Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

Örnek ve bilge eğitimci SITKI AKKAY’a vefa

Örnek ve bilge eğitimci SITKI AKKAY’a vefa
Reklam

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) Balıkesir Şubesi kuruluşunun 16. yılında Savaştepe Köy Enstitüsü’nün kurucu efsane müdürü Sıtkı Akkay anısına yaptırılan anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Akkay ailesinden Av. Gül Akbulut ve Av. Orhan Akbulut’un maddi katkılarıyla Ceylan Park’ta yapılan anıtın açılışı Köy Enstitüsü mezunu öğretmenleri bir araya getirdi. Açılışa Balıkesir’le birlikte İzmir Genel Merkez, Buca, Kızılçullu, Karşıyaka ve Manisa şube yönetici ve üyeleri ile Sıtkı Akkay’ın 1940’lı yıllarda öğrencileri olan İsmail Nayır, Hasan Özkan, Mustafa Yılmaz, Halil Değirmenci, değişik zamanlarda bu okuldan mezun olan öğrenciler de katıldı.

Savaştepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil Başaran, Savaştepe Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Kadir Balcı, Savaştepe Belediye Başkanvekili Sedat Sarı, CHP İlçe Başkanı Umut Dinç, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Sıkıcıkoğlu ve Savaştepeli vatandaşlar da köy enstitülüleri yalnız bırakmadı.. Anıt açılışına Sıtkı Akkay’ın Bursa’da yaşayan yakınları ve torunları mesaj ve çiçekler gönderdi.

Törende cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Köy Enstitülerinin kuramcı ve uygulayıcıları İ.Hakkı Tonguç,  Hasan Ali Yücel ve eğitime kendini adamış sonsuzluğa göçmüş Sıtkı Akkay ile ve tüm öğretmenler de anıldı.

YKKED Balıkesir Şube Başkanı Mualla Orman, Sıtkı Akkay büstünü yenileyip, anıtı yapan heykeltraş Metin Akçan’a plaketle teşekkür etti. Törene katılanlar  anıt açılışının ardından Çınaraltı’nda buluşup, okulu ve müzeyi gezip,eski yılları özlemle andı.

“KÖY ENSTİTÜLERİ ESİN KAYNAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Atatürk’ün istek ve emirleri doğrultusunda başlatılan eğitim devrimi ile Köy Enstitüleri hayata geçirildiğini vurgulayan YKKED Başkanı Mualla Orman,” 17 Nisan 1940 yılında açılan bu okullardan yetişen öğretmenlere sadece okuma yazma öğretilmemiştir. Çalıştıkları yerlerde halk eğitimi için demircilik, marangozluk, yapı ustalığı gibi zanaatlarla; yörenin koşullarına göre arıcılık, balıkçılık, kayısı üretimi, narenciye, tarla, bağ tarımı vb. çalışmalar öğretilmiştir. Bu özelliği ile okullar bilime dayalı, deneyerek, görerek, yaparak, iş içinde, iş yolu ile üretime dönük eğitimin yapıldığı okullardı. Ancak Köy Enstitüleri, Türk köylüsünün kendi kendisine yetmesinden korkanların siyaset kurumunu etkilemesiyle kısa süre sonra kapatılmıştır. Dünümüzü kurarken bizi karanlıktan kurtaran bu okullar bugünümüzü, yarınımızı kurarken de bize esin kaynağı olmaya devam edecektir” dedi.

“YENİDEN İMECE”

2001 yılında, İzmir’de; Köy Enstitülülerin oğulları, kızları, torunları ve bu eğitim sistemine inananların Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneğini kurduğunu anımsatan Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“17 Ocak 2004 yılında Derneğin ilk şubesini Balıkesir’de açtık. Amacımız, Ülkemize, insanımıza yararlı olduğuna inandığımız bu birimleri, zenginlikleri, köy enstitüsü eğitim sistemini bilim ve teknoloji ile geliştirerek, yeni projelerle genç kuşaklara aktarmak, günümüz eğitim sorunlarına aydınlık bir pencere açmaktır. Düşündüklerimizi, önerilerimizi yani sesimizi; 3 ayda bir çıkarılan ‘yeniden imece’ dergisi ile duyurmaya çalışıyoruz. Panel, söyleşi, toplantı, sempozyum düzenleyerek yayınladığımız kitaplarımızla halkımızı aydınlatmaya çalışıyoruz. Bugün eğitiminin geldiği nokta kimseyi memnun etmiyor. Bizler; çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği, nitelikli, kamusal eğitim istiyoruz. Çocuklarımızın düşünmeyi öğrenmiş, sorgulayan, insan ve doğa sevgisi kazanmış, evrensel insan haklarına saygılı, laik, demokratik bireyler olarak yetişmesini istiyoruz.

Yeni düşünceler üretebilen, hurafelerden arınmış, öğrencilerini batıl inançlarla korkutmayan, kaderciliğe sığınmayan, çağdaş, hümanist, evrensel değerlerle donanmış öğretmenlerin yetişmesini istiyoruz. Öğretmenlik mesleğine hak edilen değerin verilmesini istiyoruz.Eğitimin önemine inanan, amacımızı doğru bulanları derneğimiz çatısı altında birleşmeye bekliyor, saygılar sunuyorum”

SITKI AKKAY KİMDİR?

Kuzey Kafkasya’dan gelen bir ailenin çocuğu olan Sıtkı Akkay, 1898’de doğdu. Sivas Lisesi son sınıfında okurken, altı aylık bir eğitimle Çanakkale Savaşı’na katıldı.  Bir yıl sonra Suriye Cephesi’ne gönderildi. Üç yıl İngiliz esaretinde kaldı.

Askerlik dönüşü Sivas Öğretmen Okulunu bitirdi. Öğretmenlikte ve yöneticilikte başarısıyla yükseldi. 1939’da İsmail Hakkı Tonguç tarafından Manisa Horozköy Eğitmen Kursunda görevlendirildi. 16 Nisan 1940 tarihinde kursun Horozköy’den Savaştepe’ye taşınması ile Savaştepe Köy Enstitüsü kurucu müdürlüğüne atandı. Savaştepe’de 80 eğitmen adayı ve ilk 40 öğrenci ile başlayan görevi 7 yıl sürdü. Köy Enstitülerinin kapanması gündeme gelince siyasal bir tercihle Bursa Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına gönderildi. 1963’te emekli oldu, 1968’de öldü.  Kabri Bursa Emir Sultan’dadır. Köy Enstitüsünün kurulduğu yere öğrencileri tarafından büstü dikildi. Savaştepe Belediyesi bir caddeye adını verdi. Akkay, Savaştepe’nin ve ülkemizin eğitim seferberliğine katkı vermiş örnek ve bilge bir eğitimciydi.

 

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ