Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÖNCEKİ HAYATINDA …

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Önceki hayatında kimdin? Başlıklı  çok fazla test var, internette. Bu anketlerin bilimsel bir değer taşımadığını ve sadece eğlence amaçlı olduğunu vurgulamak isterim.  Evet, herkes bir önceki hayatında kraldı, ya da kraliçe idi. Kabul ediyorum. O dünyada zabıta da bendim, mübaşir de… Hatta, Bahçelievler – TTM,  T5 taksi dolmuş şoförüydüm… Bu anketin saçma olduğunu bildiği halde yine de kendini test etmeden duramıyor insan. Aslında, bazılarımız ikinci bir hayata inanırız, bazılarımız ise yok böyle bir şey, diye düşünürüz.  Yok da, eğer varsa ve bir önceki hayatımız bir şekilde düşünce yapımızı etkilemişse, testimizdeki sorular size bir önceki hayatınızda kim olduğunuza dair bir fikir verecektir. Bu testin eğlence amaçlı olduğunu ve sonuçlarının kesinlikle bilimsel olmadığını da bir kez hatırlatmak isterim.

/////

Oruç sağlığa faydalı mı?

Evet, ancak; oruç tutmak neyi ne zaman yediğimize odaklanmamızı sağladığı için sağlığa faydalı ama bir aylık dönemi (Ramazan) uzatıp sürekli oruç tutulması önerilmiyor. Orucu uzatmak uzun vadede yağı enerjiye dönüştürme yi engeller ve vücut enerji kaynağı olarak kaslarınıza yönelir. Açlık moduna’, geçtiği zaman uzun vadede kilo vermeyi zorlaştırarak sağlığı kötü etkiler.

Ramazan döneminin dışında da oruç tutulacaksa:2 oruç diyetini uygulamak en güzeli. Yani haftanın 5 günü sağlıklı bir şekilde beslenmek ve diğer 2 gün oruç tutmak.

/////

RAMAZAN DAVULCUSU

Ramazan Davulcusu Ramazan geleneğinin önemli kültürüdür. Ramazan ayında Ramazan Davulcusu mani okuyup davulunu çalmazsa bir eksiklik olur. Sahura kaldırmak için davulunu güm güm alabildiğince çalan davulcunun aslında en önemli amaçlarından biri de bahşiş toplamaktır. Bu davulcular en iki kez zarf dağıtırlardı ve bizde içine uygun bir bahşiş bırakmaya gayret ederdik. BU sene Altıeylül Belediyesi Davulcuları unutmadı ve onlara Ramazan ayı süresince yapacakları hizmete karşılık bir ücret ödemeyi kararlaştırdı. Bu durumda davulcu kardeşimizde zarf dağıtmaktan kurtuldu.

RAMAZAN DAVULCUSU NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Davulculuk Geleneği Türklere aittir. Davul çalanlar genel olarak erkektir. Özellikle Ramazan davulunu sabaha karşı çalmak gerektiği için bu işi yapanların erkek olması da normaldir. Bu gelenek Osmanlıdan gelmektedir. O yıllarda çalar saat ,alarm gibi şeyler olmadığı için davulcular vaktin geldiğini haber veriyorlardı. Bir nevi alarm görevini yerine getiriyorlardı.

Son zamanlarda sahte davulcuların türemesi, apartmanların içlerinde davul çalınması, sık sık bahşiş için zarf dağıtılması insanların davulculara karşı olan bakış açısını olumsuz yönde etkilemiştir.

Hatta bazı yerel yönetimlerde davulcu yasağı getirmiştir.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete