Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

OKUL KANTİN İŞLETMECİLERİ NASIL GEÇİNECEK?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

13 martta okulların kapanmasıyla birlikte, ekmeğini kantinden kazanan insanların aylardır gelir kaynağı yok. Okulların ne zaman açılacağı, açılsa bile kantinlerin akıbetinin ne olacağı belirsiz.Diğer bir konu da; kantinde çikolata, cips, meyveli soda vs gibi aklınıza gelebilecek zararlı madde içeren her şeyi satmak yasak. Buna rağmen kantinlerin etraflarındaki hepimizin bildiği marketlerde her şey satılıyor ve çocuklar öğle aralarında gidip oralardan her şeyi alıp yiyor. Okulun kapısının önüne pizzacı geliyor, servis yapıyor. Kantinciden çekinmese sınıfa götürecek.  Konu kantinciler değil sadece. Birtakım sektörlerde küçük esnaf da aynı durumda, Bir an önce bu konu ile somut adımların atılması gerekiyor. Bakalım önümüzde ki günler ne getirecek?

/////

ÖĞRENCİYE HİZMET VEREN ESNAFIN DURUMU

Balıkesir bir öğrenci şehri denebilir. Pandeminin etkisi ile öğrencilerin gittiği cafeler, lokantalar, sosyal yerler boş kaldı. Öğrenci olmayınca özellikle kiralık evler de çoğaldı. Öğrencilerin tamamına yakını evlerini boşalttı. Üniversitelerin ne zaman açılacağı da belli değil. Her ne kadar açacak gibi yapsalarda en az 2 yıl daha açılmaz düşüncesindeyim. Dış ülkelerin bazıları üniversite öğrencilerine aşılarını yaptı ve eğitime başladılar. Bu Romanya da oldu. Hollanda gibi ülkeler ise uzaktan eğitime devam ediyor.

Özellikle Necati Eğitim Fakültesi’nin karşısındaki ve çevresindeki hemen hemen her yer kiralık, yada satılık. Bu işyerlerinin kirası işliyor ve biriken kiraları nasıl ödeyecekler? Allah bilir. Çok yakından tanıdığım biri vardı. Pandemi den hemen önce abiye, düğün, nişan kıyafetlerine yönelik bir işyeri açtı. Kirası aylık 8 bin lira idi. Pandemi başlayınca, düğün, nişan yapılmayınca kıyafet satamaz oldu ve söylediğine göre 200 bin lira zarar ederek işyerini kapattı. Ticaret böyle bir şey işte. 50 bin lira kira borcu vardı. Arabasını sattı ödedi. Aldığı malların bir kısmını geri verdi, veremediklerini ödedi. Hala borç ödemeye çalışıyor.

Bazı işkolları bu salgında para kazanırken bazıları tamamen kapandı. Yok oldu. Berberlerin müşterisi de azaldı. Müşterisi azalmayan çok az iş kolu kaldı. Maske üreten, gıda malzemesi satan, pazarcı esnafı işini yürütmeye devam ediyor. Temel ihtiyaç üzerinde iş yapanların bir sorunu yok. Diğerleri ise zor durumda. Düğün salonları devren kiralık, satılık. Oteller açık değil. Milli Kuvvetler Caddesindeki otellere bir bakın hangileri açık? Hangileri kapalı? Durumu daha iyi anlarsınız. Bilindik oteller kapalı, diğerleride müşteri bulamıyor. Okul kantinleri ve servisleri de farklı durumda değil.

Hükümet bu konuda duyarlı. Elinden geldiği kadar esnafa yardım etmeye çalışıyor. Ancak; yeterli olmadığını söyleyenler var. Benim dileğim, şu anda özellikle alınan kararla kapatılan işyerlerine biraz daha fazla yardım yapılması.

/////

ADNAN NEZİRİ

“Skopje”

Bir gün yolunuz Makedonya’nın Üsküp şehrine düşerse çay ve kahve içmek için önereceğim tek yer, Adnan kardeşimin sahibi olduğu kahvedir. Oraların çayı bizim çaya benzemiyor. Tadı biraz farklı. İçtiğinizde farklı gelse de zamanla alışıyorsunuz. O çayın tadını aramaya başlıyorsunuz. Adnan bey, Türkçe konuşabiliyor ve sizinle rahatlıkla anlaşabiliyor.

Ben, yıllarca çay mı? kahve mi? içersin sorusuna çay diye karşılık verdim. Çay bizim ülkemizin kültüründe önemli bir yer tutuyor. Sabahları çay içmeden güne başlayan çok az insan vardır.

İşte, bizde Üsküp’e her gidişimizde farklı bir çay olan Adnan beyin kahvesinde ki o çayı içmeden güne başlamıyoruz. Bu kahve eski çarşı da. Taş Köprüden geçtikten sonra önünüze gelen caminin oradaki kahve değil. Biraz daha ileriye gidiyor ve sola dönüyorsunuz. Orada kime sorsanız size bu kahveyi gösterir.(Arasta Camisinin yanında)

Biz pandemiden önce oradaydık ve Allah nasip ederse pandemiden sonra da orada olmak isteriz.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜZEL OLMAK ZORDUR - 5 Mart 2021
BİSİKLET - 4 Mart 2021
İNSANLIK ONURU - 3 Mart 2021
NEDEN DEĞİŞTİK? - 26 Şubat 2021
BALKART ve HES KODU - 24 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete