Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ONLAR DA YEŞİL PASAPORT İSTEDİLER

ONLAR DA YEŞİL PASAPORT İSTEDİLER
Reklam

Sorunların üstesinden gelinmesi için sürekli iştişare halinde olunması mesleğin ve ülkenin geleceği için olumlu olacağı kanaatına varıldı

Balıkesir Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Mustafa Eryaşa  12-13 EKİM 2019 Tarihinde yapılacak olan TÜRMOB 23.Olağan Genel kurulu yaklaşırken  SMMM’lerin  sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Eryaşa, “Sözlerime başlamadan şunu özellikle belirtmek isterim; Biz Bağımsız Denetçilerin asıl mesleği Mali Müşavirliktir ve Bağımsız Denetim uzmanlık alanımızdır. Bilindiği üzere Bağımsız Denetçi olma yetkisi sadece SMMM’lere ve YMM’lere verilmiştir” dedi. Eryaşa şunları kaydetti:

“SMMM’lerin başlıca sorunlarını şu başlıklar altında sıralayabiliriz;

1- Mücbir Sebep

2- Haksız rekabet ve Tahsilat sorunu

3- Türmob Yönetiminde 5/4 YMM’ler lehine olan anti demokratik temsil sistemi

4- Mali tatil Uygulamasının iyileştirilmesi ve gerçek tatil haline gelmesi

5- Gereksiz Angaryalar

6- BA BS FORMLARI

7- KDV oranlarının yüksekliği

8- Meslek yasası

Şimdi bu sorunları ve çözüm önerilerimizi sırayla ele alalım;

1-Mücbir sebep; Bugün özel veya resmi sektör olsun tüm çalışanların doğum, ölüm ve sağlık nedeniyle rapor izinleri olmasına rağmen biz SMMM’lerin herhangibir mücbir sebep olarak mazeretimiz yoktur.

En azından bizlere 1. Derece yakınımız vefat ettiği zaman veya sağlık nedeni ile rapor                                                            aldığımız zaman 15 güne kadar mücbir sebep hakkı tanınmalı sorumlu olduğumuz                         beyannameler için süre uzatımı sağlanmalıdır. Bu tamamen insani bir istek ve haktır. Diğer yandan bu hakkın suistimal edilmesini  önlemek içinde sağlık nedeniyle alınan raporlar için heyet raporu istenebilir.

2- Haksız rekabet ve tahsilat sorunu : Bu sorunu çözmek içinde değişik yöntemler vardır. Bunlardan biri Gelir idaresi başkanlığı beyannamelere bir sütun ekleyip muhasebe ücretinin ödendiği banka dekontunun numarasını isteyebilir olmadan beyannameyi kabul etmez. Diğer bir yöntemde biz SMMM’lerin iş olanaklarının arttırılmasıdır. Bunun için ilk olarak Bütün beyannameler Basit usuller dahil SMMM’ler tarafından imzalanıp gönderilmelidir. İkinci olarakta nasıl ki Tüm resmi kurumların HUKUK servislerinde Avukat çalıştırma zorunluluğu varsa MUHASEBE servislerinde de 3568 sayılı kanun ile yetki almış SMMM’ler çalıştırılmalıdır.  Elbetteki biz SMMM’lerde bu konuda üstümüze düşen vazifeleri yerine eksiksiz getirmeliyiz.

3- Bugün Türmob’da antidemokratik bir temsil sistemi  var. TÜRMOB’da başkan dahil 5 yönetim kurulu üyesinin YMMM olma zorunluluğu var. Buda 5000 YMM nin 1150000 SMMM’yi yönetmesi gibi anti demokratik bir ortam doğuruyor. Bu durumu yasa koyucular acilen düzeltmeli gerçek demokrasiyi ve temsilde adaleti TÜRMOB’a getirmelidirler.

4- Mali tatil gerçek manada uygulanabilir hale getirilmelidir. Mali tatil 30 güne çıkarılmalı ve o ayda yapılması gereken işlemler bir sonraki ayda yapılmalıdır. Bu sayede hem bizler gerçek tatil yapmış oluruz hemde Vergi Mükellefleri ödemesiz bir ay geçirerek rahat bir nefes almış olurlar. Bunun için gerekirse Temmuz ayında olan mali tatil EYLÜL ayına alınabilir.

5- Gereksiz bildirim ve beyannameler kaldırılarak  Mali Müşavirlere rahat bir nefes aldırılmalıdır.

6- Ba Bs formlarına uygulanan ağır cezalar azaltılmalı ve özellikle düzeltmelerde kaldırılmalıdır. Bir SMMM birkaç ay sonra kendi hatasından veya mükelleften faturanın geç gelmesinden dolayı dürüst davranıp   formu düzeltmeye kalktığı zaman hiç vermemiş gibi cezalandırılmaktadır. Burada aslında dürüstlük cezalandırıldığı için düzeltme cezaları kaldırılmalıdır.

7- %18 olan KDV oranı çok yüksektir. Bu oran en azından %8’e çekilmelidir. Bu çekilme sebebiyle Devletimizin bir vergi kaybı olmayacaktır. Sebebi bizler Mali Müşavirlik hizmetlerini Vergi Mükelleflerine yaptığımız için bu mükelleflerde KDV’yi indirim konusu yapmaktadırlar. Bu yüzden bir vergi kaybı yaşanmayacaktır.

8- 01,06,1989 yılında kabul edilen 3568 sayılı meslek yasamız günümüz koşullarına uygun olarak güncellenmeli ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm olacak şekilde tekrar yazılmalıdır.

Son günlerde gündemde olan Avukatlara yeşil pasaport  HUKUK Sisteminin bir parçası olan bu meslek grubuna verilmesi açısından doğru bir karar olur. Fakat diğer yandan biz SMMM’lerde maliye sisteminin bir parçasıyız, bizlere de aynı Avukatlar gibi YEŞİL PASAPORT verilmelidir.

Son olarakta TÜRMOB yöneticilerinin Maliye ve Ekonomiden sorumlu bakan ve bürokratlar ayrıca KGK gibi mesleğimiz ile alakalı devlet birimleri ile sürekli iştişare halinde olması mesleğimizin geleceği ve ülkemizin geleceği için olumlu olacaktır.

SMMM’lerin başlıca  sorunları ve çözüm önerilerimiz  bunlardır.”

 

 

 

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ