CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında yüz yüze eğitime geçilmesi sonrasında yaşanan aksaklıkların eğitimde derin kaygılar oluşturduğunu dile getirdi. Serkan Sarı, okullarda yeterli hijyenin sağlanmadığını da sözlerine ekleyerek okullara yardımcı hizmet personellerinin atamalarının yapılması gerektiğini ifade etti.

CHP’nin tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantısında il başkanlığında açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, eğitimde yaşanan sorunlar hakkında konuştu. Başkan Sarı, açıklamalarında pandemi sebebiyle EBA sistemi üzerinden uzaktan eğitim yapıldığını ancak 2 milyon 316 bin öğrencinin bu sisteme ulaşamadığını söyledi. Yüz yüze eğitimin terkardan başlaması sonrasında okullarda gerekli önlemlerin alınmadığını anlatan Serkan Sarı, vakaların okullarda her geçen gün arttığını belirtti. Başkan Sarı: “Tek adam rejiminin ülkemizi içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığımız alanların başında eğitim gelmektedir. 19 yıllık AKP iktidarı süresinde liyakatten uzak, ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği Covid-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır. Türkiye Covid-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı sürede 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştı. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dahil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. İktidarın salgın döneminde eğitim alanında ortaya koyduğu tercihler, var olan fırsat eşitsizliklerinin daha da derinleşmesine yol açmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın salgın süresince ortaya çıkan öğrenme kaybının boyutlarını ölçme ve bu kaybın telafisi için derhal gerekli bilimsel çalışmaların başlatılması gerekmektedir.

SARI: “EĞİTİMDE DERİN KAYGILAR OLUŞTU”

6 Eylül itibariyle başlayan yüz yüze eğitim sonrasında ihtiyaçların sağlanamaması sebebiyle eğitimde derin kaygılar oluştuğunu söyleyen Başkan Sarı, okullarda hijyen korunmasını sağlayacak yardımcı hizmet personellerinin de atanmasının bir an önce yapılması gerektiğini belirterek şöyle devam etti “6 Eylül 2021’de yüz yüze eğitim tekrar başlamış, öğretmenlerimiz ve çocuklarımız okullarına kavuşmuşlardır. Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime dönüşün büyük bir mutluluk yaratması gerekirken yetersizlikler nedeniyle eğitimin tüm paydaşlarında derin kaygılar ortaya çıkmıştır. Okullarda ihtiyaç duyulan 101 bin yardımcı hizmet personeli hala atanamamıştır. Okullarımızda hijyenin korunmasını sağlayacak bu atamaların derhal gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gerekirse Milli Eğitim Bakanlığı’na ek kaynak aktarımı yapılabilir.”

43 BİN 627 DERLİĞE İHTİYAÇ VAR

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, tüm Türkiye’de ortak olarak düzenlenen basın toplasında yaptığı açıklamalarda haftalardır sınıflarda vakaların ortaya çıktığını dile getirerek sınıflarda yeterli sosyal mesafenin sağlanamadığını söyledi. Başkan Sarı, okullarda dersliklerin yetersiz olduğunu belirterek 43 bin 627 dersliğin eğitime kazandırılması gerektiğini vurguladı. Serkan Sarı:

“Haftalardır birçok kentte sınıflarda vakalar ortaya çıkmakta ve yayılmaktadır. Sosyal mesafenin korunabilmesi için sınıfların seyreltilmesi gerekirken, birçok okulda öğrenciler kalabalık sınıflarda derslere girmektedirler. Bazı okullardaki farklı düzeylerde sınıfların aynı dersliklerde eğitim gördüğü bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi 43 bin 627 derslik ihtiyacıdır. Yandaşlara, beşli çeteye, Saray beslemelerine kaynak ayıran iktidar; çocuklarımızın sağlığı, eğitimi ve geleceği için gereken bu ihtiyacı karşılayamamaktadır.”

CHP ÇÖZÜM İÇİN HAZIR

Çocukların eğitimi için CHP’nin belediyeler ile birlikte derslik ve okul ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduklarını aktaran Sarı, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak buradan bir kez daha ilan ediyoruz: Sayın Genel Başkanımızın da belirttiği gibi, biz çocuklarımızın eğitimi için bu ihtiyacı karşılamaya hazırız. Gerekli sayıda derslik ve okulu, ihtiyaç duyulan yerlerde belediyelerimiz eliyle inşa etmeye hazırız. Arsa gösterildiği anda belediyelerimiz gerekli çalışmayı başlatacak ve en kısa sürede ihtiyaç duyulan derslikleri eğitim ve öğretime hazır hale getirecektir. Aynı şekilde tamirata ve onarıma ihtiyaç duyulan derslik ve okullar için de partimiz ve belediyelerimiz harekete geçmeye hazırdır.”

“ÖĞRETMEN SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

CHP iktidarı döneminde yaşanan öğretmen sorunlarının çözüleceğini ifade eden Başkan Sarı ‘Öğretmen Meslek Kanunu’nu çıkaracaklarını belirtti. Açıklamaların devamında CHP İl Başkanı Serkan Sarı:

“Eğitim sistemimizin en acil ihtiyaçlarından bir diğeri de geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerin temel sorunlarının çözülmesidir. İlk olarak öğretmen açığının kapatılması gerekmektedir. Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB’in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı vardır. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış, öğretmenlerden gelen tepkiler üzerine Erdoğan 15 bin ilave atamayı müjdelemiş gibi duyurmuştur. Bu atamaları gerçekleştirmemek ise Saray’ın bilinçli tercihidir. Biz bu tercihleri değiştireceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Türkiye’nin atanamayan öğretmenler diye bir sorunu kalmayacak. Bizim tercihlerimiz açık ve nettir: Toplumdaki en önemli meslek gruplarından birini öğretmenlerin oluşturduğunun farkındayız. Öğretmenlerin haklarını ve çalışma koşullarını yasal güvenceye kavuşturacak Öğretmenler Meslek Kanunu’nu çıkaracağız. Bununla birlikte, hak kayıplarının önüne geçmek için sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen gibi garabetleri ortadan kaldıracak, kamuda çalışan tüm öğretmenlerin insanca koşullarda eşit şartlarda ücret almalarını ve özlük haklarına sahip olmasını sağlayacağız. Öğretmenlerin 3600 ek gösterge hakkını teslim edeceğiz” dedi.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ”

Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, CHP’nin iktidar olduğunda eğitimde yaşanan sorunları çözeceğini söyledi. Başkan Sarı devamında iktidar olana kadar imkanları doğrultusunda ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını dile getirerek şöyle devam etti.

“Bugün maalesef Saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gerekenlerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar imkanlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız.”

HABER: UMUT SAYAN