Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

‘’OSMANLI’NIN ŞİFRESİ’’

Nigar Afacan

Nigar Afacan

İlkokula başladığım ilk zamanlardı. Bir gece gezmeden gelirken rahmetli  babam Bursa  Heykel meydanında ışıl ışıl yanan neon harflerden  birini göstererek ‘’bak bu benim bankam,  önce onun adını okumayı öğren’’ demişti.

Alfabeyi  Aa Bb …  olarak   yeni yeni yazmaya  başlamışken, okumayı öğrenmek çok uzak geliyordu ama  biran önce okumayı söküp , babama bankasının adını okuyarak  gözüne girmeyi istiyordum.

O günden sonra Heykel’e  her çıkışımızda  banka adının harflerini aklımda kalması için kendimce bir kodlama geliştirdim.

‘’  ( O )sobanın deliği,  (S ) solucan, (M) kuş, (A) Tom’un köpek kulübesi, (N )tek kanatlı kuş, (L) yemek eline doğru çıkık sopa, ( I ) çıkıksız sopa  ’’

Okula gittiğimde kodlamamdaki harf kartlarını biraraya getirmeye çalışırdım, yanyana getirdiğim harfleri öğretmenime gösterip  bankamızın adını öğrenecektim.

Kodlamadaki  harf sırasını hep unuttuğum için bu kolay olmadı tabi…

Orda ne yazıyo diye birine sormayı da hiç düşünmedim! Çünki babam bana “sor” değil,  “oku” demişti.

Öğretmenim isteğime bir anlam vermese de “sırası değil” diyerek beni engellemedi! Harfleri erkenden hecelere bölüp birleştirmeyi öğrendiğim ilk kelime Os-man-lı oldu.

Babama kendi adını taşıyan  Osmanlı Bankası’nın adını  okuduğumda kodlama şeklimi aptalca görmesinden çekindiğim için  bunu nasıl başardığımı anlatmaya utanmıştım, muhtemelen birine sorduğumu  düşünmüştür, tek okuyabildiğim kelime olduğundan bozuntuya vermedi  sadece ‘’Aferin’’ demişti.

Rahmetli, bir sözü  uğruna  bu kadar emek harcadığımı hiçbir zaman öğrenmedi.

“Varlığınızla, başarınızla övünmeyeceksiniz”  vb …   sıkı tenbihlerinden dolayı  da  Osmanlı bankamızı kimseye söylememiş, mal  varlığımızla öğünmemiştim. Omzumda ne büyük yük varmış.

  1. Sınıfı okuyan kızıma Sümer Uygarlığı” ile ilgili bilgilerin aklında kalması için ‘’Sümerbank‘’ ismi ile kodlama yaptırırken gülümsemişim, kızım ‘’Anne ne oldu?‘’ diye sorduğunda;

Os-man-lı’nın şifresini  kızıma dahi  söylemediğimi farkettim,  gündemimiz  Sümerbank olduğundan aklını karıştırmayayım dedim. Banka adları bizim için önemli…

Mutlu hafta sonları.

Demokrat gazetemizin köşe yazarlarından Erhan Yırcalı arkadaşımızın ebediyete uğurlanan   Annesi Günseli Yırcalı ‘ya  Allahtan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Yırcalı ailesi  başta olarak tüm sevenlerinin başı sağolsun.

Sevdiğimiz insanlar vefat ettiğinde  yokluğuna alışmak  zordur.  Fakat , o insan gönüllere girmiş birçok hayır dua almışsa ameli  onu  yaşatır.

Balıkesir’in ağbisi  Faruk Kula’ya Allahtan rahmet diliyorum  Mekanı cennet olsun.

Arkamızdan hayır dua ettirmeyi sağlayacak  güzel ameller  bırakabilirsek ne mutlu bize.

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ENGELSİZ DÜŞLER(1) - 16 Mayıs 2020
EVDE KAL HİNDİSTAN - 9 Mayıs 2020
ALTERNATİF - 2 Mayıs 2020
BİLEŞKE - 18 Nisan 2020
MASAL DEYİP GEÇMEYİN - 29 Şubat 2020
‘’SEVGİYLE KALIN” - 15 Şubat 2020
ÇALIŞAN GAZETECİLER - 11 Ocak 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ