Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PROF. DR. ERCAN’DAN DEPREM DEĞERLENDİRMESİ

PROF. DR. ERCAN’DAN DEPREM DEĞERLENDİRMESİ
Reklam

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Orta-küçük büyüklükteki depremler; Balıkesir, Manisa ile İzmir’de korku yaratıyor. Şükretsinler ki M6- M6,5 Richer büyüklüğünde bir deprem olmadı. Buradaki gerginlik boşalma dönemine girdi. Depremler gün geçtikçe düşüyor” dedi. 

Jeofizik Y. Müh. İTÜ Maden Em. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan,  bugün çeşitli televizyon kanallarında,  basın organlarında ve sosyal medya hesabında Van depremi ile birlikte Balıkesir ve ilçelerinde de etkili olan Akhisar depremlerini değerlendirdi.

Beş yıldır 2019-2022 arası yılların, “deprem yılları”  olacağını sürekli yinelediğini söyleyen deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün A. Ercan,   Akhisar, Manisa, Sındırgı, Bigadiç, Balıkesir arasında gerginliği 15 yıldır izlediklerini, bu gerginliğin 6 ya da daha büyük bir depremle boşalması beklendiğini söyledi. Prof. Dr. Ercan, “ Ancak bu büyüklükte deprem olmadı. Bu aslında Akhisar için çok olumlu bir olay. Türkiye depremlerinde çok az rastladığımız bu durumda, bölgedeki gerginlik daha küçük depremlerle boşalıyor. Orta-küçük büyüklükteki bu depremler; Balıkesir, Manisa ile İzmir’de korku yaratıyor. Şükretsinler ki M6- M6,5 Richer büyüklüğünde bir deprem olmadı. Buradaki gerginlik boşalma dönemine girdi. Depremler gün geçtikçe düşüyor. Deprem odağı da Manisa’ya doğru kayıyor. Bu durum ikinci olumlu bir gelişme. Kuzeye doğru gelişmiş olsa, Sındırgı, Bigadiç arasında Simav göçüntü kırığıyla kesişecekti. Bu kesişmenin yaratacağı deprem büyüklüğü 6’dan daha büyük olurdu” dedi. Ercan,  sarsıntıların gerginlik boşalıncaya kadar süreceğini bildirdi. (balikesir24saat.com)

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ