cezası 60 gün oruç tutmaktır. Bize bunu böyle öğrettiler. Kötü söz söyleyip karşınızdakini incitmeyeceksiniz. Onun sinirlenmesine sebep olmayacaksınız. Böylelikle diline hâkim olacaksınız. Hani derler ya eşek şakası yapmayacaksınız. Bu şakalar bazen el ile de yapılıyor. Eline hâkim olacaksın. Elini haramdan sakınacaksın. Oruç insanların organlarının dinlenme dönemidir.

Ramazan ülkemiz için hayırlara vesile olsun. Ramazanınız mübarek olsun. Allah nice ramazanlar eda etmeyi nasip etsin. Geçen sene aramızda olup da bu sene olamayan. Ebedî mekanlarına intikal eden tanıdıklarımızın mekanları cennet olsun. Oruç İslam’ın beş şartından birisidir. Bana gör artık İslam’ın şartı birdir. İslam’ın beş şartı. 1-Kelimeyi şahadet Getirmek. 2-Namaz kılmak 3- Oruç tutmak 4- Zekât vermek 5- Hacca gitmek. Herkes kelimeyi Şahadet getirebilir. Namazla orucu biz kaldırdık. Zekatla haççıda zenginler kaldırdı. Geride kalan Kelimeyi şahadeti herkes getire bildiğine göre. İslam’ın beş şartından birini yerine getre biliyoruz. Ülkede namaz kılanda azaldı. Oruç tutanda azaldı. Hacca giden zekât verende azaldı. Tabi bunların azalmasının sebepleri var. Bunları tek tek anlatmaya gerek yok. Bunları sizlerde biliyorsunuz. Allah kendisine hakkı ile ibadet edenlerden eylesin. Allah sağlıklı nice ramazanlar eda etmeyi nasip etsin. Herkesin ramazanı mübarek olsun. Allah ramazanın ülkemize hayırlara vesile olmasını nasip etsin. Saygılarımla.

Türküm, doğruyum, çalışkanım, ilkem; Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek ileri gitmektir. Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

Türkiye laiktir, laik kalacaktır. Ne mutlu Atatürkçüyüm diyenlere! Ne mutlu cumhuriyetçiyim diyenlere! Ne mutlu Türk milliyetçisiyim diyenlere! Ne mutlu varlığım Türk varlığına armağan olsun diyenlere! Ne mutlu demokratım diyenlere! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BU NASIL BİR TAM KAPANMA - 11 Mayıs 2021
EY AMERİKA - 30 Nisan 2021
REFERANDUM YAPILDI - 26 Nisan 2021
PATATES SOĞAN - 24 Nisan 2021
SALGIN ÖNLENEMİYOR - 23 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete