Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

ÖĞRETMEN HOCASI MISIN? İMAM HOCASI MI?

Erhan Yırcalı

Erhan Yırcalı

Yıllar önce bir köyde çalışırken, vatandaşın biri sordu. Sen, İmam hocası mısın? Öğretmen hocası mı? Diye. Ben de niçin sordun? dedim. İmam hocası isen sorum var dedi. Bende imam hocası değilim, öğretmen hocasıyım. Ancak, sor bakalım belki bildiğim bir şeydir dedim.
Ben, namaz kılıyorum. Namaz kılarken sünnetlere hem sünnet hemde kaza namazı diye niyetlensem olur mu? Dedi. Benim dedem imamdı. Onun babası da Balıkesir İl Müftüsü idi. Dedem bizi evinin bahçesinde hasırın üzerine oturtur ve bazı dini bilgileri de aktarırdı. Bu konuyu bize anlatmıştı. Ne namazı kılacaksan ona niyetlenecek sin. Hem kaza hemde sünnete niyetlenirsen o namaz kaza namazı olur. İkisi de birden kılınmaz. Sünneti ayrı kazayı ayrı kılmak gerekir.
Sonra vatandaş devam etti. Benim babam üç ay önce vefat etti. Namaz kazaları var. Onun yerine namaz kılabilir miyim? Namaz kişinin bedeni ile yerine getirdiği bir ibadettir. Bu yüzden vefat eden babanın, annenin veya başka birinin yerine bir başkası namaz kılamaz.
Son sorusu ise şuydu. Namazda Fatiha okuduktan sonra okunacak ayet veya sureler için besleme çekilir mi? Her rekatın başında ve Sübhaneke’den sonra besleme çekilir. Sonra okunacaklar için ayrıca besleme çekilmez.
Vatandaş bana teşekkür etti ve kahveciye bağırdı. Çaylar benden. O yıllarda köylerde imam bulunmuyordu. Sadece Ramazan Ayında köy halkı kendi parası ile hoca tutuyor ve Ramazan Ayını geçirdikten sonra da hoca(imam) gidiyordu.
Şimdi ise neredeyse her köyün imamı var. Vatandaş imamlara dini konuda bilemediklerini sorabiliyor. Artık bilgiye ulaşmakta çok kolay. Tabii, doğruluğunu teyit ettirmek gerekiyor. Dini konularda bile bir çok bilgi kirliliği var.

/////

KOMPLO TEORİSYENLERİ

İnternet de gezinip türlü türlü komplo teorisi izlemek mümkün. İşi öylesine abartanlar var ki, izledikçe insanın beyni yanıyor. Sağdan soldan duyduğu, netten aldığı yalan yanlış bilgilerle komplo teorisinin kitabını yazanlar bile var.

Bazı kişilerin dünyada olan bitene başka gözlerle bakması normaldir. Ancak; olması mümkün olmayan şeyleri anlatıp da insanları tedirgin etmenin hiç bir anlamı yoktur. Özellikle parayonaklık düzeyinde ve sürekli karamsarlık içeren bu teorilerin ciddiye alınmaması gerekir. Akademik çevreler bu teorileri gülerek karşılarken komplo teorisi üretenlerin kanallarını sabah akşam izleyenlerin de olduğu unutmayalım.

Benim ise, komplo teorisyenlerinin en sevdiğim yanı dünyanın gizli örgütler tarafından yönetildiğine inanıp önce kendinin şaşırması ve bununla birlikte kendisinin o örgütler hakkındaki bu bilgilere nasıl sahip olduğuna şaşırmaması. İşte bu yüzden güzel insanlardır bu komplo teorilerini ürütenler…

Bunlara örnek verecek olursak, bazı komplo teori üreticileri tarafından,  Hitlerin aslında Yahudilerin adamı olduğu zengin Yahudileri İsrail’e gönderip, fakirleri katlettiği öne sürülür. Ayrıca; Amerika’nın ilk aya çıkışının aslında bir stüdyo da gerçekleştiği yine bu süper komplo teorisyenleri tarafından yıllardan beri söylenmektedir. Ellerinde bilgi, belge bulunmadığı halde sadece tahmin ederler ve teorilerini öne sürerler. Komplo teorisyenin aklında teorisini çökertecek hiç bir olası bulgu da yoktur. Bu kişiler, teorisini her şeye uydurabilir ki bu da teorinin aslında hiç bir şeyi açıklamayan bir çöp olduğuna delalet eder.

Bu yüzden gece gündüz TV lere çıkan, kanallarda yayın yapan bu kişilere inanıp da kendinizi harap etmeyin, üzmeyin.

Please follow and like us:
Please follow and like us:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DR.FEYYAZ ÇİFTÇİ - 21 Nisan 2021
BU SENE YAZ GELMEDİ - 20 Nisan 2021
ÖNCEKİ HAYATINDA … - 19 Nisan 2021
TURGUT ÖZAL - 17 Nisan 2021
AV. BELGİN UYGUR - 15 Nisan 2021
KISA – KISA- KISA - 14 Nisan 2021
EGE TV - 13 Nisan 2021
BEYAZ KUĞU - 9 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
gazete