Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

PHAN THİ KİM PHUC

Nigar Afacan

Nigar Afacan

Tam olarak yazılmış olan bu isim bizim jenerasyon da dahil olarak , son kuşağa yabancı gelmiştir !
60 lar kuşağı ve öncesi ve de dünya onu sadece ”KİM” olarak tanır.
İsmi hatırlanmasa dahi görüntüsü hafızalara kazınan 9 yaşında küçük kız çocuğu , Amerika ordusu Vietnam’a Napalm bombası attıktan sonra yanan vücudundan giysilerini çıkarıp can havliyle kaçarken ” yanıyorum kavruluyorum… su verin ” diye Vietnam dili haykırışıyla savaşın sembolü haline gelmiş bir sübyandır.
Amerikanın Vietnam’a attığı Napalm bombaları esnasında yaşanan vahşet anında , Kim ve diğer çocukların canhıraş kaçarken fotorafını çeken savaş muhabiri çekimden hemen sonra ağır yanıkları olan küçük kızı hastaneye yetiştirip hayatını kurtarmış ve çektiği bu fotoğrafı ile Pulitzer ödülü almıştı.
Fotoğraf dalındaki Pulitzer ödülleri savaş ve acıyı anlatan fotoğraflardır…!?
(Gazeteci , Joseph Pulitzer’in başlattığı New York Colombia Üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi 21 farklı katagoride verilen ödül)
İşgalci devlet denildiğinde aklıma gelen ilk isim Amerika, Sömürgeci devlet denildiğinde de Fransa ve İngiltere dir.
Hollanda denildiğinde bir Boşnak olarak tüylerim daha bir diken olur .
Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde Sırpların yaptığı katliamı , Hollandalı askerlerin denetimindeki barış gücü karargahına sığınan Boşnaklar ve kamptaki 25 bin mültecinin Sırplara satılmasını düşünürüm.
Sırplardan kaçıp karargaha sığınan Boşnak erkeklerin seçilerek vahşice öldürüldüğü , Sırp askerlerinin Boşnak kadınına, kızına tecavüz ettiği , hamile Boşnak kadınların karnını yarıp işkence yaparak soyununun kurutulmaya çalışıldığı , çocukların dahi öldürüleceğini anlayıp ”çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne ” sözünü , neredeyse Sırplara yakın suçlu gördüğüm ve savaş suçlusu sayılmayan Hollanda Barış gücü komutanı aklıma gelir…
Türk dünyası ve müslümanlara yapılan her eziyetin ucu Osmanlı devletine dayanan bir kuyruk acısı olduğunu düşünmüşümdür.
Hitlerin 6 milyon yahudiyi katletmesinde bile ayağa kalkmayan Avrupa devletlerinin ? Türk ordusunun halkını korumak adına yaptığı ”Barış Pınarı” harekatına karşı tutumlarını nasıl anlıyabiliriz.
Savaşa ve sivil insanların ölmesine karşılarmış gibi , uzak, yakın tarihlerinde işgalci ve sömürgeci olmamışlar gibi , insani duyguları varmış da çok duyarlılarmış gibi yaklaşımları sadece komik …
1 günde bitirebilinecek bir harekatın sivil halk korunduğu için uzatıldığını pek ala biliyorlar.!
Türkler büyük güçlerine rağmen hiçbir kavme, ulusa katliam yapmamıştır. Bize bu onuru yaşatan Atalarımız ve komutanlarımızla gurur duyuyorum.
Nefsi müdafaa durumundayız halkını korumak her devletin vebalidir ! Devletimiz de bunu yapıyor dualarımız onlarla.
Allah Devletimize milletimize zeval vermesin, Barış Pınarı harekatında ordumuz ve Mehmetçiğimizin yar ve yardımcısı olsun.
Terör nedeniyle can veren tüm vatan şehitlerimizin ruhu şad , kabirleri nur dolsun.
Mutlu hafta sonları.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ