Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OTOBÜS FİYATLARINI NEDEN ARTTI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Şehirler arası yolcu otobüslerine yasaklama (kısıtlama) getirilince otobüs bilet fiyatları birden arttı. Bazı firmalar bu fiyat artışını izin alarak yaptıklarını belirtiyor. Özellikle yolcu sayısı yarı yarıya azaltılınca 40 lira bir yer 80 lira çıkarıldı. Hatta bazı firmalar bunu daha da yükseltti.
Vatandaşlarda bu bilet fiyatlarını görünce ne yapacağını şaşırdı. Mardin’den 20 gün önce 80 liraya gelen bin kişi (A.Karabulut) dönüş için 280 lira ödemek zorunda kaldı.
İnternet aracılığı ile otobüs bileti almak istediğiniz de otobüs bileti bulamıyorsunuz. Bu da ayrı bir sorun olarak karşınıza çıkıyor. Aynı yöne gidiş için, uçak biletleri ise 292 lira civarında.
Bu durum koronavirüs sorunu çözülünceye böyle devam edecek gibi duruyor.

/////

ÖZEL DEDEKTİFLİK

“Dikkat! İzleniyor olabilirsiniz.
1993 yılında dedektiflik yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yürürlüğe geçirildikten sonra özellikle büyükşehirlerde özel dedektiflik büroları kuruldu.
Bu bürolar, özellikle takip çalışmalarından elde edilen bilgilerle müşterileri adına istihbaratlar toplamaktadır. Buralara başvuran insanların davalarında ve istedikleri konular da bilgiler toplayarak, her türlü sıkıntılı veya sorunlu süreçlerinde yardımcı olmaya çalışıyorlar.
Gizlilik Sözleşmesi
Bürolar kişilerle ve tüzel kişilerle anlaştıktan sonra bir gizlilik sözleşmesi de hazırlıyorlar. Gizlilik sözleşmesi ise müşterilerin alacakları dedektiflik hizmetlerinin karşılığında ödedikleri ücretleri ve kendilerini güvencede tutabileceği resmi geçerliliği olan bir çeşit belgedir.

EŞLER DİKKAT!
Dedektiflik hizmetinde en çok tercih edilen hizmet her zaman eş takibi çalışması olmuş. Özellikle hanımlar eşlerinin yaptığı bütün yasa dışı işleri kayıt altına aldırmak için bu bürolara müracaat ediyorlar. Bu işi yapan dedektifler de kişilerin gün içerisinde ne yapıyorsa, nereye gidiyorsa adım adım izliyor ve bu durumu da belgeliyorlar.

/////

YARININ SUÇLUSU

Bu belge, ABD Houston Polis Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve şehirdeki bütün evlere ve okullara dağıtılmıştır:
¥ Çocuğa her istediği şeyi vermeye başlayın! Böylece o, bütün insanların onun geçimini sağlamak zorunda olduğunu sanacaktır. Kişiliksiz, işsiz ve kimliksiz yetişsin!
¥ Kötü sözler söylediği zaman gülüp geçin! Böylece onun, kendisinin çok akıllı olduğunu sanmasını sağlayın!
¥ Ona maneviyat ve ahlâk hususunda hiçbir eğitim göstermeyin! 18 yaşına girince, kendi karar versin deyin! Başıboş, karaktersiz, rahatına düşkün, istekleri bitmeyen, tatminsiz, maneviyattan uzak yetişsin!
¥ Yerde bıraktığı her şeyi siz kaldırın! Her şeyini sen yap ki, bütün sorumlulukları başkasına yüklesin, kendisi hiçbir mesuliyet yüklenmesin, kimseye yardım etmesin!
¥ Yanında karı-koca sık sık kavga edin! Böylece ana-baba güvenini kaybedip, şahsiyetsiz biri olsun!
¥ Çocuğa, istediği kadar harçlık verin! Her zaman kendi harçlığını kendi kazanma arzusu ve ihtiyacı duymasın!
¥ Bütün arzularını yerine getirin! Yiyecek, içecek ve lüksle ilgili isteklerini yapın, bir dediğini iki etmeyin! “İstediklerini yapmamak soğukluklara sebep olabilir.” diye düşünün!
¥ Haksız olduğu hâlde bile, dâima onun tarafını tutun! Arkadaşına, komşuya, öğretmene, polise… karşı hep onu destekleyin! “Benim çocuğum yapmaz.” deyin!
¥ Onun bütün sözlerinin doğru olduğunu kabul edin! Hiç araştırma yapmadan ona güvenin!
Onu, hayatın zorluklarına alıştırmazsanız, sonunda o hiç kimseye, hatta size bile acımaz olarak yetişir.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
EY RABBİM !!!! - 30 Mayıs 2020
Tuzsuz Şampuan - 29 Mayıs 2020
Balıkesir - 28 Mayıs 2020
BİR BERBER BİR BERBERE - 27 Mayıs 2020
KORONA ESPİRİLERİ - 15 Mayıs 2020
ÖRNEK İNSAN - 14 Mayıs 2020
SENİN YÜZÜNDEN - 12 Mayıs 2020
ANNELERE GÜZEL SÖZLER - 11 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ