Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PLASTİK ATIK İTHALATI

Selma Hayal

Selma Hayal

Türkiye’deki plastik üretiminin yarısı Avrupa ülkelerinden ithal ediliyor. Son yıllarda ise bu ithalatın 5 kat arttığı söyleniyor. Peki ama neden?

Türkiye’deki evsel atığın plastik atıklardan ayrıştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının daha ciddi çalışmalar yapmasını ihtiyacımız var. Çünkü Türkiye’nin kullandığı plastiklerin sadece %40 – %50 oranında geri dönüşümü sağlanıyor. Biz de böylece çöp ithalatına başlıyoruz. Poşetlerin paralı olması bu ithalatı ne kadar etkiledi bilmiyorum. O da bir önlemdi fakat yetersiz.

Dünyada en çok plastik ithalatı yapan ülkelerden biridir Türkiye. Bu durumdan kurtulmak için bazı önlemler almalıyız. Gelişmiş ülkeleri göz önünde bulunduralım. Amerika’da her sokak başında 2 çöp konteynerı bulunurdu. Biri evsel atıklar için biri geri dönüşüm için kullanılacak plastik, kağıt, cam gibi maddeler içindi. Siz bir evsel atığı geri dönüşüme  karıştırın hele alacağınız para cezalarından sonra geri dönüşüm kutusuna pirinç tanesi bile atmazsınız. Caydırıcı cezaların yanı sıra insanlar okuyup bilinçleniyor ve bunları sindirip uygulamaya başlıyor.

Almanya’da 2021 yılında plastik tabak, bardak gibi tek kullanımlık eşyaların üretimini yasaklamaya gidiyor.

Çin ise plastik atık ithalatını durdurdu. Artık ülkelerine dışarıdan binde bir de olsa zararlı kimyasalların karıştığı atıkları almaktansa kendi atıklarını işleyip kullanmayı düşünüyorlar.

Bugün ev halkıyla konuştum. Ne olursa olsun iki çöp torbamız olacak ve asla evsel atıklarla geri dönüşüme gidecek atıkları karıştırmayacağız. Peki bu plastik atıkları biz küçücük evimizin neresinde biriktireceğiz diye sordular. Onlar da haklı. Dışarıda sokakları bırakın her mahalleye bir tane de olsa düşecek bir geri dönüşüm konteynerı yok. Bunun içinse en yakın zamanda belediyemize başvurup yardım istemeliyiz.

Lütfen biraz duyarlı olalım önce sağlığımız ve çocuklarımızın geleceği için yapalım bunu ve lütfen biz mi kurtaracağız bu ülkeyi demeyin. Sen değiş Dünya değişsin.

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ