Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OYUN DEVAM EDİYOR

Niyazi Güvenoğlu

Niyazi Güvenoğlu

“Bu ülkede savaş var” diyebiliriz. Zira Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşturulmadığı müddetçe gerillaya katılım devam eder. Çünkü PKK hala baskı yapıyor.

Evet, Türkiye’de kaybettiği gücü Suriye’nin kuzeyinde aradığı görülüyor. İşte, Diyarbakır’da çocuklarını geri isteyen annelerin eylemi ile Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde istediği güvenli bölge birbirine derinden bağlıdır. Bugüne kadar hiçbir aile çıkıpta PKK’ya “Benim oğlumu geri ver” diyemiyordu. Çünkü korku vardı. Köyleri basılır, yakılır, ailenin geri kalanı katledilirdi! Ama bir yerinden kırılıyor şimdi. Çünkü PKK’yla, terörle çok kararlı bir mücadele var. O nedenle insanlara güven gelmiştir. Çünkü Kandil Suriye’deki iç savaşı gördü ve başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin DEAŞ’a karşı hassasiyetini analiz etmiştir. Bunun bir örneği de Barzani, Irak’ın kuzeyinde Saddam’a karşı ABD’ye destek veren güç. Bugün Irak’ın kuzeyinde bir özerk yönetim var.

Batılı ülkeler kapılarına dayanan ve kendi içlerinden çıkarılan kafa kesici vahşetle savaşırken, evlerine kendi evlatlarının tabutlarını getirmeden bir çözüm arıyor. İşte o çözüm Irak’ın kuzeyinde olduğu gibi, Suriye’de örgütlenebilirdi. YPG, PYD, SDG böyle oluşmuştur. Evet, PKK terörünün organize ettiği militanları yerel güç ilan etmiştir. PKK önceleri kendini gizleyerek çalışmıştır. Artık Türkiye’de giderek kan kaybedeni etkisini yitiren PKK, Suriye’nin kuzeyinde moral aramaya çalışıyor. Evet, Türkiye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’yla PKK’nın moral ve maddi gücünü kırıyordu. Böylece evlatlarını isteyen ailelerin sayısının artmasıyla, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde sağlayacağı güvenli bölge birbiriyle derinden bağlıdır. Terör örgütü Türkiye içinde bozguna uğramıştır. Buna rağmen genel başkanlarının PKK’lıların cenazesine gitmeyen hakkında soruşturma açarım diye nutuk atmaktan çekinmediği gibi, PKK’ya operasyon yapan yöneticiler için “yargılanacaksınız” diye tehdit etme cüretini göstermeye çalışmasını suç unsuru olacağını sanıyorum. Dahası İzmir dağlarındaki orman yangınlarını PKK’nın üstlendiğinden beri sosyal medyadaki çevreci mesajlarına ara vermesi.

Milletimizin bütün bu kendi aleyhinde çalışan hainlerin kimler olduğunu bildiklerini sanıyorum.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ