Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OSMANLI DA HAMALLIK

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Hamallık mesleği eski zamanlardan beri oldukça önemli olan meslekler arasında yer almaktaydı. Özellikle Osmanlı döneminde hak ettiği değeri gören hamallık mesleği eskiden çok itibar gören bir meslekti öyle ciddi ve planlı bir şekilde hareket etmekteydi ki, belediye başkanları ve meclis üyeleri bu hamallar arasından seçilirdi. Kendi aralarında örgütlenmiş olan hamallar aralarından birini kâhya olarak seçerler ve seçtikleri kâhya o iskeledeki bütün hamalların başı olarak kabul edilirdi.  Kâhya iş bölümünün yapılmasından,  kimin ne kadar pay alacağı ile ilgilenirken hem hamallar ile hem de çevrede bulunan esnaf ile arası oldukça iyi olan kâhyalar,  hamallar tarafından seçilir ve ancak  hamallar tarafından  görevinden alınabilirdi.

Hamalların Sigortası

Osmanlı zamanında kendi aralarında bilgi sigorta sistemi oluşturmuş olan hamallar,  hasta veya çalışamayacak durumda olduğunu gözlemledikleri hamalları kahya söyleyerek  evine gönderirlerdi.  Akşam dağıtılan ve  arda kalan para bu hamala yani evine gönderiler hasta hamala verilirdi.

 Eğer kasada kalan  küsurat rahatsız olan hamalın tedavi masrafını karşılamazsa  diğer hamalların  payından tedavi masrafı  kesilirdi.  Hamalın hastalık sebebiyle işe gelmediği gün kasadaki parası  ayrılırdı. Kendi aralarında izin sistemleri olan hamallar cenazesi olan kişiye 3 gün işe gelmediği halde payını ayırırlardı.  Her gün işe gelme zorunluluğu yoktu ancak canı istemediği için işe gelmeyen hamallara pay ayrılmazdı. Fıtık ameliyatı gibi ciddi ameliyat geçiren hamallara üç aya kadar pay ayrılırdı. Hamallar genelde sağlam yapılı geniş omuzlu ve tıknaz, kısa boylu insanlardan seçilirdi. Çoğunlukla yük taşırken ‘zararı yok destur’ diye kendilerini telkin ederlerdi. Ayrıca, hamalların belirli bir yer çalışma kıyafetleri yoktu.  Ancak 18. yüzyıldan itibaren yazın mavi bezden potur ve üzerine cepken giymeleri bağlı oldukları loca tarafından istenmiştir. Hamallar genelde çalıştıkları bölgede 3 yıldan fazla kalmazlar biriktirdikleri paralar ile memleketlerine giderler ve köylerinde kışı geçirdikten sonra yeniden vazifelerine dönerlerdi.

 

/////

BALIKESİR DE NE İŞ YAPILIR?

Balıkesir İçin ilk gelen iş turizm oluyor. Ancak; turizm bölgesi olan körfez bölgesini  incelediğinizde bir çok otel ve motelin satılık olduğunu görüyorsunuz. Pandemi sürecinde turizm işi durma noktasında ve şu anda bırakın Balıkesir’i ülkenin hiçbir yerinde rağbet görmüyor.

Balıkesir de şu anda en akıllı yatırımlardan biri tarım ile ilgili olanları. Modern tarım yapılan ilimizde bu konu da bir hayli iş imkanı var. Eleman sıkıntısı da yok. Bu arada her ilin kendine özgün bir yapısı olduğunu unutmamak gerekir. Balıkesir de,  dondurulmuş veya kurutulmuş gıda, tekstil, kozmetik ve parfümeri ürünleri, su ürünleri, sebze üretimi ve ihracatı, orman ürünleri, meyve suyu gibi birçok alanda yatırım yapılabilir. Bu yatırımları yapanlar bulunmaktadır.

Hiçbir işi “sadece iş yapmak” için yapılmaz. Yani “ben para kazanacağım hemen iş yapayım” diye bir işi kurmaya çalışırsanız muhtemelen istediğiniz sonuçları almayabilirsiniz. O nedenle bu işlerin sabır istediğini bilmeniz gerekir. Ben bir iş yeri açmıştım ve tam bir yıl hiç müşterimiz olmamıştı. Bazı iş fikirleri bir anda karşınıza çıkar ve “ben bunu neden daha önce düşünmedim” diye üzülürsünüz. O nedenle bir işi sakın “iş yapmak” için yapmayın. Siz bu yazıyı okurken bile 2-3 işin battığını düşünün ve bu nedenle bir işi yapmaya çalışmadan önce iyice düşünün ve işinizi iyice planlayın. Birde önemli olan konu şu: Bilmediğin işe asla girme.

Şu anda Balıkesir’de şöyle bir çarşıda dolaştığınızda karşınıza en çok çıkan iş yeri cep telefonu aksesuarcıları. Böyle olması da çok normal. Çünkü: Türkiye, dünyada en hızlı cep telefonu değiştiren ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemiz vatandaşlarının bu talebine paralel olarak  cep telefonlarının aksesuarlarına yönelik satış için bir mağaza açmak yüksek potansiyel içermektedir. Doğrudan son tüketiciye yönelik olan bu iş fikri için 20-25 bin liralık sermaye bedeli bile yeterli.(Kira hariç tabii ki)

Benden size son tavsiye bilmediğiniz işe kesinlikle girmeyin. Ayrıca, etrafınıza bir iş yeri açacağınızı söylediğinizde kırk fikir kırk akıl çıkıyor ortaya. Kimseye bakmayın,  araştırın, inceleyin ve iş yerinizi açın. Etrafınızdakiler özellikle bizim memlekette iş yeri açma diye size engel bile olmak isteyebilir. Bunu da unutmayın.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DR.FEYYAZ ÇİFTÇİ - 21 Nisan 2021
BU SENE YAZ GELMEDİ - 20 Nisan 2021
ÖNCEKİ HAYATINDA … - 19 Nisan 2021
TURGUT ÖZAL - 17 Nisan 2021
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete