Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

RAMAZAN ZAMLARI

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Müslüman bir ülkede yaşıyoruz ve bir Ramazan ayı daha geldi. Bunu fırsat bilenler de hemen ortaya çıktı. Ramazan fırsatçıları zam üstüne zam yaptı. Pideye zam, tavuğa zam, yumurtaya zam, zam zam zam. Ne yiyecek bu millet Ramazan’da.
Her şeyin gramajı, adeti düşürüldü, gizli zam yapıldı. Marketlerin Ramazan Kolilerinin içerikleri bile azaldı.
Ramazan’da ailece dışarıda iftar yapalım deseniz bir kişi 50TL. Dört kişilik bir aile 200TL. Ne kadar çok değil mi? Bu arada menülerinde azaltıldığı hatırlatmak isterim. Fitre verilecek, zekat verilecek bunlar da düşünülüyor.
Yapacak bir şey yok. Bekliyoruz artık enflasyon da tek haneli günleri…

/////

TRAKTÖR DEVRİLMESİ

Ülkemizde can kaybına neden olan en önemli kazalardan biri de traktör kazaları. Bu traktör kazalarından sağ kurtulan çok az.

NEDEN?
Anladığım kadarı ile; bu durum traktörün çektiği yükle itiş arasındaki moment dengesizliğinden kaynaklanıyor. Traktörün gücü tekerleğin yerle temas ettiği noktada aktarılıyor. Çektiği yük ise genelde arka aks seviyesinde bağlanıyor ve yerle arka aks arası mesafedeki moment, bazı durumlarda traktörün önünün kalkıp arkaya devrilmesine sebep olacak kadar fazla olabiliyor.

MOMENT NEDİR?
Moment: Kuvvetin, bir cismi, bir nokta ya da eksen çevresinde döndürme etkisini belirleyen vektör niceliği.
Traktörün yapısı gereği zaten bir denge sorunu var ve traktörlerin özellikle üstü açık olanlarında can kaybı daha çok oluyor.
Ülkemizde ölümle sonuçlanan kazalar kabinsiz traktörlerde gerçekleşiyor. Emniyet çerçevesi olan traktör ne şekilde devrilirse devrilsin altında kalınmıyor. Traktör ters dönse bile bu parça sayesinde bir yaşam üçgeni beliriyor. Bu çok hassas bir konu ve traktör kullanıcıları kesinlikle bu emniyet çerçevelerini kestirmeden traktörlerini kullanmalıdırlar.
ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA: Traktör üzerine imalatçı firma tarafından bağlanan emniyet çerçevesi, rollbar veya korkuluk olarak adlandırılan sistemin üzerinde kesinlikle orjinalini bozacak şekilde tadilat veya değişiklik yapılmamalıdır.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ