Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Demokrat Gazetesi Balıkesir

NOT EDİYORUZ

admin

admin

Son günlerin en moda deyimlerinden biri ”not ediyoruz”
Herkes herkesi not ediyor. Mesela sosyal medya da biri, birinin yorumuna karşı yorum mu yazdı hemen not ediliyor.
Biri birinin liderine laf mı etti hemen not ediyoruz.
Şahısların bir birini not etmesi o kadar önemli değil de… Bazen devlet de vatandaşı not ediyor.
Bazen partilerin yöneticileri, bazen de siyasilerin aktif maşaları da not ediyor. Tamamen intikam amaçlı.
23 Haziran’da İstanbul’da seçim var ya… Diyeceksiniz ki ne alaka? Olmaz olur mu? İstanbul seçimleri artık Türkiye’ye mal oldu.
Şimdi yeni moda gereği, kızdığı kin güttüğü kişiyi not ediyorlar. Neden mi? Seçimi partisi kazanırsa  “gel bakalım buraya” diyecek, bekliyor, bir yandan da avucunu ovuşturuyor.
Bazen devletler de birbirini not ediyor, genelde güçlü devletler güçsüzleri not ediyor. Çıkarlarına ters bir  manevra mı yaptılar? Bir daha güçlü olan zayıfın açığını bekliyor. Tabi devletler arasında intikam alma şekli biraz farklı. Malını almıyor, alacağına  garanti istiyor.
Peki bu not etmenin en kötüsü ne derseniz tabi ki siyasi not etmeler.
Mesela sırf siyasi görüşünden dolayı not ediliyor. Yarın iş başvurusun da bulunursan sana diyecekler “dur bakalım, sen falan zaman bizim parti hakkında ileri geri konuştun, kusura bakma sana iş yok.” Boşuna mı alımlara mülakat şartı kondu.
O kadar da değil mi diyorsunuz?
O zaman siz  bir belediyecinin taşeron işçilere, “eğer partimize oy vermezseniz kapı önündesiniz” sözüne bakın. Bunu gizli saklı değil, bağıra bağıra söyledi. Bunu nereden biliyor? Çünkü işçileri tek tek not ediyor. Kanıt sağlam..
Bütün bunlar yapılırken kimse de çıkıp “hey, sen ne yapıyorsun, ne notu?” demiyor, diyemiyor çünkü onu diyecek olan da not ediliyor!
Tamam  devlet vatandaşını not ediyor da, kalite seviye olarak en alt öğrenim gurubundan birinin yıllarını okumakla geçirmiş bir bilim insanını yada daha önce devlet kadroların da bulunmuş ve millete hizmet etmiş birini not etmeleri yok mu?
Bir de ispiyoncular var. Halk arasında gammazcılar deniyor. Onlar en karaktersiz olanı. İnsanı bir boş anında söylediği bir söz anında ilgilisine iletiyor, hatta yemiyor-içmiyor, en acil iletişim aracı ne ise onunla ulaştırıyor. Ama aslında haberi yok, geri zekalı kendisi de not ediliyor! “Bugün başkasını ispiyonlayan, yarın beni ispiyonlamayacağı ne malum!” mantığından haberi yok.
Peki devlet vatandaşını not etmez mi? Eder, etmez olur mu. Bu devletin bekası için etmelidir de. Çünkü bu topraklar da yaşayıpta devletin kuyusunu kazan o kadar çok hain var ki. Eğer bunlar takip edilmez ise başta terör olmak üzere her türlü melaneti güzel ülkemin başına getirmek için ellerini oğuşturmaktadırlar.
Bire de devletin resmi ihbar hatları var. Bimer, Cimer ve telefon hatları, Vergi hattı, Kaçakçılık, Terör hattı gibi. Bunların olmasının gerekliliği doğru mudur?.. Orası tartışılır.
Ancak en acı olanı şu; Adam diyor ki; “hocam sizi takip ediyoruz eğer partimiz aleyhine davranışın olursa bunu sana sorarız.”

Yani öğrenci öğretmenini not ediyor.
İşçi patronunu, memur amirini, partili partiliyi not ediyor. Örnekler çoğaltılabilir.
Neden mi?
İNTİKAMCI VE KİNDAR BİR TOPLUM OLDUK DA ONDAN!..

Please follow and like us:
Facebook
Twitter
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ