Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OTOMOBİL UÇAR GİDER !

Zeki Doğan

Zeki Doğan

  1. Yüzyılda Ermenilerce iskân edilen bu güzel yöreye “Agn” ismi verildi. Daha sonraki yıllarda adı Göktürkçe “cennet gibi güzel bahçe” demek olan “Eğin” olarak değişti.

Eğinliler, Kurtuluş Savaşı döneminde Atatürk‘e 500 Atlı ile yanında olduklarını bildiren bir telgraf çekerek bağlılıklarını bildirdiler. Atatürk de bu telgrafa “Eğinliler, siz kemale ermiş insanlarsınız. Bu yüzden size adımı veriyorum.” diye cevap verince, Eğin adı Kemaliye olarak değişti.

Ünlü Güftekâr Ali Vecdi Bingöl 1888 yılında işte bu şirin ilçede doğdu.

1998 ve 1999 yılları arasında T.R.T. Genel Müdürlüğü, Yayın Planlama, Koordinasyon ve Değerlendirme Dairesi Telif Hakları Müdürlüğü’nün bildirisinde, Ali Vecdi Bingöl’ün bestelenmiş eser sayısının toplamının 988 olduğu açıklandı.

Bu eserlerden birisi de, Münir Nurettin Selçuk tarafından bestelenen mahur makamındaki  ” Otomobil uçar” şarkısıydı.

***

Ali Vecdi Bingöl bu güfteyi yazdığında, “Otomobil uçar mı?” diye dudak bükenler, bugün uçan arabalar konusundaki gelişmeleri hayranlıkla takip ediyorlar.

Dünyanın üretime geçen ilk uçan arabası bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Miami’de tanıtılmıştı. 599 bin dolara satılacağı, kullanmak isteyen kişilerin hem ehliyete hem de uçuş lisansına sahip olması gerektiği duyurulmuştu. “PAL-V” olarak adlandırılan 3 tekerlekli 2 yolcu kapasiteli uçan otomobil için şimdiden 70 sipariş alınmış bile.

Japon devi Toyota firması,  30 çalışanı tarafından ortaya atılan ve Cartivator adıındaki bir girişimin tasarımı olan uçan araba konseptleri SkyDrive‘ı hem tanıttı, hem de 375 bin dolarlık bir yatırım yaparak bu işte var olduklarını kanıtladı. Önceleri hayal gibi görünse de, günümüzde konuşulan tek şey şu.  “2020 Tokyo Olimpiyatlarındaki açılış töreninde olimpiyat meşalesi SkyDrive ile yakılırsa sakın şaşırmayın.”

Hyundai Motor Company, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2020 Fuarı’nda teknoloji şirketi Elevate ve Uber tarafından ortaklaşa olarak geliştirilen hava taksilerini tanıttı. Büyük beğeniyle karşılandı.

Tüm bu gelişmeler, yakın bir zamanda dünya hava taşımacılığında kökten bir değişimi de beraberinde getireceğe benziyor.

Elde edilen verilere göre bu uçan araçlar, taksiler ya da otomobiller, uçaklar gibi piste gerek kalmadan dikey havalanıp inebilecekler.

Düşünseniz ya,  trafikte normal seyrinde giderken yol tıkandı diyelim. Hep birlikte kornalara yüklenip birbirimize lâf yetiştirirken, tepemizden bize nanik yaparak tıpkı Jetgillerdeki gibi “Pırrrrr…”  diye geçen uçan arabaları göreceğiz.

***

Yerli otomobil için çalışmalar tüm hızla devam ederken, uçan yerli otomobil için de bir prototip hazırlandı. 2019 Yılında İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST İstanbul’da görücüye çıkan Milli Uçan Araba “Cezeri”, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş (TOGG) kurularak çalışmalara çoktan başlamış, hatta bir süre önce üretilecek yerli ve milli otomobilin lansmanı yapılmıştı.

Fakat bu yerli ve milli arabamızın prototipini İtalyan Pininfarina şirketinin tasarladığı iddiası kamuoyunu bir hayli meşgul etmişti.

Baykar tarafından sunulan uçan yerli otomobilimizin prototipini kim yapmış bilmiyorum. Fakat ismini Arap bilim insanı ve mühendisi El_Cezeri’den aldığını sanıyorum.  Yani Sibernetiğin ilk adımlarını atan, ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezeri‘den.

Ama olsun.

Yerli ve milli ya!

Prototipini kim yaparsa yapsın. Adı kimden esinlenirse esinlensin.

***

17 yaşında henüz Robert Koleji‘nde öğrenciyken yaptığı araba tasarımıyla geleceğin VW Golf’ünü yaratan Türk gencimiz Ege Argüden, daha sonra Kaliforniya‘da Art Center of Design Üniversitesi‘nde tasarım okudu. Şu an “Porsche’nin gelecek vizyonunun tasarımcısı” olarak Dünyada büyük saygı görüyor.

Bu Türk gencimiz son dört yıldır Amerikan Ford’un Detroit’teki merkezinde çalışıyor.

Peki, kim biliyor?

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EVDE KALALIM DA… - 2 Nisan 2020
KARANTİNA - 1 Nisan 2020
TEST - 31 Mart 2020
CEHALET - 30 Mart 2020
ALKIŞ - 26 Mart 2020
EŞİTLİK - 25 Mart 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ